avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 875 soluții astăzi
Forum Activitate CantaCristinaAncuta

Activitate CantaCristinaAncuta

Răspuns la discuția Plata retro cass
Ia sfarsitul luni mai 2014.
Buna seara as dori sa știu Cat timp pot plăti retro cas. (Fratele meu a lucrat undeva din August si nu ia mers cartea de munca iar acum in Decembrie cand a aflat a mers de acolo cumnata e însărcinată si vroia sa meargă el pe paternitate dar ținându-se cont ca nu ia mai mers cartea ce munk dinaugust poate plăti retro aceste luni , adică August Septembrie Octombrie Noiembrie Decembrie , din 6 ianaurie are un loc de munca sigur. Va multumesc
Buna ziua. Sunt angajata la firma sotului meu, si acum suntem in proces de divort,el mi-a închis cartea de munca cu 61 a cum ca nu m-am prezentată la locul de munca ,adik el are firma românească dar lucrează cu ea in exterior in Europa si aveam si eu detasare făcută , adik ii mai scanam un act ,scriam un email .atat doar ca la mijloc este si un copil mic de 2 ani si4luni. El a făcut asta sa nu pot obține eu custodia copilului.dar eu nu pot sa zic ca am lucrat conform contractului de munca,acele ore. As dori sa știu ce pot eu sa fac se merg pe somaj sau cum sa procedeu. Va multumesc
As dori sa știu care este diferența între custodie comuna sau custodie totala . Si cer sunt avantajele si dezavantajele fiecărei dintre ele. Va .multumesc
Sunt angajata la firma. Sotului . Nu sunt de acord sa semnez demisia ( de comun acord) pe sonmaj nu vrea sa ma dea pentru ca sa nu pot câștiga custodia baiatului de 2 ani si 4 luni nu știu ce sa fac a zis ca daca nu semnez ma da afara cu 61 A cum ca nu mama prezentat la locul de munca. Dați-mi un sfat cum sa fac si ce sa fac.
La căsătorie am păstrat doar numele sotului, acum la divort eu îmi redobandesc numele dinaintea casatoriei. Iar as dori daca se poate sa ii adaug si numele meu copilului,( ex: sa nu fie numai Popescu Radu Andrei ci,Popescu Ionescu Radu Andrei ) si daca se poate ce anume trebuie sa fac.
Răspuns la discuția Copilul se incredinteaza cui?
Daca erai mai atent la ceea ce ați citit observati ca e vorba despre copil .( nu folosesc scrierea cu inflorituri , scriu de pe iPad.
Răspuns la discuția Copilul se incredinteaza cui?
Dar nu eu merg in fr soțul merge ,acolo e cu munk el. Întrebarea era daca trebuie sa duc copilul la domiciliul din acte pana se pronunta div si custodia, va anunț ca eu am părăsit domiciliul sicopilul e la Mn. ( eu am rev in RO pe 22-08 si înainte sa vin a zis ca eu numerg acasă la el ci la mama acasă si sa merg sa îmi iau hainele mele si ale baiatului de la el de acasă ) el rev in RO pe data de 4-09 si ieri zicea ca tre sa duc copilul la el acasă cand vine pt ca acolo are el adresa in acte.
Eu am părăsit domiciliul am depus acte pt div el rev in România peste o sapt si cere sa îl ast copilul acasă acolo unde are el adresa ( adik la domiciliu ) ca daca nu e acolo o sa fie rau si sa îl las peste noapte sa doarme acolo si dim sa merg după el.baietelul are 2ani si 4 luni .eu nu vreau sa îl las peste noapte îmi e frik adik nu e învățat băiatul sa stea sg cu Tasu nici lapte nu știe sa ii facă . Si mia zis ca o sa ceara custodia copilului ca nu mil lăsa mie sa îl cresc in ro ca îl cresc prost si fara condițiile pe care le poate oferi el ,adik bona pt k mai mult e la munk decat acasa cresa ,grădinita Sc in afara adik in fr .acolo e soțul cu munk
:((:(
Am fost plecați toți 3 in fr pt ca soțul acolo e cu munk si eu m-am întors pe 22 luna aceasta si am vb cu el acolo ca e de acord sa div si sa merg la mama si. Sa îmi iau hainele. Azi l-am sunat ca am depus actele pt div adik la avocat si după ma suna sa ma amenință ca îmi iacopilul ca îl vrea el si ca pe data de 4-09 cand revine in tara sa îl ast copilu acasă la el pt ca acolo e trecut el ca locuiestee adik acel apart e pe firma lui cumpărat nu pe pers fizica. Si vreau sa știu daca trebuie sa ii duc copilul așa cumzice el si am înțeles ca trebuie sa fac o lista pe care sa scr ce îmi. Iau din casa adik bunuri pers si sa o semneze vecina.