avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Activitate simonanicolae

Activitate simonanicolae

Buna ziua
Va rog sa-mi spuneti ce as putea sa fac daca i-am dat cuiva mobiler pentru o terasa si ne-am inteles pe o suma pe care el nu mi-o mai da. Daca merg peste el si le iau a spus ca face plangere la politie pentru ca acum sunt in proprietatea lui. El nu are nici un act pentru ele, in schimb eu am factura si am si martori care stiu ca imi aprtin. Nu am semnat nimic cu el atunci cand i le-am dat. Imi mai pot recupera banii?
Va multumesc mult
Va multumesc mult pentru raspuns. Deci, in concluzie, as putea sa cumpar un imobil si sa-l trec pe numele meu , fara riscuri...nu?
Semai poate cere executarea silita dupa ce s-a prescris o datorie?
Răspuns la discuția PRESCRIERE DATORIE
durata contractului..
Răspuns la discuția Prescriere datorie
Multumesc pentru raspuns
Daca s-ar fi facut vreun astfel de act nu ar fi trebuit sa stiu despre el? Sau unde ma pot interesa?
Buna ziua
Am o datorie fata de o societate de la care am inchiriat un spatiu comercial pentru care am semnat un contract de fidejusiune : firma creditoare, firma mea si eu, persoana fizica. Predarea spatiului s-a facut in 2009 si pana in prezent nu mi s-a solicitat restituirea sumei, decat pe persoana juridica, dar societatea mea s-a radiat prin insolventa. Daca au trecut cei 3 ani si nu am fost informata de nici o actiune a creditorului inseamna ca s-a prescris datoria si pe persoana fizica?
Multumesc
multumesc pentru raspuns
Dar in contract este stipulat faptul ca durata acestuia se intinde pana la plata efectiva a datoriei...atunci de la ce data trebuie sa socotesc cei 3 ani?
In cat timp se prescrie o datorie fata de o societate cu care am semnat un contract daca aceasta nu actioeaza in niciun fel? Trebuie sa solicit eu prescrierea sau se face de la sine?
Multumesc
Buna ziua. Am un contract de fidejusiune semnat in trei parti: societatea mea, firma creditoare si eu, in 2009 cu o societate la care am datorii, dar pana in prezent nu m-au cautat pe persoana fizica, decat pe juridica. As vrea sa stiu cum pot afla daca ma cauta si daca-mi vor pune poprire pe salariu.
MULTUMESC
Răspuns la discuția fidejusiune
Multumesc pentru raspuns. Nu am bunuri in proprietate dar doresc sa fac un imprumut pentru prima casa. Dar banuiesc ca peste 10-15 ani cand voi termina de platit, nu vor putea sa intre in posesia locuintei, nu?