avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Activitate motociclistcom

Activitate motociclistcom

cautam mai mult un exemplu in care eu sa imi pun datele mele.
ma poate ajuta cineva cu un model de contestatie? am luat o amenda pentru oprire neregulamentara si sunt cam multe puncte si as dorii sa fac o contestatie.. Multumesc frumos.
In luna ianuarie am fost prin conducand cu o alcolemie cica de 0,04, Am refuzat sa ma duc la sange si am facut contestatie.
In urma cu cateva luni am fost oprit in trafic si asupra mea s-au gasit substante halucinogene ... dar fara sa fiu chemat sau sa patesc ceva ulterior.
Acum se pune un pic presiune pe mine sa dau declaratii despre alte persoane.
In momentul de fata consider ca sunt reabilitat si nu am probleme cu consumul, dar doresc sa fac un atestat la ARR si faptul ca acum imi scrie in cazierul auto ca am condus sub influenta alcoolului nu mai pot face nimic.
As putea scapa de acesta acuzare si sa curete cazierul la faza cu 0,04 daca le dau pestele mare ? sau exista vre-o sanse intr-un fel sa scap de aceasta fapta din cazier? sunt un om plin de informatii pentru ei ... dar momentan am refuzat sa colaborez ne avand nimic de castigat.
Buna ziua.
Tatal meu detine o firma de cadastru din anul 1995. Este de inginer autorizat cu toate gradele. Detine un gps, o statie totala, mire, nivela, prisme, aparatura it etc ...

Eu sunt anul 2 la o facultate cu acelasi profil.

Intrebarea mea este el avand o varsta mai inaintanta poate obtine ceva fonduri ?
Pentru achizitie de aparatura noua, pentru achizitia unui autovehicul necesar lucrarilor de cadastru ?

Care ar fi conditiile ?

Răspuns la discuția Furt calificat sau nu ?
Multumesc pentru raspuns.

Ea doreste sa-mi ofere o lectie de viata deoarece am anumite probleme cu jocurile de noroc si am pierdut multi bani in ultimii ani. Acest gest necugetat a fost facut la disperare si acum il regret. Prejudiciul a fost recuperat in maxim 12 ore, dar daca plangerea ramane eu ce pot pati ?
Răspuns la discuția Furt calificat sau nu ?
Vroiam sa declar ca l-am dus la reparat sau ceva de genul ....
Am locuit cateva saptamani la o verisoara de gradul I. Acum cateva zile ea a plecat in provincie si eu am ramas singur ... avand o problema financiara am luat un tv din casa si l-am dus la un amanet. La o ora dupa ce am plecat spre amanet ea a revenit in casa, si observand lipsa tv s-a dus la politie si mi-a facut reclamatie pentru furt calificat. A doua zi i-am dus TV dar plangerea a ramas.


E greu sa dovedeasca ca l-am dus la amanet .... ma gandeam sa declar altceva, un martor ar exista daca ar fi sa declar altceva. Ce imi recomandati ?
Răspuns la discuția Amenda Mers - Mers Fara Lumini
scrie ... 240 lei sa platesc dupa cele 48 de ore .. si in plus .. oricum suma de platit nu este scrisa foarte clar si nici in litere .. ce imi recomandati .. sa platesc amenda ? sau sa fac contestatie ...
Pe data de 17/08/2013 in localitatea Ianca, judet Braila am fost oprit de un echipaj de politie si am fost amendat ca nu am mers cu luminile de intalnire. Plecasem din parcare si strada fiind iluminata am mers 2-3 metri cu pozitiile fara sa-mi dau seama.

Procesul verbal nu mi se pare corect intocmit, deoarece pentru lumini neaprinse se da 2 puncte penalizare (eu am permis de UK), iar politistul de proces verbal a scris 3 puncte penalizare, dupa mai jos a scris 2 puncte penalizare si a incercuit 2 ... iar la suma de platit in 48 de ore ... a scris .. ori 90 ori 80 ca nu se intelege bine ... asa mi-a zis si politistul care mi-a inmanat procesul verbal azi (precizez ca pe data de 17 nu am semnat procesul verbal) ... iar suma de platit in 48 de ore nu este precizata si in litere ...

Ce imi recomandati sa fac ? Sa fac contestatie ? Cum ar trebuii sa sune contestatia ?