avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1413 soluții astăzi
Forum Activitate dragulescuflorin

Activitate dragulescuflorin

Asa o sa fac. Va multumesc tuturor pentru informatiile si timpul acordat si va doresc toate cele bune!
Va multumesc pt.raspuns. Pe Certificatul de inregistrare fiscala scrie ASOCIATIA DE PROPRIETARI BLOC... ORASUL, ADRESA, Autorizatie : PROCES VERBAL DIN 28.02.1999 6/346.. Codul dvs de inregistrare fiscala este...... Semnatura....
Deci nu suntem LOCATARI. Va ma putem preciza ca am avut mai multe litigii in instanta in care am avut calitatea de Asociatie de Propietari. In aceste conditii in cazul unui nou proces orcine ar putea invoca lipsa calitatii procesuale
Va multumesc dvs. si celorlalti pt.raspuns. Insa din acesta inteleg ca trebuie sa reluam procedura din aprilie 1999, cand am facut cam acelasi lucru. Diferenta este ca atunci am fost la un notar care a legalizat actele. Nu putem cere instantei sa recunoasca infintarea Asociatiei inca din 1999? Ar insemna ca toate actiunile care le-am facut in numele Asociatiei de Proprietari pana caum sa fie nule. Inclusiv obtinera CIF-ului si contului bancar
Buna ziua! In anul 1999 Asociatia de locatari a blocului in care locuiesc s-a constituit in Asociatie de Proprietari, conform Legii 114/1996 daca nu ma insel. Avem CIF la Ministerul Finantelor, cont la CEC, stampila rotunda, am incheiat contracte cu furnizori etc.Insa ne-am trezit ca pt. a depune dosarul pt. anveloparea blocului ni s-a spus ca nu avem personalitate juridica obtinuta la judecatorie. Ce inseamna acest lucru? Ce trebuie sa facem? In Legea 230/2007 nu se precizeaza nimic in legatura cu Asociatiile deja constituite. Nu cred ca e normal sau legal sa repetam procedura. Va rog sa ne ajutati. Va multumesc!
Buna seara ! As vrea sa stiu care este procedura legala ulterioara emiterii unei Dispozitii de retrocedare a unui imobil teren cu obligatia de a restitui despagubirile incasate de beneficiar in anul 1966 Legea 10/2001). Cine se ocupa de calcularea sumei de bani la valoarea actuala ? Trebuie avizata Dispozitia de ANRP? Etc.
Va mutumesc
Buna seara! Societatea la care lucra sotia mea a intrat in insolventa,iar de curand a fost aprobat falimentul urmand ca toate bunurile sa fie lichidate. As vrea sa stiu daca sotia mea, inscrisa la masa credala ca salariat, mai are vreo sansa sa-si recupereze creanta, tinad cont ca o banca avea ipoteca pe toate bunurile societatii? Va multumesc!
Buna seara! Speta este urmatoarea: A fost emisa o Dispozitie de retrocedare pe Legea 10 a unui imobil teren. Pe acest teren se afla o constructie cu autorizatie de construire definitiva (neanulata) care are alt proprietar. Primaria a intocmit un protocol de predare primire a acestui teren fara a tine cont de aceasta proprietate si fara a face cadastru. Cadastrul a fost facut ulterior dupa ce a fost eliberat protocolul insa fara a fi trecuta constructia in planul de amplasament, respectiv fara a se lua legatura cu proprietarul constructiei. 1)Daca in Legea 10 scrie ca, dupa emitere o Dispozitie are titlu executoriu dupa ce se face cadastrul, este legal procesul verbal de punere in posesie?.2) Se poate pune in posesie un teren avand o constructie cu alt proprietar? Va multumesc!
Va multumesc pentru raspuns! Am inteles acest aspect, insa la masa credala a societatii in insolventa, sotia ce calitate are in cazul in care societatea a notificat-o ca fiind cu contractul suspendat, si probabil ca asa o sa prezinte si administratorului judiciar?
Va multumesc pentru raspuns! Este vorba de o demisie fara preaviz (trimisa prin posta cu confirmare de primire),deoarece asa cum am mentionat, angajatorul nu mai platise salariul din luna februarie si nici nu avea de gand sa o faca. Ce pot face in cazul in care angajatorul nu recunoaste denuntarea unilaterala?