avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1061 soluții astăzi
Forum Activitate boldormiahi

Activitate boldormiahi

Doresc sa deschid o pensiune insa cu tot procesul de rezerare/plata/acces/checkin/out automatizat si plati doar online. Am nevoie de o casa de marcat in acest sens avand in vedere ca nu o sa utilizez plata cash?
Mutare contor gaz si electricitate in caz de demolare.
Urmeaza sa demolez o casa si sa fac alta noua pe acelasi loc. Cum fac sa se mute contorul de curent si eventual cel de gaz pana la finalizarea lucrarii. Mai am oricum nevoie doar de curent in perioada urmatoare. Trebuie sa astept pana la demolare sau pot sa fac inainte. Oriucm as vrea sa le mut de pe casa pe gard si sa duc totul de acolo prin subteran. Ce demersuri trebuie sa fac. Inca nu am autorizatia de constructie/demolare.
Multumesc!
Doresc sa refac o casa bătrâneasca in Cluj Napoca, casa veche este la 20 cm de limita de proprietate cu parcela vecina care apare înregistrata ca proprietatea a "Statul roman ICRAL . Doresc sa obtin un acord de calcan pentru edificarea noii constructii. De la ce institutie si ce departament trebuie sa obtin acordul de calcan in acest caz?.
Multumesc!
Si daca situatia vecinului nu este clara? Terenul nu este intabulat pe nimeni nu se poate da de vecin. Ce se poate face in acest caz?
Casa Calcan - acord sau Nu
Am achizitionat un teren cu o casa veche - demolabila,
Parcela este ingusta 9.8m font, prin urmare doresc sa raman pe limita de proprietate.cu vecinul insa vreau sa ma retrag de la strada. Pe parcela vecina nu exista nici o constructie - insa eu as vrea sa fac calcan pe limita de proprietate.. Nu prea am cum sa dau de proprietarul vecin pentru ca nimeni nu stie nimic de el - nici macar la cadastru.
Am nevoie de acordul lui pentru constructia pe limita de proprietate avand in vedere ca e nu are nici un imobil care sa fie afectat?
Am achiitionat de curand un teren pe care intentionez sa construiesc o casa in calcan. Pentru asta am nevoie de acordul vecinului. Vecinul este un teren liber unde nu stiu cine este proprietar. De la cadastru au doar un numar topografic si nu exista CF sau alte date despre proprietar. prin urmare nu pot identifica proprietarul.
Oare cum procedez ca sa aflu al cui este. ?
Terenul este intravilan Eu am nr.19, 21 nu stiu al cui este si la 23 este o alta casa.
Multumesc anticipat pentru sugestii.
imobilul era liber de sarcini..Eu am achitat aceasta suma in Euro spre ei si o diferenta in RON. Contractul de vanzare cumparare contine si o promisiune de vanzare din partea lor spre mine pentru un alt teren invecinat a carui situatie nu e inca clara. Este posiil sa fie din aceasta cauza?
ce inseamna? Intabulare, drept de IPOTECA LEGALA, Valoare:27750 EUR

Am achizitionat recent un Imobil, casa si teren iar acum ca si proprietari in cartea funciara apar eu si sotia iar vechi proprietari apar la sarcini cu:
"Intabulare, drept de IPOTECA LEGALA, Valoare:27750 EUR"
Valoarea este aprox jumatate din suma pe care am platit-o.
Ce inseamna acest lucru, de ce mai apar in cartea funciara vechii proprietare. Tranzactia s-a intamplat acum 1 luna.la notar.
Doresc sa achizitionez un teren format practic 2 parcele de aproximativ 250mp fiecare, aproximativ egale, fiind alipite. Prima jumatate este cadastrata are CF la zi si pare totul in regula. Pentru a 2- a jumatate exista doar ceva documente vechi lasate ca mostenire care nu prea mai bat cu realitatea cadastrala din zona. Oficial pot sa cumpar prin acte doar prima jumatate si a 2-a vine ca si un "bonus".
Cum as putea sa transfer drepturile de pe documentele vechi in posesia mea. Vanzatorul a mostenit terenul de la parinti insa cadastrarea nu a fost facuta corect iar acum ar trebui refacuta pentru intregul UTR.
Acel teren bonus este practic gradina din spatele casei insa as vrea sa stiu ca pot sa obtin drepturi de proprietate pe tot terenul.
Buna ziua,
Recent mi-am schimbat locul de munca si ma confrunt o stituatie pe care nu stiu exact cum sa o abordez incat sa fie solutionata.
Angajatorul nou m-a contactat pentru a-mi oferii un post similar comparativ cu vechil loc de munca. Eram directorul de cazare in cadrul unui hotel si mi-a fost propusa aceasi pozitie la un alt hotel "de brand" si cu un salariu mai motivant.
Dupa incheierea negocierilor am primit o oferta "initiala" si am cazut de acord cu data inceperi activitatii urmand ca a 2-a zi sa imi depun demisia la vechiul loc. Zis-si facut. Dupa aproximativ 2 saptamani sunt contactat de noul angajator si sunt rugat sa mai trec la o discutie cu cineva din organizatie care vrea sa ma cunoasca. Ma intalnesc cu acest domn care se prezinta doar cu numele, fara functie si duscutam despre procesul de instalare in pozitia negociata. Imi este adus la cunostinta ca pentru o perioada o sa imi fie alocata o alta pozitie, inferioara, sef recepti, pentru a imi face o idee clara despre modul in care se desfasoara activitatea.Accept acesta propunere intelegand procesul de integrare dorit. Dupa inca o saptamna sunt contactat telefonic de persoana cu care am avut ultima intalnire care tine sa imi transmita ca oferta salariala v-a suferii o mic modificare pe perioada de acomodare insa nu primesc detalii clare. Imediat dupa contactez departamentul de HR pentru a discuta exact despre ce inseamna acesta modificare, solicita oferta FINALA in scris. Primesc prin e-mail oferta finala care era cu aprox 5% mai mica decat cea initiala fara sa pre am de ales, demisia imi era depusa eram la mai mult de jumatatea preavizului. Cu cateva zile inainte de inceperea activitati ma prezint pt. semnarea CM si totul este ok. In prima sapta de munca in timp ce eram la un curs de formare primesc o vizita de la HR care ma roaga sa resemnez contractul ca au gresit ceva in el. Cu incredere semnez fara sa verific in detalii. In contract se modificase suma salariului cu inca aprox 5% in jos. In total de la oferta initiala am scazut cu 400RON. Este legal si normal sa se faca asa ceva? la primul salariu am observat abia diferenta si am incercat sa discut cu HR si directorul de unitate care ma tot amana. Au desemnat pe cineva sa poarte o discutie cu mine ei neavad argumente sa se justifice. Acesta persoana pe care o cunosc din intalnirea mai sus mentionata este un consultant extern, nu inteleg de ce si cum sa discut cu el oferta mea salariala. Asta nu implica automat incalcarea confidentialitatii salariului?, mai ales ca persoana nu este un angajat al firmei, este un colaborator. Ore cum ar trebuii sa procedez in acesta situatie?