avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1483 soluții astăzi
Forum Activitate coiciu

Activitate coiciu

ma intereseaza care este grila de aplicare a onorariilor notariale ptr succesiune si in baza carei forme legale (lege, ordonanta, etc) este folosita in acest moment. eventual un site unde as putea gasi detaliat modul de percepere a onorariului notarial si valoarea altor documente ce trebuiesc intocmite (de ex: declaratie de notorietate, act de lichidare...)
multumesc,
Discuție testament
ma intereseaza daca se poate face un testament in urmatoarea situatie: in cazul in care eu si sotul meu decedam in acelasi timp (gen accident) vrem ca de copiii nostri (chiar daca vor fi majori la data mortii noastre) sa intre in ingrijirea unei anumite familii iar toate bunurile noastre sa fie administrate si impartite copiiilor nostri de catre respectiva familie
vreau sa fac contestatie la un titlu executoriu in valoare de RON 295 (valoarea debitului inregistrat) si ma intereseasa care este valoarea:
- taxei judiciare de timbru si unde se plateste
- timbrului judiciar si de unde se cumpara

multumesc
Răspuns la discuția Contestatie titlu executoriu
la ce instanta va referiti ptr ca titlul executoriu si somatia au fost emise de Directia Venituri Buget Local sector 2 Bucuresti ?! nu exista hotarari pronuntate de vreo instanta si alte docs aferente.., este o simpla somatie si titlu executoriu ptr plata unor amenzi pe care lam dosare pe rol in prezent; in titlul executoriu se mentioneaza ca "impotriva prezentului inscris se paote introduce contestatie la instanta judecatoreasca competenta in termen de 15 zile de la comunicare sau luare la cunostinta"
deci: care este aceasta instanta ?!
multumesc
am primit os somatie+titlu executoriu de la directia venituri buhet local sector 2 ptr neplata unor amnezi; mentionez ca ptr aceste amenzi sunt un proces cu CNADNR de 2 ani sentintele fiind favorabile mie in sensul anularii respectivelor amenzi dar la care CNADNR a facur recurs.
ma intereseaza:
-la ce institutie pot face contestatia la executare
-unde pot gasi un model de constestatie la executare
-ce documente se ataseaza la contestatie ca dovezi (copiii ale deciziilor instantelor, a recursului facut de CNADNR sau a intampinarii la recurs facute de mine ?!)
multumesc
datorita distantei si programului de la serviciu nu ma pot deplasa in alt judet ptr un recurs initiat de intimat (CNADNR) intr-un dosar in care am calitatea de petent; in comunicarea recursului pe care am primit-o prin posta mi se solicita 'copie motive' in cazul in care doresc ca procesul sa se judece in lipsa mea
va rog sa-mi spuneti ce fel de motive pot fi invocate si probate prin dovezi (ma gandesc ca lipsa din tara confirmata de o copie a rezervarii la hotel prin booking.com ar fi ok, dar cu siguranta sunt si alte....)

multumesc
Răspuns la discuția lipsa de procedura cu petenta
inteleg ca amanarea termenului a avut la baza necitarea mea, dar de ce chemarea in instanta ar fi necesara odata ca am solicitat inca de la deschiderea dosarului ca judecarea si solutionarea lui sa se faca fara prezentarea mea la sedintele de judecata ?
multumesc
Răspuns la discuția lipsa de procedura cu petenta
multumesc, toate cele bune !
in calitate de petent am deschis un proces impotriva CNADNR SA - CESTRIN ptr anularea unei amenzi deoarece auto mentionat in pv respectiv nu mai era in proprietatea mea la data contraventiei mentionate in pv; dosarul a fost trimis in instanta cu toate documentele si dovezile ref la transferul proprietatii asupra aceluii auto; solutia la primul termen a fost de amanare "în vederea respectării principiului continuităţii completului de judecată" iar la cel de-al doilea a fost "lipsa de procedura cu petenta" si s-a amanat iar ptr o data ulterioara.
intrebarea este: ce presupune acest "lipsa de procedura cu petenta" ?! ce trebuia sa fie facut eu in calitate de petenta ? mentionez ca nu am primit nicio instiintare in scris ref la acest dosar, iar singurele informatii sunt cele postate pe portal jusr.ro