avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Activitate bee

Activitate bee

Pot recupera taxa de timbru in urma unui proces de partaj care are urmatoarea
Solutie pe scurt: admite în parte cererea`dar nu precizeaza nimic despre restituirea taxei desi s-a cerut de catre avocat.

Va rog sa imi spuneti daca un salariat ramane cu 680 net si are poprire 1/3 din salariu i se retine 1/3 din 680 sau doar ce depaseste indicatorul social de 500 lei
Răspuns la discuția Restituire taxa timbru
``Tip solutie: Admite in parte cererea
Solutia pe scurt: admite în parte cererea`` nu zice nimic de restituirea taxei desi s-a cerut.
Buna ziua
aaaaaaAnul trecut am avut un proces de partaj, am platit taxa de timbru . Partajul nu s-a acceptat si nu stiu daca pot cere restituirea taxei pt ca nu scrie nimic acolo.Va rog sa imi spuneti daca pot cere restituirea taxei
Am avut un proces penal pt. evaziune. Hotararea este cu suspendare , termenul de proba si mentinerea sechestrului pana la recuperarea sumei dar nu se mentioneaza de majorari si penalitati.Finantele au tot facut recursuri pentru majorari si penalitati dar au fost respinse toate. Hotaratea a ramas definitiva exact ca prima .
Va rog sa imi spuneti daca e legal ca cei de la Finante sa imi calculeze majorari si penalitati si daca imi pot bloca cardul de salarii retinand toata suma sau doar 1/3 din venituri.
Va multumesc



Am avut un proces penal pt. evaziune. Hotararea este cu suspendare , termenul de proba si mentinerea sechestrului pana la recuperarea sumei dar nu se mentioneaza de majorari si penalitati. In hotarare scrie asa : `Obligă inculpata la .........lei despăgubiri civile către Agenţia Naţională de Administrare Fiscală Bucureşti.Menţine sechestrul asigurator aplicat` .
Finantele au tot facut recursuri pentru majorari si penalitati dar au fost respinse toate. Hotaratea a ramas definitiva exact ca prima .
Va rog sa imi spuneti daca e legal ca cei de la Finante sa imi calculeze majorari si penalitati si daca imi pot bloca cardul de salarii retinand toata suma sau doar 1/3 din venituri.
Va multumesc



Buna ziua,
Am avut un proces penal pt. evaziune. Hotararea este cu suspendare , termenul de proba si mentinerea sechestrului pana la recuperarea sumei dar nu se mentioneaza de majorari si penalitati. In hotarare scrie asa : `Obligă inculpata la .........lei despăgubiri civile către Agenţia Naţională de Administrare Fiscală Bucureşti.Menţine sechestrul asigurator aplicat` .
Finantele au tot facut recursuri pentru majorari si penalitati dar au fost respinse toate. Hotaratea a ramas definitiva exact ca prima .
Va rog sa imi spuneti daca e legal ca cei de la Finante sa imi calculeze majorari si penalitati si daca imi pot bloca cardul de salarii retinand toata suma sau doar 1/3 din venituri.
Va multumesc
Daca un apartament are mai multi proprietari si doar unul are sechestru asigurator de la ANAF se poate executa silit tot apartamentul sau doat partea acelui proprietar.In acest caz proprietarul care are cota cea mai mare poate cumpara partea celui care are sechestru si sa plateasca in cont la ANAF ? Cum se instiinteaza executatea silita care sunt pasii?