avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1872 soluții astăzi
Forum Activitate alex8505

Activitate alex8505

Discuție Punct de lucru
Va salut,
Vin catre voi cu urmatoarea nelamurire pe care o am:
Activitatea intr-un MALL poate fi desfasurata si fara inregistrarea ca punct de lucru efectiv? Adica , de ex., pentru o insula de 2x2 metri trebuie deschis obligatoriu punct de lucru, sau se poate merge cu , casa de marca mobila (declarata in acest sens) - activitatea de comenrcializare desfasurandu-sa in baza contractului de inchiriere a spatiului respectiv.
Discuție Parteneriat
Buna ziua,
Va solicit un sfat pentru urmatoarea situatie:
Un SRL cu unic asociat are "interdictie" pentru 3 ani la modificarea actului constitutiv in vederea adaugarii unui alt asociat.
Cele doua parti (PJ si PF) doresc parteneriatul in vederea finantarii unor investitii. Mai exact PF vine cu banii pentru realizarea unei investitii de catre PJ.
Cum se poate realiza acest parteneriat, excluzand din calcul varianta cu, contractul de imprumut dintre cele doua parti sau modificarea actului constitutiv?
Exista variante oficial acceptate?

Va multumesc
Intrebare:
Pentru un teren+casa achizitionate in 1996 prin contract de vanzare-cumparare la notariat, pentru care la vremea respectiva nu s-a emis titlu de proprietate, care sunt pasii ce trebuiesc urmati penru emiterea acelui titlu.

Multumesc
Buna ziua,
Va solicit sprijin in lamurirea unor neclaritati pe care le am in acest moment legate de aplicarea TVA ce trebuie platit de mine ca societate in urma unui produs finit, astfel:
Se achizitioneaza materie prima principala fara TVA de la PFA-uri neplatitori de TVA la care se adauga costurile cu e.e. accesorii (achizitionate de la societati platitoare de tva, deci pret+tva) etc., rezultand produsul finit.
La vanzare va fi constul produsului finit + tva.
Intrebarea: acel TVA pe care il plateste societatea este aplicat si la materia prima care s-a achizitionat fara tva?

Mai exact avem calcul urmator:
100 lei materie prima (fara tva)
10 lei costuri de productie (cu tva aferent neinclus de 24%)
10 lei profit (ex.)
Pretul total rezultat fiind de: 120 + TVA sau 100+(20+ tva)?
Adica , eu ca societate imi pot deduce doar TVA-ul aferent costurilor de productie? sau si la materia prima?
Multumesc
Răspuns la discuția Punct de lucru + autorizare
Multumesc pentru raspuns,
dar cu acea autorizare de cod CAEN la punctul de lucru cum se procedeaza si cam care mai sunt taxele si acolo?
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea dilema.
Deschiderea unui punct de lucru (in alt judet fata de sediul social) si autorizarea a doua coduri CEAN la acesta ce implica dpdv al documentelor cat si a costurilor.
Multumesc mult.
Societatea comerciala pe care o detin, a ajuns in primavara la o intelegere, de vanzare-cumparare a unui teren (societatea este cea care cumpara), cu proprietarul spatiuniul unde isi si are societatea sediu social.
La acel moment, a fost semnat intre parti (nu si la notar) un antecontract de "promisiune de vanzare".
Intre timp, proprietarul terenul a decedat iar sotia si copii acestuia sunt intr-un conflict privind succesiunea (mai exact unul dintre copii nu este de acord sa semnezele actele de succesiune).
In conditiile in care, sotia persoanei decedate doreste in continuare vanzarea terenului respectiv, se poate folosi acea promisiune de vanzare in ideea de a nu astepta pana incep demersurile privind succesiunea (sau ajung la o intelegere)?

Va multumesc
Răspuns la discuția Info inlocuire cod CAEN
Sa le las asa nu pot pentru ca sunt constrans a avea maxim 5 clase deoarece facem parte din categoria SRL-D-urilor, motiv pentru care avem si un proiect depus pe codul CAEN 8292 .
Detin o socitate, infiintata in dec.2012 ce are urmatoarele coduri CAEN:
8292, 1082, 1089, 4637, 4789, 4791, 4799
Pana in prezent societatea nu a avut activitate, insa acum dorim sa demaram cu o investitie si implicit activitate pe societate.
La reanalizarea codurilor CAEN ne-am dat seama ca nu toate ne sunt utile, prin urmare ne este necesara urmatoarea schimbare:
codurile 1082 si 1089, trebuie sa le schimbam in 1039 si 1032.

Intrebarea este urmatoarea: daca este posibil radierea definitiva a celor doua coduri 1082 si 1089 si activarea celor noi. Si cam care sunt costurile pentru aceasta operatiune.

Multumesc mult.
Mutumesc pentru raspunsul promt.
Cam toate parcele de teren sunt mostenire din partea mamei (bunici etc), insa cu ani in urma fusesera trecute toate pe numele tatalui.
Singurul foaie de care dispun, este o promisiune de vanzare-cumparare, insa nu este facuta la notar si nu cred ca are vre-o valoare.