avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1616 soluții astăzi
Forum Activitate Adriana59

Activitate Adriana59

Rog lamurire :
- detin un apartament (proprietate personala) declarat ca sediu social de fiul meu pentru infiintarea unei firme (pe numele lui).In apartament nu s-a desfasurat si nu se desfasoara nicio activitate legata de firma lui...De altfel,nici nu mai locuieste cu mine in apartament..
Intrebare:sunt obligat sa depun vreo declaratie la administratia financiara ?
Multumesc mult !
Cu stima !
Buna ziua !
Am o dilema...Nu cunosc foarte bine modalitatea de calcul a pensiei si,de aceea,apelez la ajutorul Dv..
Am 63 ani si am fost disponibilizat.Ca solutii:
1. Ma pot pensiona anticipat sau
2. Pot intra in somaj 12 luni si apoi sa ma pensionez anticipat...Care ar fi varianta cea mai buna din punct de vedere financiar ?
Va multumesc !
Multumesc mult !
Buna ziua !
Am o nelamurire...Care este data de intrare in plata pentru o pensionare anticipata partial ? In cursul lunii sau numai la implinirea varstei (ziua)..
Concret: pe data de 15 iulie implinesc o varsta rotunda (63 ani...).
Pot depune actele pe 1 iulie FARA SA PIERD 0,75% (deoarece,pe 1 iulie nu am,inca,63 ani) ?
Cu stima !
Nu vad deosebirea in cazul stabilirii drepturilor de vechime in munca pentru cei cu studii superioare (la zi) si cei cu studii postliceale (la zi)...
1.Ambele categorii nu au cotizat in perioada respectiva.
2.In ambele cazuri nu au avut carte de munca emisa anterior perioadei de studii.
Dece s-au tratat diferit cele doua situatii,similare in opinia mea.Sa inteleg ca cei cu studii postliceale sunt discriminati in aceasta situatie ?
Sa inteleg ca,o situatie neimputabila mie,cauzata de imposibilitatea reala de a ma angaja cu carte de munca,ma priveaza de vechimea in munca ( 2 ani ...) pe care o obtin cei cu studii universitare,la limita de varsta ?
ScTehnica (dupa bacalaureat) intre 1971-1973.
Armata iulie1973 - octombrie 1974.
Angajare cu carte de munca la 1 noiembrie 1974.
Situatie existenta:
Am facut scoala tehnica la zi ( 2 ani),am absolvit scoala tehnica in iulie si am fost obligat sa plec imediat sa efectuez stagiul militar (16 luni) .Astfel,cu repartitia scolii tehnice in mana nu am avut timp sa ma angajez..
Astfel ca m-am angajat (cu carte de munca) dupa efectuarea stagiului militar).

Intrebari:

1.Scoala Tehnica facuta (2 ani la zi) anterior armatei,respectiv anterior angajarii este considerata vechime in munca ?
Nu cred ca ar fi normal ca pentru studii superioare sa se ia in considerare perioada studiilor iar pentru alt gen de studii la zi agreate (la acea ora) de Min.Invatamantului,nu... Situatia ar fi similara din punct de vedere al cotizatiilor.

2.Stagiul miltar este considerat vechime in munca in aceasta situatie ? Daca da in ce situatii?
Exista posibilitatea calcularii corecte,la Casa de Pensii,contra plata,a VECHIMII in munca si a PENSIEI intr-un moment apropiat evenimentului ?
(in situatia in care urmaresc o pensionare anticipata as dori sa stiu,dupa datele din cartea de munca,cat mai am pana la solicitarea pensionarii anticipate si care ar fi valoarea pensiei rezultate).
Va multumesc !
Stiu ca,in cazul in care nu am vechimea completa pot cotiza cu o suma lunar prin contract direct cu casa de pensii.
Petru a iesi la pensie ANTICIPAT imi trebuie vechime in munca COMPLETA (pe care nu o am...).
Care este perioada maxima acceptata pentru plata lunara in vederea completarii stagiului de cotizare ?