avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Activitate katysan

Activitate katysan

Buna seara. Exista o legislatie care prevede clar numarul de beneficiari pe care poate sa ii vada un psiholog pe zi? exista un standard maxim de clienti. beneficiari care pot beneficia de consiliere psihologica sau evaluare psihologica pe zi? Va multumesc frumos
Buna ziua. Ar trebui sa ma deplasez cu masina din Galati la Chisinau pentru depunerea cererii de sustinere a tezei de doctor intrucat anul acesta am finalizat studiile doctorale ale Universitatii Libere Internationale din Moldova. Nu sunt vaccinata, dar la momentul deplasarii pentru 48 de ore ma voi testa PCR. Intrebarea mea este daca la revenirea in tara va trebui sa stau in carantina? Mentionez faptul ca sunt functionar public cu statut special (stiu ca nu conteaza, dar am functie unica si nu imi pot permite sa lipsesc). Multumesc anticipat
Multumesc mult!
Buna ziua. Nu stiu data nasterii copilului, dar luna aceasta a facut 3 ani. A lucrat din timpul studentiei, cand era in anul 2, dupa un stagiu de practica, a fost angajata. Avea vechime in munca cand a plecat vreo 5 ani. Si a lucrat aproape pana in luna a 8 a de sarcina. Dar cand copilul avea 6-7 luni a plecat in Anglia.
Buna ziua. O fostă studenta m-a intrebat daca a lucrat in România și a plecat în străinătate are dreptul la indemnizația de creștere a copilului? Menționez fapta că aceasta a născut și când avea bebelușul vârstă de 6 luni a plecat în străinătate. Are dreptul la indemnizația de creștere și apoi la alocația pentru copil? Mulțumesc frumos!
Va multumesc. Contractele sunt inregistrate amandoua la revisal , mi se opreste de la fiecare asigurare de sanatate si ce prevede darile catre stat. Nu vad de ce nu as putea avea doua locuri de munca, atat timp cat institutia mi-a dat acordul. Functiile sunt compatibile. Va multumesc
buna ziua. sunt angajata pe perioada nedeterminata cu 8ore/saptamana la o institutie de stat. De curand am al doilea job ca asistent universitar doctorand la o universitate privata cu contract de 8,5 ore. saptamana. De la resurse umane mi s=a transmis ca depasesc nr de ore prevazut de codul muncii si ca ar trebui sa modific contractul cu universitatea de la 8,5 ore /sapt. la 8 ore/saptamana. Este corect ? Am acordul institutiei de a presta activitati didactice in afara orelor de program! Eu am dus la resurse o copie a contractului, cred ca trebuia sa duc doar o adeverinta de la universitate. Ce pot face? Va multumesc
Răspuns la discuția Declarare tatal copilului
Bună ziua...in cazul in care isi asuma dreptul de tata, ce drepturi poate avea? Poate sa imi interzica unde sa invete copilul sau imi trebuie semnatura lui daca vreau sa plec in vacanta in strainatate?
Răspuns la discuția Declarare tatal copilului
buna seara...si daca eu nu vreau sa il declar pe el si nu am nici o pretentie de la tatal copilului , pana la urma as putea declara ca am facut copilul in urma unei fertilizari in vitro...declarand aceasta el ar mai putea sa ceara sa ii stabileasca paternitatea? nu ar trebui sa fiu eu de acord cu aceasta?
Bună ziua...doresc sa stiu dacă nu doresc sa declar tatal copilului deoarece este violent si vreau sa cresc copilul in liniste ...si tatăl copilului nu l-a dorit niciodata,vreau sa stiu daca nu este trecut in certificatul de naștere poate avea vreo pretenție asupra copilului? Vă multumesc