avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 858 soluții astăzi
Forum Activitate noidoi2_tibiram

Activitate noidoi2_tibiram

Buna ziua. Va rog sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare :am un angajat care a venit la mine astazi si doreste sa plece din tara maine. Este gestionar si a depus cererea si a spus ca isi da demisia fara preaviz incepand de maine 17-11-2013. Se poate face acest lucru avand in vedere ca este "gestionar " si ca are gestiune in responsabilitate care nu o poate preda mai devreame de data de 01.12.2013?Daca da in ce conditii ?
Buna ziua. Am dat la "CURATATORIE" un covor de matase iar in momentul in care m-am dus sa il ridic mi s-a precizat ca este deteriorat astfel incat el nu mai poate fi folosit drept pentru care i-am cerut administratorului sa imi restituie banii de pe acest produs mai putin uzura lui acesta refuzand sa plateasca . Ce pot sa fac?
Precizez ca nu mi s-a dat bon fiscal ci doar bonul de comanda.
Buna ziua. Am cumparat o locuinta care a fost scoasa la executare si am constatat dupa ce am platit acest buna ca sunt datorii la utilitati pe numele fostului proprietar . Cum se procedeaza in acest sens?Cine le va plati ?
Prcizez ca nu am intrat in locatia respectiva intrucat nu a trecut termenul de 15 zile de la data platii,si nici nu stiu in ce stare se afla acum acest imobil .
Este obligatia executorului de a imi pune la dispozitie acest bun si de a-mi elibera procesul verbal cu indecsi la utilitati ?
Este necesar sa platesc suplimentar evacuare a fostlui proprietar ?
Discuție PRELATA

Buna seara . am fost plecat pt o perioada de 1 luna iar in momentul in care m-am intors in tara a constat ca vecinul din drepata al magazinului meu a construit exact lipit de peretele meu si a mai pus si o prelata de 2 metri exact in geamul meu drept al magazinului acoperindu-mi in acest sens vitrina .precizez ca nau are nici un act . ce ma sfatuiti sa fac?

(Interventie moderator: Va rog sa nu mai scrieti cu majuscule, contravine regulamentului forumului).