avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1767 soluții astăzi
Forum Activitate bytzu83

Activitate bytzu83

Buna ziua, ma puteti ajuta cu o informatie? ce acte trebuie depuse pentru realizarea deconectarii de la reteaua de termoficare? Vreau sa urmez si eu pasii si nu gasesc ce documente trebuie depuse. Multumesc
Dar functionarul public cu statut de politist local este acelasi lucru cu politist local? Ma refer la diferentierea in ceea ce priveste acordarea normei de hrana: un functionar cu statut de politist local, poate beneficia de aceeasi norma de hrana ca un politist local?
Prin adoptarea Ordonantei de Urgenta nr 65/2014 privind acordarea normei de hrana pentru politistii locali in conformitate cu Ordonanta nr. 26/1994, de aceasta norma beneficiaza doar politistii locali sau tot personalul din cadrul Politiei Locale? La noi s-a adoptat un HCL in care se precizeaza ca se acorda norma doar pentru politistii locali, nu si pentru personalul din cadrul Politiei Locale.
Buna ziua. Un pensionar pentru limita de varsta, angajat in sectorul bugetar, beneficiaza de sporul de vechime? Multumesc
Multumesc pentru raspuns, dar mai am o nelamurire, trebuie sa aiba vechime 5 ani in profesia de consilier juridic sau 5 ani in vechimea de specialitate? Exemplu: colegul meu a predat la o universitate particulara materii asociate dreptului, dar nu a indeplinit functia de consilier juridic, acum este incadrat prima data ca si consilier juridic debutant. Sper ca nu va deranjez cu aceasta lamurire. Multumesc.
Buna ziua, as avea si eu o intrebare. Un coleg este incadrat pe functia de consilier juridic debutant. Intre timp, institutia publica a vacantat un post de consilier juridic, grad profesional "principal". Consilierul juridic se poate inscrie la concurs doar cu cerinta: vechime in specialitatea studiilor, 5 ani sau mai trebuie sa indeplineasca si alte conditii?
Răspuns la discuția Incetare CIM la pensionare
Buna ziua. Am si eu o intrebare. Daca o persoana, care este personal contractual intr-o institutie, iese la pensie, dar doreste sa continue pe respectivul post, i se face incetare a contractului de munca, se scoate postul la concurs, sau se poate merge mai departe cu un contract de munca? multumesc