avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 121 soluții astăzi
Forum Activitate Constanta Loga

Activitate Constanta Loga

Cum pot iesi din biroul de credite?
Va rog frumos sa-mi raspundeti si mie la intrebarea:Care sunt actele necesare ce ar trebui depuse la registrul comertului pentru iesirea dintr-o societate comerciala ca asociat si in acelasi timp si ca administrator de firma?Mentionez faptul ca firma mai are 2 asociati.Va multumesc.
Bna seara.Intrebarea mea este in legatura cu un dosar de fond,materia minori si familie,obiectul dosarului pensie intretinere.Intrebarea mea este:Parintele(tatal) care plateste pensie de intretinere copil,daca a ramas fara servici si fara nici un venit este obligat sa plateasca aceasta pensie prin punere poprire pe venitul rudelor in cazul meu sotie ,sau prin punere poprire pe bunurile mobile si imobile care -i apartin?Mentionez faptul ca in perioada in care nu s-a platit pensie alimentara copilul a fost in intretinerea parintelui care nu a platit pensia,in fapt pentru ca in acte era in ingrijirea mamei,a frecventat cursurile unei scoli cat timp s-a aflat la tata.Mama poate cere pensie alimentara chiar daca in fapt s-a aflat in intretinere tatalui ajutat de rude?
BUNA ZIUA.Doresc sa aflu daca se poate depune o declaratie rectificativa la declaratia112 depusa pentru a rectifica o suma declarata gresit.Va multumesc.
Buna ziua.Am si eu o intrebare si anume cum si cine trebuie sa faca descarcarea de gestiune intr-o asociatie de proprietari sau la ce se refera aceasta descarcare?Asociatia de proprietari nu are contabil.Va multumesc.
ma iertati,dar nu am inteles nimic,ordinul 1969/2007 spune ca persoanele juridice care tin contabilitatea in partida simpla trebuie sa completeze registrul jurnal si registrul inventar,dar nu stiu sigur daca trebuie inregistrate la anaf cum procedeaza PFA-URILE.
da, contabilitatea asociatiei se face in partida simpla
Va rog frumos daca se poate sa-mi raspunda si mie cineva,cum se completeaza registrul jurnal pentru o asociatie de proprietari si daca se inregistreaza la anaf?Se trec toate documentele justificative:facturi,chitante(incasari,plati)care apartin asociatiei lunar?
Buna ziua.As dori sa stiu si eu ,bineinteles daca se poate, daca am un contract de drepturi de autor la o firma ,si sunt insarcinata(5 luni),beneficiez de indemnizatia crestere copil?Nu am avut contract de munca in cele 5 luni,decat acest contract drepturi de autor.
Contractul de mandat se inregistreaza la ITM ?LA ANAF se inregistreaza?
A SE OFERI DETALII.

[Un stil mai politicos de adresare v-ar putea aduce raspunsurile dorite. Multumim]