avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Activitate sasa23

Activitate sasa23

Discuție Plata
Buna ziua,
pentru pensia de invaliditate,medicul expert a emis decizia medicala cu revizuire la un an,am optat pentru inceperea activitatii si incheierea pensiei.As dori sa stiu care este ultima luna cand mai pot lua pensia(ex.decizia termen revizuire 10 ale lunii sept inceperea lucrului 1 luna oct).Medicul expert inca nu a emis decizia de incetare a pensiei. Multumesc!
Răspuns la discuția Preluare angajat
asa este,dar pentru a demonstra starea ok de sanatate trebuie sa am internare(este vba de oncologie),medicul de familie nu-mi elibereaza biletul de internare deoarece am vechea decizie expirata asta inseamna ca nu mai sunt asigurat la casa de sanatate?
Trebuie sa platesc pentru a beneficia de acel bilet de trimitere dela medic?
Multumesc,aveti ideie care sunt actele pentru a putea incheia contractul cu casa de asigurari de sanatate ca pers fizica,va rog??
Răspuns la discuția Preluare angajat
Pentru dovada medicala este nevoie sa mg la comisia de expertiza,dar am intalnit o pblema pe motiv ca mi-a expirat decizia cu o zi medicul de familie nu-mi mai elibereaza biletul de internare. Casa de asigurari ma poate ajuta in acest sens? E nevoie sa platesc pentru a demonstra starea sanatatii?
pentru ca nu mai sunt salariat,as dori sa stiu cat trebuie sa platesc la asigurari de sanatate pentru a putea,, beneficia mai tarziu ,,de acestea? multumesc
Buna ziua,
dupa terminarea pensiei de invaliditate,vreau sa ma angajez. Angajatorului ii sunt necesare acte pentru a demonstra ca am incheiat pensia?
La angajare se cer de la medicul de familie adeverinte pentru capacitate de munca?
Multumesc
Discuție calcul
Buna,
pentru a putea sa-mi calculez singur indemnizatia de somaj stiu ca se ia in calcul ultimul salariu brut din cartea de munca.In cazul in care am avut c medical si pensie de invaliditate,care dintre situatii este cea corecta?
Media la pensie,la concediu medical sau ultimul salariu brut realizat?
Multumesc,frumos!
Discuție somaj
Buna ziua,
datorita pblemelor de sanatate a trebuit sa optez pentru pensioanare,am incheiat activitatea cu angajatorul.Acum am decizia ca apt de munca dar nu gasesc de munca,am citit ca ma pot inscrie la somaj dar ca as avea nevoie de adeverinta de la angajator-ultimul.
1. Angajatorul mai poate sa-mi ofere dupa pensionare o noua reangajare?
2.Daca acesta a desfiintat punctul de lucru unde am domicililu cum pot sa-i mai contactez?
Multumesc!
Multumesc,e simpla procedura dar nu cunoastem angajatorul din pacate! ce putem face,va rog?
Buna,
deoarece in sentinta de divort legalizata scrie ca pentru un minor unul din parinti trebuie sa plateasca lunar un anumit procent,acesta nu isi indeplineste sarcina.
Depune el numerar cat consindera ba mai mult o luna depune una nu angajatorul presupun ca nu stie de aceasta sentinta deoarece si-a schimbat locul de munca dupa divort.In cererea de divort a cerut sa-si petreaca jumatate din vacante cu copilul dar nici macar la telefon nu-l mai cauta. In aceste conditii pot merge la un executor pentru aii prezenta situatia,cam care este pretul unei consultatii, va rog!Cu multumiri,S!