avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 976 soluții astăzi
Forum Activitate madalin981

Activitate madalin981

Nu am intrat inca in posesia procesului verbal, trebuie sa merg si sa il ridic de la posta si nu mai locuiesc la adresa. Daca am aceasta "reducere" pot merge si sa il iau. Daca nu astept sa imi vina anul viitor la impozit.

Am mai gasit si aceasta:
oug195
Art.109. -
(5) Contravenientul, cu excepţia persoanei juridice, poate achita, în termen de cel mult 2 zile lucrătoare de la data primirii procesului-verbal de constatare a contravenţiei, jumătate din minimul amenzii prevăzute de lege.

Intrebare ar fi: in acest articol sunt prevazute toate procesele verbale de contraventie, chiar si cele emise de CNADNR?

Multumesc.
Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti, daca stie cineva, o amenda primita pentru neplata unei treceri a podului de la Cernavoda se poate plati la jumatate in termen de 48 de ore de la ridicarea recomandatei de la posta?

Multumesc.
Si cum as putea face contestatie la executarea silita? Ma puteti ajuta cu un model?
Multumesc!
Buna ziua,

Va rog daca imi poate da cineva un raspuns legat de urmatoarea situatie:
Asociatia de proprietari a blocului in care locuiesc a fost data in judecata de catre fostul administrator pe motiv ca ar fi fost destituit fara preaviz si nu stiu ce alte motive a mai invocat. Oricum banuiesc ca nu a fost respectata toata legislatia cand a fost dat afara deoarece acesta a obtinut o hotarare judecatoreasca definitiva prin care asociatia trebuie sa-i plateasca salarii compensatorii, daune si cheltuieli de judecata. Acum fiecare apartament/propietar trebuie sa plateasca cota parte din suma respectiva, unii din proprietari primind acasa chiar si o instiintare din partea unui executor judecatoresc. Intrebarea mea ar fi de ce trebuie sa plateasca fiecare propietar acesti bani din moment ce eu spre exemplu nu am fost la intalnirea in care s-a stabilit demiterea acestuia si nici nu imi amintesc sa fi semnat pe undeva ca as fi de acord cu acest lucru (aceasta hotarare fiind luata acum 3-4 ani)?
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea chestiune: Suntem 3 persoane (eu (sau nepotul), tata si bunicul) plus bunica care este decedata. Am dori sa facem succesiunea pentru niste terenuri si o casa cu loc de casa ce sunt proprietatile bunicilor. Dupa efectuarea succesiuni am dori sa trecem propietatile direct pe numele meu (adica al nepotului). Cum putem efectua acest lucru mentionand ca totul se face pe cale amiabila?
Va rog daca se poate sa ma lamuriti in urmatoarea chestiune:
Parintii mei au cumparat un teren (loc de casa), acesta avand cadastru, intabulare tot ce trebuie. Problema este cu unul dintre vecini care acum nu vrea sa recunoasca hotarul sustinand ca are acte doveditoare (nu stiu daca are cadastru si intabulare). Care ar fi calea prin care am putea ajunge la un consens? Noi avand toate actele necesare putem sa facem gard pentru delimitare sau ne poate acuza de violarea proprietatii?
Multumesc.
Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: Bunica din partea tatalui a decedat si mai traieste doar bunicul. Cei doi au un singur copil - tatal meu. Eu sunt singurul copil al tatalui meu. Intrebarea ar fi cum se impart bunurile (terenuri si casa) ale bunicilor dupa ce va deceda si bunicul meu? Va ramane mostenitor doar tatal meu sau pot avea si eu o cota parte? Desemenea bunicul cat inca este in viata imi poate ceda in totalitate sau doar intr-o anumita masura aceste bunuri?
Multumesc.