avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate Adinabb

Activitate Adinabb

Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea situatie :
Mi-a fost respins dosarul pentru indemnizatie crestere copil deoarece \"s-a constatat ca nu am depus actele de somaj in termen de 60 de zile de la terminarea studiilor\".. Tin sa precizez ca am fost luata in evidenta pe data de 27 ,ziua cand am depus actele pentru dosarul de somaj ,dar am fost pusa in plata pe data de 30. Deci am fost in termen si am beneficiat de somaj pana cand am nascut. Cei de la Agentia pt plati si insp sociala au luat in considerare data de 30...data cand am fost pusa in plata , nu data cand am deschis dosarul la ANOFM . Am contestat decizia celor de la Agentia pt plati si inspectie sociala spunandu-le ca am fost in termen si sa-mi acorde dreptul la indemnizatie. Raspunsul dansiilor a fost negativ in urma a doua contestatii ale mele. Am mers la ANOFM si am luat o adeverinta in care a fost scrisa data de 27 ,data a luarii in evidenta. Cei de la Agentia pt plati si insp sociala mi-au acordat dreptul la indemnizatie in cele din urma dar incepand de luna viitoare motivand ca din urma nu se poate recalcula ,eu fiind cea vinovata pentru ca nu am adus o dovada pana acum. Ce mai pot face in acest caz? Am pierdut indemnizatia pe 1 an de zile. Cum pot recupera dreptul copilului? Doresc sa consult un avocat si de asemenea sa deschid un proces in instanta daca este cazul.

Multumesc
Buna seara,
Va deranjez cu o intrebare. Daca fostul sot "nu lucreaza" si nu are un venit salarial din care sa plateasca pensia de intretinere in beneficiul minorului , legea il poate obliga sa se angajeze ? Tin sa precizez ca el de fapt lucreaza la firma tatalui sau, dar a fost scos din acte.. facand toate aceste lucruri din rea credinta :(


Multumesc
Buna ziua,
In cat timp trebuie sa primesc pensia de intretinere a minorului? Precizez faptul ca am hotararea definitiva si irevocabila de aproximativ 15 zile , iar instanta a hotarat ca pensia de intretinere in favoarea minorului sa fie achitata anticipat pana la data de 5 ale fiecarei luni. Ce pot face in cazul in care fostul sot nu doreste sa achite pensia de intretinere a minorului?

Multumesc
Răspuns la discuția Inregistrarea casatoriei
Urma la ambasada Turciei din spusele lor. Doar ca am un semn de intrebare pt ca nu am formulat absolut nimic scris.. Mi-a cerut copie dupa buletin (pasaport) sot, copie buletinul meu, copie act de casatorie si 6 cupoane internationale + amenda.. In urma acestor lucruri nu am primit nici macar o chitanta.. Ma gandesc ce as putea face in situatia aceasta. As vrea totusi sa verific...si nu stiu unde si cui sa ma adresez. Va multumesc pt raspunsuri
Buna ziua. Sunt casatorita cu un cetatean turc de aproximativ 2 ani. In tot acest timp el nu a binevoit sa inregistreze casatoria noastra si in Turcia, eu necunoscand acest detaliu. Mergand la ambasada Turciei din Romania pt obtinerea cetateniei copilului nostru am aflat si acest lucru. Am inregistrat in acel moment si casatoria, am platit o amenda... dansii spunandu-mi ca o sa trimita actele in Turcia si in aproximativ doua saptamani o sa fie inregistrata si acolo. Cum pot verifica acest lucru? Unde as putea suna sa stiu daca este totul in regula si s-a inregistrat casatoria? Multumesc. O zi frumoasa tuturor.