avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Activitate maader

Activitate maader

Vreau sa cumpar un apartament si pe planul de amplasament si delimitare al corpului de proprietate, apartamentul este pozitionat gresit in schita blocului. Documentul a fost intocmit in 2003 si a fost scos de la Agentia Nationala de Cadastru. Am inteles de la cadastristi ca acest document nu se mai intocmeste de cca 2 ani. Dar ce e de facut in situatia mea? Pot sa cumpar linistit apartamentul fara sa imi fie teama ca voi avea probleme la o eventuala vanzare?
Buna ziua,

am si eu o speta la care doresc raspuns daca se poate.
Am fost concediat in urma cu cateva luni pe motiv ca "postul a fost desfintat datorita necesitatii luarii unor masuri urgente care sa asigure reducerea cheltuielilor ca urmare a restrangerii si reorganizarii activitatii." Decizia mi-a fost inmanata la terminarea unei zile de munca cu solicitarea ca de a doua zi sa nu mai vin. Perioada de preaviz de 20 de zile a fost intrerupta de cateva concedii medicale.
In urma cu cca. o luna mi-a incetat CIM. In toata aceasta perioada, de cca. 3 luni, scurse intre momentul informarii mele ca voi fi concediat si incetarea CIM, firma (care este un SA cu peste 100 de angajati) nu a facut decat doua concedieri, in schimb a facut o gramada de angajari in posturi similare sau alte posturi pentru care aveam si eu pregatire. Mie nu mi s-a oferit nici o alternativa de post pe motiv ca nu exista, desi experienta mea ca si economist de peste 15 ani ma califica pentru multe dintre aceste posturi.
Eu stiu sigur ca motivele concedierii au fost strict personale, si au fost cauzate de o persoana din conducere care ma hartuia moral constant si care pur si simplu a vrut sa scape de mine.
Intrebarea mea e simpla - am vreo sansa de castig in instanta daca contest decizia de concediere?

Multumesc.
Buna seara,

in urma cu o luna am fost concediat cu preaviz pe motiv de restrangere activitate, lipsa comenzi. Am intrerupt perioada de preaviz cu un concediu medical, timp in care am aflat ca in firma au fost facute angajari, si mai mult, chiar in departamentul din care eu am fost concediat. Persoana nou venita a fost angajata cu o alta titulatura. De ce nu mi s-a propus mie acest post? Cat de legal este acest lucru si ce pot sa fac in continuare? Pot sa reclam acest lucru la ITM sau doar in instanta?
Multumesc,
Buna ziua,

in perioada 13.05 - 13.08 am fost delegat sa tin locul sefului din departamentul in care lucram ca si analist cumparari. Delegarea a fost facuta legal, in scris, cu toate sarcinile anexate. Dupa expirarea acestui interimat, Directorul Comercial a continuat sa imi dea sarcini ca si cand as fi fost sef de departament. Mai mult, pe data de 27.08, la doua saptamani de la expirare, mi-a facut referat catre HR si am fost sanctionat cu avertisment scris pentru neindeplinirea sarcinilor din fisa postului de sef deparmaent. Practic nu am supervizat si controlat activitatea colegilor din departament pentru proiectele lor, sarcina ce revine sefului de departament.
Ce poate fi facut in acest sens, pana la contestarea in instanta, care, dupa parerea mea, ar inrautatii lucrurile.

Multumesc.
Buna ziua,

sunt in somaj tehnic pentru 3 luni si vreau sa stiu daca in aceasta perioada pot sa am concediu medical, concediu de odihna, sau sa ma angajez in alta parte.
Multumesc,
Răspuns la discuția Somaj dupa revenire din CIC
Dar nu este ilegal sa concediezi timp de 6 luni mamele care revin din CCC. Cum asa brusc dupa cateva zile i s-a desfiintat postul. Legea nu o apara?
chiar in cazul in care firma nu are productie si alti salariati nu sunt in aceasta situatie? Eu sunt singura. Care e legea care reglementeaza somajul tehnic?
Buna ziua,
pe data de 10.06 ma intorc la munca dupa doi ani de concediu de crestere copil. Firma ma ameninta ca daca nu accept sa plec ma baga in somaj tehnic cu 75% din salariu timp de 6 luni. Este legal asa ceva?
Multumesc frumos pentru raspuns.

De atunci imi tot propun variante .Ultima versiune este acceptarea mea voita a uneia din urmatoarele variante:

1.art 55 lit b, cu plata unor salarii compensatorii
2.somaj tehnic, timp de 6 luni cu plata de 75 % ( aici intervine nelamurirea mea: din salariul meu sau din valoarea indemnizatiei primita pana in prezent)

Este legal somajul tehnic in aceasta situatie?

Multumesc inca o data pentru raspunsuri. I-am avertizat sa ia in consideratie litera legii si au dat inapoi. Mi-au oferit doua salarii compensatorii plus luna de preaviz platita fara sa ma prezint. Decizia de concediere vor sa o faca cu art. 65 lit.1. Eu ma gandesc sa merg la extrema si sa le cer 6 salarii compensatorii, exact perioada care ei sunt obligati sa ma tina. In CCM sau in ROI nu e specificat nimic in legatura cu o perioada mai mica de 6 luni pentru revenirea din CCC.