avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 776 soluții astăzi
Forum Activitate pedrosolitar

Activitate pedrosolitar

Multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția Proces penal
Pai eu cred ca am destule motive. In primul rand sunt intr-un proces fara vina, trebuie sa ma prezint la termene si pierd timp,bani (procesul nu este in orasul unde locuiesc eu) ,s-au folosit de numele meu si daca nu aflam la timp de proces riscam sa fac inchisoare fara vina, am primit o amenda degeaba, etc. Eu cred ca sunt destulle motive pentru a de in judecata pe cineva nu-i asa ?
Discuție Proces penal
O societate a facut o plangere impotriva mea eu neavand nici o vina. Va voi expune situatia asa cum o stiu si eu. Societatea respectiva a inchiriat un lucru unei persoane cu care am avut o relatie strict profesionala cu mult timp in urma.Obiectul respectiv a fost pus sub sechestru in urma unor datorii pe care le avea persoana in cauza, insa cand societatea a venit sa-l preia nu l-a mai gasit. Explicatia pe care a primit-o societatea a fost ca obiectul imi apartinea iar eu am venit si l-am ridicat.Persoana despre care e vorba aici a dat o declaratie la politie despre faptul ca eu am ridicat bunul respectiv. De asemenea exista o asa zisa declaratie data si semnata de mine in fata organelor de politie din localitatea unde locuieste persoana in cauza care este un fals intrucat eu nu am fost in viata mea in localitatea respectiva.A fost un proces in care nu am fost citat dar in urma caruia am primit o amenda administrativa de 500 de lei. Societatea nu este multumita si face recurs. Incepe un nou proces unde sunt citat ca acuzat principal.M-am prezentat, am expus situatia mea in fata instantei si am lasat un specimen de semnatura pentru o confrunta cu semnatura de pe asa zisa declaratie pe care as fi dat-o eu.Toate acestea le-am aflat la proces.Am trimis o declaratie prin posta in care ma explicat faptele asa cum sunt de drept.Am vorbi cu avocatul societatii respective sa-si retraga acuzatia ce exista impotriva mea ca nefondata si mi-a zis ca se poate. Mentiopnez faptul ca sunt handicapat fizic, imi lipseste piciorul stang de la coapsa, si mi-e greu sa ma deplasez dintr-o localitate in alta mai ales ca nu am nici o vina.Ce vreau eu este sa gasesc un avocat care sa se ocupe de problema mea pentru ca vreau sa dau in judecata societatea,politia sau anchetatorul care m-a prejudiciat, eu pierzandu-mi timpul, banii si sanatatea. Doresc sa cer daune morale.
O societate a facut o plangere impotriva mea eu neavand nici o vina. Va voi expune situatia asa cum o stiu si eu. Societatea respectiva a inchiriat un lucru unei persoane cu care am avut o relatie strict profesionala cu mult timp in urma.Obiectul respectiv a fost pus sub sechestru in urma unor datorii pe care le avea persoana in cauza, insa cand societatea a venit sa-l preia nu l-a mai gasit. Explicatia pe care a primit-o societatea a fost ca obiectul imi apartinea iar eu am venit si l-am ridicat.Persoana despre care e vorba aici a dat o declaratie la politie despre faptul ca eu am ridicat bunul respectiv. De asemenea exista o asa zisa declaratie data si semnata de mine in fata organelor de politie din localitatea unde locuieste persoana in cauza care este un fals intrucat eu nu am fost in viata mea in localitatea respectiva.A fost un proces in care nu am fost citat dar in urma caruia am primit o amenda administrativa de 500 de lei. Societatea nu este multumita si face recurs. Incepe un nou proces unde sunt citat ca acuzat principal.M-am prezentat, am expus situatia mea in fata instantei si am lasat un specimen de semnatura pentru o confrunta cu semnatura de pe asa zisa declaratie pe care as fi dat-o eu.Toate acestea le-am aflat la proces.am trimis o declaratie prin posta in care ma explicat faptele asa cum sunt de drept.Am vorbi cu avocatul societatii respective sa-si retraga acuzatia ce exista impotriva mea ca nefondata si mi-a zis ca se poate. Mentiopnez faptul ca sunt handicapat fizic, imi lipseste piciorul stang de la coapsa, si mi-e greu sa ma deplasez dintr-o localitate in alta mai ales ca nu am nici o vina.Ce vreau eu este sa gasesc un avocat care sa se ocupe de problema mea pentru ca vreau sa dau in judecata societatea,politia sau anchetatorul care m-a prejudiciat, eu pierzandu-mi timpul, banii si sanatatea. Doresc sa cer daune morale.
Multumesc foarte mult pentru informatii, am retinut ce am de facut. Mai am o intrebare care se refera la aceeasi tema:vreau sa stiu daca pot sa-i fac foaie provizorie pentru moment pana voi cadea de acord cu mama ei.
Am o fata care nu este pe numele meu si poarta numele mamei.Eu nu mai sunt cu mama ei dar am grija de fata, ma ocup de problemele ei la scoala, la doctorul de familie si alte mici probleme dar cam atat. Eu vreau sa fac mai multe dar nu am nici o calitate in acte. Mai mult de atat, fata mea are 14 ani si cateva luni si nu are buletin intrucat mama ei sta cu chirie si nu are un contract de casa pentru a-l prezenta la politie. In situatia data cum pot face buletinul fetei mele.
Discuție Mostenire
Bunica fostei mele sotii a donat casa si tot ce avea unui nepot de verisoara, exluzand-o pe fiica si nepoata ei. In situatia data ce se poate face?
Eu am trait in concubinaj cu o femeie timp de 10 ani si aveam un apartament pe numele meu inainte de a o cunoaste. Acum ca ne-am despartit ea are dreptul la casa ?
Avand copiii majori pot fi evacuati din casa sau nu?
Răspuns la discuția partaj
Problema partajului este a unui prieten din maramures si nici el nu stie exct ce vrea.Eu doar am vrut sa-l ajut, dar oricum eu va multumesc pentru raspuns.