avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate taramoiup

Activitate taramoiup

Multumesc, citisem undeva ca daca veniturile sunt sub jumatate din minim pe economie nu pot fi executate. Este valabil? Multumesc.

Petre Enache a scris:

Da. Are drept sa oprească o treime din toate veniturile Dvs cu excepția celor prin lege

Buna ziua , am un CIM cu 2 ore (timp partial) cu un salariu de incadrare de 550 lei . Are drept executorul judecatoresc sa imi popreasca 1/3 din restul de plata? Multumesc.
Buna ziua!Puteti sa-mi spuneti daca s-a amnat termenul de 01.07.2014 pentru acordarea titlurilor de proprietate pentru terenurile retrocedate?Multumesc!
Multumesc pentru raspuns,dar vreau sa fac o specificatie in legatura cu dreptul de a conduce, va redau exact formularea din hotarare:
" Instituie in sarcina inculpatului masurile de supraveghere si obligatiile prevazute de art.86/3 alin1 lit a-d si alin .3 lit e Cod penal vechi (dreptul de a conduce un autovehicul) ."
Consilierul de probatiune mi-a spus ca se poate face contestare la aceste masuri. Asta vroiam sa stiu ,. Va multumesc.
buna ziua,
In februarie 2014 am fost condamnat de curtea de apel pitesti, pentru conducere sub influenta bauturilor alcoolice , la 1 an si 3 luni cu suspendare, 4 ani perioada supraveghere si interzicerea dreptului de a conduce , drept care initial la judecatorie nu fusese suspendat .
Consilierul de probatiune mi-a spus ca ar fii posibil sa -mi recapat permisul deschizand o actiune judecatoareasca prin care sa contest masura ridicarii dreptului de a conduce. V-as ruga sa-mi spuneti daca e posibil si daca din practica s-a mai facut asa ceva.
va multumesc.

buna ziua,
In februarie 2014 am fost condamnat de curtea de apel pitesti, pentru conducere sub influenta bauturilor alcoolice , la 1 an si 3 luni cu suspendare, 4 ani perioada supraveghere si interzicerea dreptului de a conduce , drept care initial la judecatorie nu fusese suspendat .
Consilierul de probatiune mi-a spus ca ar fii posibil sa -mi recapat permisul deschizand o actiune judecatoareasca prin care sa contest masura ridicarii dreptului de a conduce. V-as ruga sa-mi spuneti daca e posibil si daca din practica s-a mai facut asa ceva.
va multumesc.:)
Multumesc mult .
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu cateva lamuriri.De curand am fost condamnat pentru conducere sub influenta bauturilor alcoolice , nu am mai avut nicio abatere niciodata si nu stiu ce presupuneaceasta formulare: " În baza art. 86/1 Cod penal vechi suspendă executarea pedepsei sub supraveghere pe durata de 4 ani . Instituie în sarcina inculpatului măsurile de supraveghere şi obligaţiile prevăzute de art. 86/3 alin. 1 lit. a – d ", Am citit articolele mentionate,ce trebuie sa fac eu , cum se va desfasura perioada de supraveghere , trebuie sa ma prezint undeva, sau cum se procedeaza?Multumesc.


Răspuns la discuția Fond pentru persoane cu handicap
Multumesc. La 56 de salariati , cate persoane cu handicap trebuie sa am angajate , ca sa nu mai platesc.
Multumesc!