avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 903 soluții astăzi
Forum Activitate MarianaGenoveva

Activitate MarianaGenoveva

Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat.
Fiul meu este divortat de 6 ani, dar nu a facut partajul. Dupa 2 ani de la divort sotia lui a fost diagnosticata cu dementa in Alhaizmer, cu tratament curant si cu boala in avansare. Ei au o fiica de 22 de ani. De cand s-a imbolnavit fosta sotie fiul meu si fiica sa o ingrijesc. Ea nu mai este in masura sa semneze acte.
Fiul meu ar dori sa faca partajul deoarece sunt ceva probleme cu o mostenire.
Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat, cum sa procedam si ce e necesar.
Multumesc anticipat.
Repet, acest vecin nu este singurul mostenitor al locuintei pe care o are; sunt in jur de 9 mostenitori cu drepturi egale dar s-a gasit el sa ridice obiectiuni fara sa accepte nici o discutie. Deci, vrea cu tot dinadinsul sa fac rau - nu sa ne intelegem
WC/magazie era pe cale sa se prabuseasca si a fost demolata in aceeasi zi (acum 2 zile) cu reconstructie magaziei. Acest WC - nu e prevazut ca fiind constructie aferenta casei - fiind o improvizatie, iar eu l-am cumparat ca atare. Am insistat sa vorbesc cu vecinul respectiv, dar nu e cu putinta - sustine ca va veni un prieten avocat care va face masuratorile si va cere demontarea magaziei.
Buna ziua,
In urma cu 10 ani am cumparat o casa cu teren f. mic. In spatele acesteia este un spatiu, cu o latime de aprox. 1 m pe toata lungimea aferenta casei. In acest spatiu era construit un WC de curte pe care l-am transformat intr-o mica magazie. Repet : era deja construit iar eu l-am cumparat asa cum era. Era asezat direct in razorul dintre mine si gradina invecinata si era construit din ciment. Intre timp, acesta s-a deteriorat si s-a inclinat avand tendinta sa cada in gradina vecina. Drept pentru care, l-am daramat si am refacut mica magazie pe soclul pe care era asezat gardul ce desparte gradina vecina de casa mea si care se intinde pana in dreptul WC. Asadar, pe lungimea acestui soclu (aprox. 5 m) am construit din OSB o mica magazie care se sprijina de casa - asa cum era si fostul WC. Fostul WC avea dimensiunile de aprox 1 m / 2,0 m. Acum noua contructie are 1 m / 5 m. Este o constructie fara fundatie, fara ferestre si cu gheaburi care se scurg in curtea mea. Am incercat sa iau consimtamantul vecinului dar nu a fost la domiciliu, deoarece casa acestuia este in vanzare si nu poate fi gasit mereu. La momentul in care vecinul a venit pe la casa dansului a observat modificarea facuta de mine si s-a sesizat in mod agresiv cu tot felul de amenintari. Va rog frumos sa-mi spuneti ce pot sa fac sau la ce ma pot astepta de la o asemenea persoana care nu este unicul mostenitor al proprietatii invecinate, fiind chiar mai multi coproprietari.
Suntem o familie stabilita de curand in UK. Mai intai am sosit eu, apoi a venit sotul si pentru a-l aduce si pe copil am mers eu din nou in tara si am facut o imputernicire semnata de sotul meu - inainte de a pleca si el, tradusa si legalizata, care mi-a folosit la plecarea mea impreuna cu fiul meu din Romania. Problema este ca acea imputernicire a expirat deoarece notarul la care am facut-o nu a stiut sau a - scapat - sa ma instiinteze ca trebuie facuta pe termen mai lung. Acum intentionez sa merg in Romania in luna februarie 2015 si as vrea sa iau si copilul cu mine. Sotul nu va putea merge - iar in imputernicirea aceea este scris - valabil in cursul anului 2014 - Ce trebuie sa fac?
Răspuns la discuția Donatie sau mostenire
Pentru ca fiul meu are pe numele sau si al sotiei o casa cumparata cu credit ipotecar si nu as vrea sa fie afectat, pus in pericol, apartamentul care doresc sa-l dau nepoatei, de acest credit. Celalalt fiu a primit partea sa si de aceea nu are alte pretentii.
Doresc sa-i donez nepoatei mele in varsta de 13 ani un apartament. Mentionez ca am 2 copii iar ea este fica celui mai mare. Celalalt copil nu are nici o obiectie la aceasta donatie (sau mostenire).
Va rog sa-mi spuneti ce e mai indicat sa fac ca sa nu se poata ivi nici un incident in acest sens.
Am inteles - multumesc pentru raspuns si pentru ajutor.
Va multumesc pentru ajutorul / raspuns al dvs. si va doresc numai bine.
Răspuns la discuția Mostenire sau donatie?
Am inteles si va multumesc frumos de ajutor. Va doresc sa aveti o zi buna si numai impliniri.