avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Activitate diaion

Activitate diaion

Discuție Ajutor social
daca am doua apart pe numele meu,dar unul este cu uzufruct viager pe numele parintilor ,mai am dreptul la ajutor social?
Mi a fost refuzat ajutorul pt incalzire pe motiv ca am doua proprietati.mentionez ca cea de a doua este in alt judet si locuiesc parintii mei acolo.Este in cota parte cu fratele meu si are uzufruct viager pt parinti.deci nu pot sa o vand sau s o inchiriez.cum sa procedez?multumesc.
Răspuns la discuția ajutor incalzire respins
Deocamdata doar m au chemat la Primarie,o functionara inca nu am decizie sau alt act.mi e teama ca ,in caz ca nu am dreptate sa nu ma puna sa restitui ajutorul primit pe anii precedenti.Dar nu cred ca e corect sa considere acel apart ca ar fi al meu pt ca nu pot face nimic cu el deocamdata.Va multumesc
Buna ziua.Mi a fost refuzat ajutorul de incalzire pe motiv ca detin doua apartamente.Am facut cerere in orasul unde locuiesc cu sotul meu si 2 copii ,apartamentul este pe numele meu si al sotului.Mai este un apartament al parintilor mei ,dar in alt oras si judet ,este cu uzufruct pe viata pt tatal meu,si detin cota parte impreuna cu fratele meu.Eu nu lucrez,copiii sunt mici si sotul nu are servici permanent.Ce pot sa fac ,daca se poate face ceva.multumesc.
Am doi copii mici si parinti batrani si nici serviciu nu am deocamdata ,nu vroiam as ma debransez de la colterm dar ne.au taiat ei caldura in septembrie pt ca exista o datorie facuta de alt locatar.déjà termenul de depunere all cererii a trecut ,nu avem caldura ,as putea as pun centrala si acum ?CE riscuri sunt ?multumesc.
sunt economista,dar nu mai lucrez de 6 ani pt ca am doi copii mici.Daca lucrez cu contract de mandat in domeniul asigurarilor - cu plata in functie de primele incasate-aceasta firma retinand si virand contributiile la asigurari,-sunt asigurata? ce suma trebuie virata pentru a beneficia de asigurare?imi cer scuze pt atatea intrebari dar nu mai sunt la curent cu legislatia de acum.multumesc.:(
sunt economist, as putea fi contabil la firme mici fara sa fiu pfa?ce alte posibilitati ar fi pentru mine?multumesc.
Răspuns la discuția Divort cu copii
multumesc mult de raspunsuri.Deja baiatul se simte mai bine, a terminat si clasa zero cu bine ,face inot si fotbal si mult mai vesel.Doar ca socrii mei vor sa mergem in vizita pe la ei ,unde sta si sotul meu acum si mi-e teama sa merg la gandul ca ar putea retine copiii la plecare.Cand a fost in vizita la noi .odata in 4 luni, a incercat sa ii convinga pe copii sa plece cu ei.Fetita de 4 ani aproape ca voia sa plece dar s-a razgandit ,baiatul in schimb a refuzat categoric.
Discuție Divort cu copii
am doi copii,M-am mutat la parintii mei (inainte locuiam la socrii in alt judet) deoarece baiatul are probleme cu sanatatea -anxietate -si nu mergea la scoala acolo .Am venit pentru a face terapie la psiholog.Aici se simte mult mai bine si nu as vrea sa ne intoarcem ,decat dupa vreun an doi cand isi revine complet si nici atunci nu la domiciliul socrilor.Sotul meu nu intelege nici ca baiatul are probleme,nu vorbeste cu doctorii lui si nu vrea sa vina la noi in timisoara.Daca intenteaza divort,poate cere divort din culpa pt mine ca am parasit domiciliu?Custodia copiilor e influentata de asta?Nici unul nu avem servici legal .Ar putea primi el fetita-are 5 ani-pe ea si-o doreste mai mult.Fetita e mai atasata de socrii dar ii iubeste si pe parintii mei.Eu i-am crescut pe cei 2 copii ,socrii m-au ajutat doar putin si sotul aproape deloc.