avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Activitate RobertZoicas

Activitate RobertZoicas

Buna ziua. Speta mea este urmatoarea: Am solicitat TVA de recuperat la AFP X, dosarul mi-a fost respins. Am facut contestatie la Ministerul Finantelor Bucuresti, iar pronuntarea a fost suspendata pe motivul ca AFP X a facut plangere penala impotriva mea (tipic romanesc). Povestea nu se incheie aici, tot AFP X a deschis procedura de insolventa. In aceasta situatie pot suspenda insolventa pana la solutionarea plangerii penale si, respectiv, pana la decizia Ministerului Finantelor cu privire la TVA-ul de recuperat?
Discuție TVA
Buna ziua. Doresc sa fac achizitii de fier din Republica Moldova cu plata la termen. Firmei din Romania i se va emite factura cu TVA (Moldovenesc). La firma din Romania voi avea de plata TVA din alte activitati. Pot compensa in propria contabilitate acel TVA din Moldova cu TVA-ul din Romania?
Buna ziua. Am imprumutat pe cineva cu 37.000 euro si am intocmit un contract de imprumut la notar, iar acesta a fost inscris in cartea funciare pentru respectivul imobil (apartament). Acum se va scoate la vanzare acest apartament. Intrebari: Trebuie sa mai depun cei 10% ca si garantie pentru a participa la licitatie? Daca castig licitatia, iar pretul este sub valoarea imprumutata se trece automat apartamentul pe numele meu?
Proprietari ai acestui apartament sunt doua persoane, in prezent divortate. Nu este stabilita cota parte, este cu drept comun. Ce se va intampla dupa licitatie daca eu am imprumutat una din persoanele fizice? Astept raspunsul Dvs si va multumesc anticipat.
Buna ziua. Contabilul meu mi-a depus online un bilant a altui client si spune ca nu poate rezolva problema. Ce trebuie sa fac ca sa apara pe site-ul finantelor cifrele mele reale si sa fiu si inregistrat corect?
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Cum sa evacuez fostul proprietar
Parerea mea: Sparge usa si scoate-o afara cu forta. Nu primesti decat o amenda de 200 lei pt deranjarea ordinii publice. Tu esti proprietar.
Buna ziua.
Trebuie sa intocmesc bilantul consolidat. Societatea mama este in Romania si detine o filiala in Germania. Bilantul consolidat trebuie raportat si la administratia finantelor din Germania? Din Germania nu am primit un raspuns clar nici de la avocat, nici de la contabil si nici de la finante - nimeni nu s-a intalnit cu asemenea situatie. Va rog sa ma ajutati dvs.
Răspuns la discuția Plangeri penale abuzive
Multumesc din suflet pentru raspunsul dat. Este complet, clar si la obiect, multumesc.
Buna ziua. Va rog sa ma informati cum pot sa opresc inregistrarile abuzive de plangeri penale. Mai nou, este o practica de depunere a plangerilor penale pentru rezolvarea unor probleme economice. Unii dintre clientii mei depun anual cate o plangere penala pentru aceiasi cauza. Cum pot veni eu impotriva lor sa-i acuz ca ma acuza, este posibil asa ceva? Sau ce solutie imi dati sa-i determin sa nu mai faca plangeri penale. Multumesc.
Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti cum sa fac inregistrarile contabile in urma unui control de TVA, iar acesta a fost refuzat la decontare in urma facturilor fiscale necompletate corect (nu s-a trecut procentul de TVA de 24%). TVA-ul s-a scazut din contabilitate, dar ca se intampla cu baza facturii? Reprezinta o cheltuiala? Daca da, este deductibila sau nu? Care este contul contabil in care trebuie sa apara aceasta baza a facturii? Astept raspunsurile Dvs.. Multumesc anticipat.
Buna ziua. In timpul casatoriei s-a dispus inscrierea in cartea funciara o masura asiguratorie privind instrainarea apartamentului, proprietate comuna, din partea parchetului, astfel aflandu-se un dosar penal pe rol. Am divortat si dorim sa facem partajul la notariat si sunt de acord cu cedarea in totalitate a apartamentului. Pot intampina piedici din cauza masurii asiguratorii? Cum sa procedez in acest caz?