avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Activitate cadarg

Activitate cadarg

Cum as putea recupera dividendele in urma unei succdesiuni
Discuție Autism
Ma intereseaza o problema legata de autism .
1)Adica ,daca o persoana incadrata cu forma de autism Accentuat poate beneficia de ajutor banesc pe perioada vacantei si daca el este in regim de internat dar in vacanta locuieste cu parintii ,si
2)Daca parintele nu poate beneficia de un ajutor banesc pentru ingrijirea copilului cu aceasta boala
Am un credit de nevoi personale cu dobanda variabila la PiraeusBank din anul 2007 .As dori sa stiu daca sunt introduse clauze abuzive pentru ca eu dupa 15400 euro platesc cam 200 euro pe luna pe o perioada de 10 ani in contextul in care euro la data incheierii contractului euro era de 3 lei ori eu l-am platit cu 2.95 lei la refinantare.Se pare ca eu le dau dublu inapoi in 10 ani.Mi s-ar parea corect sa fi ramas ca plata sa se faca la valoarea de atunci a valutei respective cu dobanda aferenta si nu cum a urcat euro datorita devalorizarii leului .Daca se poate sa primesc lamuriri va multumesc anticipat.
Discuție Accident
In urma cu ceva vreme am avut un accident de munca suferind leziuni la un picior fiind necesara interventie chirurgicala si zile de ingrijiri medicale necesare.
Dar nu asta este problema,ci faptul ca desi eu spalam autoturismul de serviciu in spalatorul institutiei unde mi-a intrat piciorul printre doua grilaje metalice,mi se aduce vina si mie pe langa angajator cum ca eu nu as fi fost atent i timp ce spalam auto si nu am vazut deschizatura dintre cele doua grilaje,deschizatura pe care eu i-am adus aminte angajatorului ca nu exista in timp ce eu am intrat in spalator ci s-a format(grilajul s-a deplasat)in timp ce eu am calcat pe eleintrandu-mi piciorul,se pare ca nu mi-a fost luata in seama afirmatiaAsta nu mi se pare corect ca mi s-a adus si mie vina in urma efectuarii cercetarilor efectuate de catre angajator ca port o parte din ea ,desi mijloace de protectie nu exista si eu nu consider ca trebuia sa prevad ca acele grilaje se deplaseaza din loc.
Intrebare :www.avocatnet.ro/images/smil...
Cam ce ar trebui facut cu privire la P-V intocmit ca si eu port o parte de vina pentru producerea accidentuluiwww.avocatnet.ro/images/smil...
Cu stima
Va multumesc
Vreau sa va intreb in legatura cu o problema legata de sindicat:de vreo trei luni de zile eu m-am retras dintr-un sindicat si m-am inscris in altul,intre timp am avut un accident in care sindicatul ar fi trebuit sa ma ajute financiar dar problema este ca sindicatul de unde m-am retras nu mai raspunde de problemele mele iar noul sindicat spune ca sunt nou si ....Intrebarea mea este :Sindicatul unde am stat cam 8 ani de zile si am ccontribuit nu trebuie sa imi restituie cotizatia daca eu nu am avut nevoie de nici un ajutor in acest timp ori sa o atribuie sindicatului unde m-am mutat in prezent?
As dori sa va intreb o problema legata de intabularea unui teren .

Terenul in cauza este format din doua loturi sau parcele cumparate ,nu stiu cum sa le spun ,dar situatia pe care vreau sa v-o prezint este urmatoarea.Eu incerc sa intabul aceasta suprafata de teren iar expertul mi-a comunicat ca intrucat cele doua terenuri sunt tranversate de un rau ,nu poate face o singura documentatie ci doua,pentru fiecare paecela in parte pentru ca riul este trecut pe farta si nu il poate intabula ori trece pe o singura documentatie.Problema este ca pentru cele doua documentatii se percepe tot felul de taxe si suma se ridica dublu iar eu vreau sa stiu daca nu se poate face o singura documentatie ,ori acest expert vrea sa ia banii de pe mine eu nefiind in cunostinta de cauza in domeniu,
Răspuns la discuția Accident de munca
gigipopa a scris:

Pastrati copii dupa toate documentele privind starea dvs. de sanatate emise de catre medicul curant o data cu iesirea dvs. din spital (tratament, recomandari medicale, recuperare medicala, etc.) si copii dupa certificatele medicale emise. Sunt documente utile daca se ajunge in instanta.
Angajatorul este obligat sa va dea o copie dupa PV de cercetare a AM, avizat de catre ITM, nu intreg dosarul de cercetare. AM se cerceteaza de catre comisia numita de angajator in maxim 5 zile de la producerea evenimentului. Derogare d etermen se poate da numai de catre ITM, la cererea justificata a angajatorului/ comisiei de cercetare eveniment.
Solicitati in scris cu nr. de inregistrare/ data, PV de cercetare AM.
Puteti face contestatie la PV daca nu sunt stabilite corect cauzele producerii evenimentului si responsabilitatile pentru producerea evenimentului. Contestatia se depune la angajator si la ITM, cu nr. de inregistrare/ data.
Este posibil ca angajatorul sa aiba incheiata o polita de asigurare pentru AM cu o firma de asigurari, pentru un numar de lucratori (nenominalizati si la producerea unui AM sa primeasca despagubiri. In mod normal, aceste despagubiri ar trebui sa revina victimelor AM, nu firmei.


Am omis unele chestii relevante: Accidentul de munca a avut loc pe perioada serviciului intr-un spalator auto apartinand unei institutii publice la care nu are acces ITM-ul ,avand urmatorul diagnostic :un hematom extins la nivelul fetei interne a coapsei drepte unde s-a intervenit chirurgical pentru extirparea lui ,formandu-se cheaguri de sange si ruptura musculara sub piele.dupa care tratamentul adecvat si repaus pana la vindecare care se pare din spusele medicului ca sunt de durata.....
.Cercetarea se face de catre o echipa de cercetare numita.
Intrebarile mele sunt:
1)Am inteles ca locul unde a avut loc accidentul meu a fost reparat,dar inainte s-au facut unele masuratori si fotografii judiciare.Dar locul faptei nu trebuia lasat asa cum a fost daca se ajunge la reconstituire ori nu merge la intelegere si ajungem in instanta?
2)Dupa cele 35 zile de CM daca mi se mai prelungeste acest concediu medical si in continuare pentru tratamente si ingrijiri medicale mi se va elibera in continuare de la medicul legist pe acelasi certificat eliberat ,prelungirea ,ori trebuie platit din nou alt CML
Am avut un accident de munca in urma caruia am stat internat 12 zile in spital iar in continuare mai am de stat pentru recuperari ate 21 zile si poate vor mai urma .Mi-am scos si un certificat medico legal 33-35 zile eliberat de medicina legala.Cum sa procedez:astept invitatia la o intelegere cu angajatorul ori merg in instanta si daca ne intelegem imi retrag plangerea?
Răspuns la discuția Lamurire - taxe succesiune
Va multumesc pentru raspuns frumoasa doamna.
Cam la ce pret se poate ridica o succesiune unde sunt implicati trei donatori ai unei defuncte si un acceptor de donatie?