avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 586 soluții astăzi
Forum Activitate milan92

Activitate milan92

Mi sa suspendat permisul de conducere pt. 90 zile(alcoolemie de 0.23 in aerul expirat)+amenda+9 puncte.La citeva zile am primit o scrisoare in care sint instiintat ca TREBUIE sa ma prezint la pol.rutiera pt. a ma programa la un examen pe baza art.106 din OUG 195/2002 republicata cu modificarile si completarile ulterioare.Intrebarea mea:daca nu trec examenul nu voi primii inapoi permisul nici dupa 90 zile?Care sint consecintele?Va multumesc.
Discuție mostenire
Dupa decesul sotiei,partea de1/2 dintr-un imobil detinuta de defuncta(cealalalta jumatate fiind detinut de subsemnatul) sa mostenit 3/4 copilul,1/4 sotul supravetuitor,adica eu.Dupa citva ani a murit si copilul,intrebarea este:cine mosteneste partea copilului decedat,acesta neavind frati,numai tata si doua matusi din partea mamei.
Va multumesc
Răspuns la discuția Amenda pentru munca la negru
instalator apa-canalizare
Sunt PFA si vreau sa renunt.Daca sunt prins lucrind fara autorizatie care este amenda?
Va multumesc
Discuție Testament
Cam cit costa intocmirea unei testament la notar?Trebuie platit si taxe si onorariu sau numai onorariu?Onorariul depinde de valoarea succesiunii?Va multumesc.
Declaraţie precedentă nu există,acum urmează să dea unul prin care recunoaşte că va lua în avans pensia alimentară pe doi ani.Întrebarea este, dacă, cu toate că a dat o asemenea declaraţie,ulterior mă va reclama că nu plătesc pensia alimentară,declaraţia dată va folosi la judecătorie?
Plătesc pensie alimentară pentru fiul meu.Are 23 ani,dar își continuă studiile.A solicitat în avans plata restului de sumă ce ar trebui să plătesc până la împlinirea vârstei de 25 ani,promițând că va da o declarație la notariat că a primit această sumă și nu mai are pretenții în viitor.Ulterior va putea modifica această declarație și să-mi solicite în continuare pensia?
Buna ziua
Un creditor a vindut(donat?)proprietatea pentru a nu putea fii executat silit.Asta sa intimplat dupa ce am declansat procesul in urma caruia instanta a stabilit ca creditorul trebuie sa-mi plateasca o suma de bani,dar inainte ca sentinta sa fie pronuntata.Noul proprietar este fiul creditorului,cine oricum era unicul mostenitor.
Am hotarit sa cer instantei anularea contractului de vinzare(donatie).Ce se va intimpla daca intre timp si noul proprietar(fiul creditorului)va vinde proprietatea?
Buna ziua
Vreau sa stiu cit este salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat pt. anul 2014.
De fapt ma intereseaza ce se plateste obligatoriu si ce se plateste optional de PFA pe anul 2014.Daca mai este in vigoare prevederea din codul fiscal care permitea celor care nu realizeaza 35% din salariul mediu brut sa nu plateasca CAS.
Va multumesc.

Răspuns la discuția Uzufruct viager scos la licitatie
Buna ziua
Proprietarul unui teren,stiind ca va ajunge la executare silita,a trecut terenul pe numele fiului
(nu stiu daca a fost vinzare-cumparare sau donatie),pastrind dreptul la uzufruct.Deoarece nu are alte proprietati sau venit s-a scos la licitatie uzufructul.Asa m-a informat executorul.
Va multumesc pentru atentia acordata.