avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Activitate anche

Activitate anche

Buna ziua,
Am o salariata aflata in concediu crestere copil. Din pacate, copilul este incadrat in grad de handicap asa ca va solicita prelungirea suspendarii contractului pana la implinirea varstei de 3 ani a copilului.
Intrebarea mea este: ii prelungesc suspendarea contractului pana la 3 ani sau pana la expirarea certificatului de incadrare in grad de handicap? Copilul implineste 3 ani in noiembrie iar ea are deja certificatul... deci clar certificatul expira inainte de a implini copilul 3 ani.
Logic ar fi sa ii fac supendarea pna la 3 ani, zic eu.
Daca trebuie sa ii prelugesc suspendarea pana la expirarea certificatului (deci nu pana la implinirea de catre copil a varstei de 3 ani) care este temeiul juiridic?
Am fost concediat cf art 65 al.1 si nu mi-a fost acordat salariul compensator prevazut de art. 78 din CCMUNN 2007-2010. As vrea sa ma adresez instantei pt acordarea acestui salariu si am cateva intrebari:
- se poate solicita doar plata salariului compesator sau trebuie atacata decizia de concediere?
- cum denumesc aceasta cerere - cerere de chemare in judecata, actiune civila in pretentii...sau n-o denumesc?
- se poate solicita judecata in lipsa? e indicat? nu as vrea sa apelez la serviciile unui avocat....am vreo sansa sa ma descurc singur?
- care e practica instantelor...acorda acest salariu? ITM nu mi-a dat niciun raspuns , dar m-a trimis la Tribunal inca de cand am facut sesizarea, spunandu-mi ca doar o hotarare judecatoreasca poate obliga angajatorul la plata acestei compensatii.
Imi puteti recomanda un model de cerere.
Multumesc mult.
Răspuns la discuția vazare bunuri firma
Capitalul social al firmei e foarte mare, 40 000 ron, nu cred ca ar fi probleme din acest punct de vedere! Vor sa vanda niste Dacii mai vechi si un motostivuitor...
Răspuns la discuția cesiune parti sociale
Unde pot gasi Legea 31 actualizata?
Răspuns la discuția Hotarari Aga SRL
Multumesc mult pentru raspuns, am citit si legea dar cu toate modificarile alea ...m-am pierdut!
Se tine evidenta lor in vreun fel? Un caiet al Ad. gen. se face? cu modalitatile de convocare, cine s-a prezentat, ce s-a hotarat....chestii de genul asa? E cineva care controleaza legalitatea acestor adunari, in afara de asociati?
Răspuns la discuția Bilete la ordin refuzate
nu inteleg un lucru!
Art. 61 din legea 58 din 1934 - cambia are valoare de titlu executor pentru capital si accesorii" de unde eu trag concluzia ca nu ar ai fi nevoie de investirea cu formula executorie a BO, acesta putand fi executat direct. (art. 61 se aplica si Biletului la ordin)
daca e ceva ce imi scapa...lamuriti-ma si pe mine ca am "beletul" in mana, sa stiu unde ma duc cu el, in instanta sau la executor!
Va multumesc!
Răspuns la discuția oug 119/2007 sau og 5/2001
pana la urma, se accepta procedura reglementata de OUG 119 din 2007 si in cazul in care desi nu exista contract in forma scrisa creantele sunt certe, lichide si exigibile? Facturi semnate, multe platite...la un moment dat nu plateste doua facturi, plateste ulterior altele...biletele la ordin se intorc cu lipsa disponibil...Se poate merge pe OUG119?
Ma poate lamuri cineva cum e cu AGA in cazul SRL - cine o convoaca, cand, cum, cu cat timp inainte se face convocarea...daca toate hotararile luate publica la Reg. Com., daca se tine o evidenta a lor....tot ce stiti, v-as multumi foarte mult, mi-ati fi de mare ajutor! SAu macar unde as putea gasi niste informatii, caci mi-am cam prins urechiusele pe aici!
1.Un srl cu 40 de asociati, un fost SA candva. Administratorul are cca 81% din partile sociale si vrea sa cumpere si partile sociale ale celorlati asociati. Pentru a face acest lucru e nevoie de AGA...in convocare trebuie precizat ce anume parti sociale vor fi cesionate x, y, z, ....sau generic, ceva de genul " Administratorul doreste cumpararea de parti sociale de la alti asociati"

2. AGA in cazul SRL cum se convoaca, e suficient anuntul in ziar sau trebuie trimis si convocator tuturor asociatilor? Ca sunt vreo 40! Si multe scrisori se intorc cu "destinatar mutat"...Cu cate zile inainte de data AGA trebuie sa apara anuntul in ziar/ sa ajunga scrisorica? Unii sunt decedati...nu e nicio placere pt rudele lor sa tot primeasca scrisori!
Un srl se afla intr-o situatie financiara dificila. Administratorul doreste sa vanda din mijloacele fixe, autoturisme, un motistivuitor, ...in ce conditii o poate face? Are nevoie de AGA pentru a avea acordul celorlti asociati? Daca se face AGA in convocare se enumara exact mijloacele fixe sau se poate spune doar generic "vanzare mijloce fixe"?