avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Activitate florinjalaboi

Activitate florinjalaboi

Sunt divortat din 2011 si fiica mi-a fost incredintata pentru crestere si educare,fosta sotie nu are niciun drept trecut in hotararea judecatoreasca,numai obligatia de a plati pensie alimentara.Vreau sa merg cu fiica mea in concediu peste hotare si as dori sa stiu daca am nevoie de acordul fostei sotii!
am auzit ca multe persoane se plang ca ii costa mult sa scoata o ruda decedata in spital!Vreau sa stiu daca au dreptul sa ceara asa ceva si in baza carei legi!
Răspuns la discuția Propire pe toate veniturile
in adresa de propire asa scrie,iar in art 782 din noul cod de procedura civila nu spune nimic de 1/3 sau 1/2.Asta ma ingrijoreaza!
am primit o instiintare de la un executor judecatoresc precu ca mi-au fost blocate toate veniturile mobile,adica pensia in totalitate conf art b782 din noulcod de procedura civila,hotarare data pe 09.04 2014.Eu am fost intiintat pe 23.07 2014.Aveam propire si inainte pe 1/3 din pensie dar acum am inteles ca mi-o opresc pe toata!va rog sa ma ajutati cu o sugestie!
Răspuns la discuția Contestatie PV legea 61
amenda am primito in luna noiembrie,am facut plangere impotriva procesului verbal la judecatorie,singurul termen a fost pe data de 31-01 si nu am primit inca solutia.In schimb cei de la finante mi-au trimis titlu executor pe data de 30.01
Am facut o contestatie la un pv pe legea 61si am pierdut la judecatorie!mai pot face recurs in alta parte?Si inca o problema ,cei de la finante publice mi-au trimis deja titlu executoriu pe data de 30-01 cu toate ca procesul a fost pe 31-01.
O pensionara si-a inchiriat apartamentul din 2006 pana in 04-2013!in la inceputul anului a primit o somatie de la cass precum are de platit o restanta de aproximativ 1000 de lei,reprezentand cotizarea la cass din instrainarea bunurilor.A platit aceasta suma.As dori sa stiu conform carei legi a fost obligata la plata acestei sume tanand cont ca ea are o pensie de 750 de lei?
va multumesc mult!
mi s-a spus de la judecatorie ca cererea trebuie depusa la decanul baroului
pot sa depun o cerere de divort fara a plati taxa de timbru?venitul pe membru de familie este de sub300 de lei.stiu ca pot depune cerere de ajutor judiciar,dar intrebarea e daca pot depune intai actiunea(fara chitanta taxei de timbru) si apoi sa depun cerere de ajutor judiciar?