avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela2014

Activitate mihaela2014

Buna ziua, daca sunt in Cic însă după doi ani voi revenii in banca, pot fi și consilier local la primărie? Multumesc
Buna ziua, soțul meu a primit în 2019 un ordin de sechestru pe mașină pentru un credit din 2015. Se poate da această mașină la rabla sau sa o radiem? Cum trebuie procedat? Multumesc
Răspuns la discuția Amenda penala
Multumesc
Discuție Amenda penala
Buna ziua, sotul meu a condus sub infl bauturilor alcoolice. A fost judecat si i s-a hot k treb sa plateasca o amenda penala de 3800 si taxe judiciare de 1000. Va rog sa mi spuneti si.mie in cat timp treb platita aceasta amenda de cand vine hot acasa?dupa ce perioada mai poate da de permis?
Discuție Succesiune
buna ziua,
va prezint un caz daca ma pooate ajuta cineva cu raspuns.
in curte sunt doua familii, doi frati, dupa moartea bunicii au fost la notar si li s a facut un ct din care reiese ca ei sunt cei doi mostenitorri.
acum tata a murit si noi trebuie sa facem suucesiunea, sa poata trece mama casa pe numele ei, masina...
Putem face aceasta succesiune daca tata si fratele sau au doar acel act de la notar in care scrie k ei sunt mostenitorii, nu sunt trecute date despre pamant..
multumesc anticipat pt raspuns
Buna ziua,
Tata a decedat si era proprietarul unei masini. Cum trebuie sa procedam acum sa trecem masina pe numele mamei sau pe numele fiicei. Trebuie facuta succesiunea? Trebuie sa facem verificarea masinii si nu stim cum sa procedem. Multumesc anticipat
buna ziua va rog sa ma ajutati ca deja simt ca nu mai pot.
in sf firma de asig a primit cerif de deces, constatator, si cerere de despag.
a trimis cerere oficiala catre med de fam, acesta a rasp ca o sa le dea actele daca achita o taxa de 10 lei si trm un reprez al firmei cu imputernicire si buletin sa ridice actele. cei de la asig spun ca nu intra in competenta lor sa faca asta.....eu ce sa fac acum
de la spital mi au mai cerut bilet de iesire, buletin de analize, asta in conditiile in care tata a murit in spital iar singurul act a fost cel constatator al decesului de la morga....ce sa fac si in acest caz
va rog fr sa ma sfatuiti, simt ca tot amana rezolvarea acestei situatii si tot trm si trm notificari prin care cer tot felul de doc.
multumesc
Multumesc pt raspunsuri.
Am depus actele la banca, iar cei de la colectare creante, mi au spus ca firma respectiva in general despagubeste doar pana la 65 ani plata creditului in caz de boala dupa 65 ani doar in caz de accident, tatal meu avand 68 ani cand a decedat. In cererea de asigurare nu scrie asa ceva, daca ai peste 65 ani si mori de boala nu mai esti despagubit. Cum se procegeaza in asemenea situatie. Multumesc
Buna ziua,
Tatal meu a decedat pe 28.11 pe 7.12 am fost la banca sa completez cererea de despagubire(a avut un credit care avea atasat o asigurare in caz de deces...), am dus certif de deces certif constatator, dansii mi au cerut si fisa med insa dr de fam a cerut o adresa oficiala de la firma de asigurari. Zilelel acestea am sunat dr de fam si mi a spus ca nu a primit nimic de la firma de asigurari. Am sunat la firma de asigurari si mi au spus ca nu are nicio cerere inregistrata in acest sens, sa revin la sucursala bancii unde am depus actele. Ce ma sfatuiti sa fac, cum ar trebui sa procedez. Mai trebuie sa platesc ratele daca titularul este decedat. Multumesc anticipat.
Discuție somaj dupa ccc
buna ziua, sunt in ccc pana in feb 2016. in feb o sa depun actele pt somaj, cim mi-a incetat in oct 2014. as vrea sa va intreb, in cazul in care ma inscriu la posliceala de stat mai pot benef de somaj la terminarea ccc. va multumesc anticipat. o zi buna