avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 864 soluții astăzi
Forum Activitate elena Dragomir

Activitate elena Dragomir

Răspuns la discuția inselaciune
daca aveti dovezi impreuna cu raspunsul de la barou depuneti o plangere la procuratura. Precizez daca avocatul a infaptuit o infractiune prevazuta in Codul penal sau o alta lege speciala care prevad infractiuni.
Răspuns la discuția Partaj imobil
bunul comun este acel bun cumparat de ambii soti din veniturile lor proprii
Răspuns la discuția Partaj imobil
care mama ii da ginerelui cadou un apartament!
Discuție Partaj imobil
Am primit bani de la mama din vanzarea unui imobil si am cumparat un alt apartament. Eram casatorita. Acum doresc sa il vand dar trebuie sa fac partajul. Fostul partener este constient ca nu are dreptul la apartament dar tot vrea o parte din el. Acum se pune problema, exista sansa cumva judecatorul sa spuna ca are si el cota din apartament. Depun la dosar de partaj dovada ca mama a vandut cu 2 luni imobilul unde eu aveam domiciliul cand am cumparat acel apartament si am si martori. La un partaj al unui imobil se face obligatoriu expertiza imobiliara?
Răspuns la discuția Salariu consilier juridic
Salariul de 850 lei brut se inmulteste cu coeficientul 2.
Coeficientul 2 reprezinta coeficientul cu care se inmulteste pentru persoanele care au terminat o facultate si au o licenta.
Răspuns la discuția Angajare consilier juridic
sunt unele instante care cer ca c.j. sa fie inscris in Colegiu pentru a reprezenta in instanta si trebuie sa faca dovada. Repet doar unele instante. Eu reprezint si nu sunt inscrisa, mi se pare pierdere de timp si bani inscrierea.
In baza statului consilierilor juridic , un jurist nu poate reprezenta decat sociatatea juridica cu care are contract. Intrucat juristul isi poate desfasura activitatea decat in baza contractului de munca prin care este imputernicit, el nu poate reprezenta persoanele fizice. Consilierul juridic nu are putere juridica prin infiintarea unor cabinete, nu are puterea asta, Putere de reprezentare juridica in instanta pentru alte persoane fizice sunt avocatii care sint inscrisi in barou.
anunta-l ca te vei prezenta si tu cu el la instanta pentru a vedea cum se va desfasura actiunea. Nu poate sa te refuze, chiar daca el te reprezinta.
buna ziua. Nu are cum sa va reprezinte la proces, atata timp cat nu ati semnat contractul de reprezentanta in instanta. Ti-a dat chitanta pentru avansul care l-ai dat? Daca nu cere-i avansul inapoi si cautati alt avocat. Daca refuza sa-ti dea avansul inapoi reclamal pe avocat la baroul avocatiilor de care apartine. Ai verificat daca este un avocat real si inregistrat la barou? Aveti grija sa nu va pacaleasca. Bafta
Buna ziua.
La speta dumneavoastra va dau un sfat care va mai fost dat, cautati un consilier juridic care sa se uite pe acte, sa va spuna ce atuuri aveti, si duceti-va la baroul de unde face parte av. sa faceti o plangere la presedintele baroului.
Am avut si eu an caz asemanator. Am angajat o av. din Tulcea pentru o dare in judecata pentru pretentii. Fiind de meserie, i-am dat toate actele necesare pentru a inainta actiunea, ne-am inteles sa ii dea drumu intr-o zi anume, nu a depus-o, am verificat, am realizat ca ma mintea, am vb cu dansa fata in fata si i-am cerut sa-mi arate dovada ca a depus actiunea, nu mi-a aratat-o , am anuntat-o ca voi face plangere la barou, nu m-a crezut si cand a fost sunata de catre presedinta baroului era foarte amabila ca imi depune actiunea si imi trimite dovada.
Domnule, luati dumneavoastra toate actele si duceti-va si rezolvati problema. Nimeni nu se zbate in locul dumneavoastra.