avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate atac2211

Activitate atac2211

dar in cazul in care apartamentul este cumparat prin credit ipotecar, fiind pus ipoteca la alta banca (la care ratele sunt achitate in termen), banca la care am datoriile poate in vre-un anume fel sa actioneze pentru recuperarea creantelor prin valorificarea apartamentului ?
Buna ziua!
in urma cu cativa ani am facut o greseala ff mare. Am facut pe numele meu pentru un "prieten" un credit pentru bunuri cumparate de la un magazin de electrocasnice in valoare de circa 10.000 lei. Impreuna cu aprobarea creditului, banca mi-a oferit si un card de credit cu o limita de 7.000 lei, pe care eu, foarte istet fiind i l-am inmanat tot "amicului". In primele luni s-au achitat ratele la credit, dar dupa o perioada amicul nu a mai achitat deloc, mai mult, consumand si limita de creditare. mentionez ca creditul a fost facu fara garantie imobiliara, fara alti codebitori sau giranti, nici macar sotia nu este girant. bineinteles ca faptul ca nu a achitat o perioada f lunga de timp a determinat ca banca sa obtina de la judecatorie acceptul privind executarea silita. Intrebareaq mea este, in ce fel se va face executarea silita ? prin poprire asupra veniturilor sau au dreptul sa faca executarea bunurilor chiar daca bunurile sunt si pe numele meu si al sotiei iar creditul este doar pe numele meu ? Va multumesc
Răspuns la discuția hotarare judecatoreasca
multumesc mult
Bunaziua
Am o intrebare va rog daca ma puteti ajuta!
Cum pot intra in posesia unei hotarari judecatoresti prin care se schimba numele copilului ?
Hotararea este luata, dar din pacate nu mai reusesc sa iau legatura cu avocatul.
Se trimite hotararea prin posta asa cum s-au trimis si citatiile ?
Se ridica de la registratura judecatoriei ? Poate fi ridicata si de mine sau doar de avocat ?
Imi puteti spune va rog daca este si alta varianta ?
Va multumesc frumos
Buna ziua. Sunt implicat intr-un proces de divort iar toate hotararile care s-au dat cu privire la custodia copilului si la partaj m-au nemultumit. Am atacat hotararile prin toate caile posibile in tara. Va rog sa imi spuneti daca este posibil sa atac aceasta hotarare undeva in strainatate, la un tribunal international si cam care ar fi procedura
Va multumesc anticipat !
multumesc, dar din cate am citit pe net, la CEDO nu se poate schimba o hotarare luata in tara ci doar sa se acorde compensatii banesti. Mai este si alta varianta unde sa ma pot adresa pentru a scimba hotararea judecatoreasca ?
Buna ziua. Sunt implicat intr-un proces de divort iar toate hotararile care s-au dat cu privire la custodia copilului si la partaj m-au nemultumit. Am atacat hotararile prin toate caile posibile in tara. Va rog sa imi spuneti daca este posibil sa atac aceasta hotarare undeva in strainatate, la un tribunal international si cam care ar fi procedura
Va multumesc anticipat !
Răspuns la discuția plecare in strainatate cu minor
Iar daca tatal fetitei nu vrea sa vina sa isi dea acordul nu este nici o varianta ca sa pot iesi cu copilul din tara ? In hotararea judecatoreasca scrie ca tatal copilului nu s-a interesat de situatia acestuia de la nastere pana in prezent
Răspuns la discuția plecare in strainatate cu minor
Tocmai asta este problema, ca nu am o asemenea hotarare judecatoreasca, ci doar ce prin care se hotaraste ca fetita sa poarte numele meu de familie in loc de numele tatalui. dar in acea hotarare scrie ca tatal fetitei nu s-a interesat deloc de familie in ultimii 7 ani.