avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 976 soluții astăzi
Forum Activitate Zermat

Activitate Zermat

Buna ziua, 1,antecontractul este în forma autentica ,adica semnat la notariat ,2.pina la ce data trebuie sa se incheie actul de vanzare cumparare . 3. cumparatorul este în posesia casei. 4. in antecontract sau in pe orice alceva ati scris ca ati primit bani despre care faceti vorbire sau pina la ce data trebuia sa primiti bani.
Buna ziua, daca contractul de vanzare cumparare este cu clauza de intretinere se poate cere anularea, dar trebuie sa faca dovada ca nu respectati clauzele din contract, iar daca este un contract pentru carea sa platit o suma oarecare nu se mai poate cere anularea, dar în ambele situatii nulitatea unui act nu se cere la politie si doar la judecatorie unde se administraza probe si judecatorul hotaraste.
Răspuns la discuția Contract de arenda
Buna ziua, de ce copia de pe titlu, daca nu-l mai aveti, puteti ridica un duplicat de la OCPI.
Buna ziua, în anul 2013 am incheiat o promisiune bilaterala de vanzare cumparare la notar pentru un teren care am platit întreaga sumă convenită si am stabilit prin promisiunea bilaterala de vanzare cumparare ca intru in posesia terenului de la data semnarii acesteia, iar promitentul vanzator se obliga ca pana la sfarsitul anului 2014 sa se prezinte la notariat pentru tranzmiterea proprietatii în forma autentificata, fapt ce nu sa întamplat, iar acum am notificat promitentul vanzator cum ca avea obligatia de a se prezenta la notar pentru incheirea actului vanzare cumparare în forma autentica, dar refuza invocand prescriptia, Mentionez ca in tot acest timp am fost si sunt în posesia terenului. Întrbare: avand în vedere Decizia nr. 2410 din 24 noiembrie 2015 pronunţată în recurs de Secţia a II-a civilă a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie având ca obiect rezoluțiune antecontract de vânzare-cumpărare) este prescrisa promisiune bilaterala de vanzare cumparare în anul 2013 sau merge 6 luni de la data notificarii. Va multumesc anticipat
Buna ziua , in luna iulie,a anului 2005,am cumparat
un teren extarvilan in suprafata de 1963 mp.intr-o comuna unde nu a fost colectiv.Vanzarea a fost autentificata la notariatul de stat.Terenul fiind inscris in Cartea Funciara la Oficiu de Cadastru si Publicitate Imobiliara,dar ulterior am aflat ca acest teren a facut obiectul legi 187 din 23 martie 1945,fapt pentru care in anul 2010 sa reconstituit fostilor proprietari in baza legi 197/2007,suprafata de pina la 100 ha,iar terenul cumparat de mine ,mai sus aratat, a fost reconstituit fostilor proprietari prin titlu de proprietate o suprafata mult mai mare,fapt pentru care a fost inclus si terenul proprietete ,iar proprietarul terenului revendicat l-a vandul catre o alta persoana.Va rog sa ma sfatuiti cum trebuie sa imi redobandesc proprietatea sau daca sunt indreptatit sa solicit Comisiei De Fond Funciar ,pe raza de comuna unde se afle terenul cu pricina pentru a recupera rejudiciu,sau a fi pus in posesie intr-o alta locatie din rezerva primariei?Va multumesc