avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate BrMihaela

Activitate BrMihaela

Buna ziua,

In anul 2009, bunica mea a fost citata in calitate de martora intr-un proces si de atunci una din parti o hartuieste si ii face plangeri continuu. cerand-i daune morale, despagubiri cheltuieli de judecata. O vecina locuia in chirie intr-o casa nationalizata , impreuna cu fata ei. Cel de-al doilea copil, baiatul ( nu locuia la adresa respectiva) a ajutat-o si au cumparat casa, urmand ca dupa cativa ani, sa vanda imobilul unei familii. Dupa vanzare, fata doamnei avand domiciliul in imobilul respectiv, a sustinut ca a participat cu cheltuielile casei, renovari etc si prin urmare are si ea dreptul la proprietate. Problema este ca nu a cerut despagubiri mamei si fratelui care vandusera, ci noilor proprietari, intocmindu-le mai multe procese, cu diverse obiecte care dureaza mai mult de 10 ani. Au peste 50 dosare . In anul 2009, bunica mea a fost citata in calitate de martora, in favoarea noilor proprietari si i s-a cerut sa povesteasca ce stia ea in calitate de vecina, in ce conditii s-a cumparat casa. . Atat. Totul bine, pana cand in anul 2012, cand a avut loc o expertiza judiciara a imobilului , s-a produs un scandal intre noii proprietari si doamna respectiva, iar cea din urma a intocmit un alt dosar cerand despagubiri pentru daune morale. Ca sa-i faca un rau bunicii mele, deoarece a fost martor in 2009, a fost chemata si ea in judecata in calitate de parat. Reclamanta s-a prezentat cu un martor mincinos care a sustinut ca si bunica era la fata locului in ziua respectiva, impreuna cu ceilalti parati, adresandu-i injurii, prin urmare cerandu-i si ei despagubiri pentru daune morale. Pronuntarea s-a tot amanat pana anul trecut, bunica mea neavand posibilitati de aparare, nu a putut demonstra ca nu a fost prezenta si a fost obligata la plata sumei de 2400 lei . I s-a pus poprire pe pensie cate 400 lei, timp de 6 luni. De fiecare data cand aceasta doamna depune plangeri impotriva noilor proprietari si se ajunge la alte dosare penale (ca obiect pretentii), o cheama in judecata si pe bunica mea in calitate de parata, de data aceasta cerandu-i sa-i achite cheltuielile de judecata si deplasare la judecatorie, in valoare de 1624 lei. Din nou i s-a pus poprire pe pensie. Din cauza hartuirii si supararilor, bunica mea a suferit un atac cerebral cu hemipareza si a fost imbilizata la pat timp de 2 luni. Nu si-a permis tratament din cauza popririlor timp de un an de zile. Ieri a mai primit o citatie de la politie in calitate de faptuitor, reclamanta fiind aceeasi doamna , in conditiile in care ele nu s-au mai vazut din luna decembrie, de cand a fost instiintata ca trebuie sa achite reclamantei cheltuielile de judecata, ceea ce a si facut. De fiecare data cand aceasta doamna intocmeste dosare noilor proprietari, cu diverse obiecte, o include si pe bunica mea. Aceasta femeie are antecedente in astfel de situatii, are sute de dosare cu diverse persoane, ca obiect pretentii financiare. Intrebarea este : cum poate proceda sa nu mai fie implicata in aceste dosare, sa o lase in pace, sa nu o mai hartuiasca ?. Femeia are 70 ani, a suferit un atac cerebral din cauza acestor conditii, abia se poate deplasa si o tot implica doar pentru ca a fost martora acum 7 ani , intr-unul din dosare. Ba chiar, in ultimul dosar, toti cei 4 parati ( unul din ei fiind bunica mea) trebuiau sa achite impreuna cei 1624 lei, dar nu li s-a pus poprire fiecaruia ca si data trecuta, ci doar bunicii mele, toata suma. Astfel, bunicamea a ajuns sa plateasca cheltuielile de judecata ale altor persoane.
Buna seara,

As dori o informatie cu privire la acest subiect.
Vara trecuta am absolvit facultatea de turism la zi, iar in prezent sunt la contabilitate la id.(program de licenta). In domeniul turismului nu am reusit sa ma angajez si am lucrat din septembrie ca agent de vanzari publicitate ; ma aflu in preaviz.
Am citit articolul legat de subventii de angajare absolventi :

Art. 83. (4) Absolventii pot fi încadrati în conditiile art. 80, o singura data pentru fiecare forma de învatamânt, în termen de 12 luni de la data absolvirii studiilor. ''

As dori sa stiu, daca ma angajez luna viitoare in domeniul turismului, pe post de receptioner, angajatorul poate beneficia de aceasta subventie ?

Multumesc.
Buna ziua. Beneficiez de o pensie de urmas militara. Am 22 ani, sunt studenta si de curand m-am si angajat cu contract de munca. Stiu ca, conform noii reglementari pot acumula pensia cu orice venit indiferent de cuantumul acestuia. As dori sa stiu daca trebuie sa ma prezint si la fisc sa fac o declaratie legata de noile venituri (pensie + salariu) sau nu este necesar din moment ce am contractul de munca si figurez la ei ? Multumesc.
Buna seara. As dori o informatie daca este posibil. Beneficiez de o pensie de urmas militara de pe urma tatalui. Vara aceasta termin facultatea. Cineva din politie mi-a spus ca se ofera un ajutor pentru copii urmasi dupa terminarea studiilor. Ca ar exista un decret, un articol nu stiu sa va spun mai exact, in care mentioneaza ca ar asigura un loc de munca pentru copii urmasi dupa terminarea studiilor, un fel de ajutor. As dori sa stiu cum as putea afla daca este adevarat sau nu. Multumesc.
Buna ziua. Beneficiez de o pensie de urmas de pe urma tatalui. Aceasta se afla pe numele mamei. Sunt majora, urmez o facultate ; am trimis o cerere pentru a trece pensia pe numele meu dar momentan nu am primit niciun raspuns. Mama mea nu a reusit sa isi achite rata bancara la timp si urmeaza sa i se puna poprire pe venituri. Ce as dori sa stiu este daca au dreptul sa puna poprire si pe pensia de urmas , sa blocheze contul , din moment ce este pe numele ei. Va multumesc.