avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 976 soluții astăzi
Forum Activitate kenno18

Activitate kenno18

Deoarece mi-a mai ramas o zi de concediu de odihna de anul trecut, firma mi-a bagat-o fara sa ma intrebe fix acum cand am fost in somaj tehnic(75%) din cauza Coronavirusului. Este corect sa poata baga zi de concediu cand suntem in 75? Daca nu, ce pot face deoarece sefii mi-au zis ca nu au ce face pentru ca ziua ramansese de anul trecut.
Discuție Problema somaj
Daca lucrez la combinatul chimic si am pfa cu contract pe 2 ore mai beneficiez de somaj?
Discuție Partaj bunuri
Ce inseamna "Stagiu procesual-Apel" intr-un proces de partaj bunuri daca s-a dat hotararea cu nr,31/2014?
Tatal este roman si lucreaza in Franta cu firma de antreprenor,are locuinta permanenta cu contract de inchiriere,iar noi vom mergem in vizita momentan,Pentru a ramane acolo mai trebuie si alte acte pentru minor avand in vedere ca urmeaza sa sustina examenul d capacitate aici in Romania,Va multumesc
Buna seara.Fiul meu are 14 ani si are CI.Daca in vara vom merge la tata in Franta ii mai trebuie pasaport sau poate trece vama cu CI si procura de la tata.Aceasta procura trebuie tradusa in romana,ce trebuie specificat in ea,sau ce acte trebuie?
Discuție Succesiune
Buna seara.Mama mea nu a dezbatut taxa de succesiune dupa decesul parintilor ei , ea ramanand in sat si platind toate taxele pentru pamant si casa.Fratele mamei plecand in alt judet la varsta frageda si stabilindu-se acolo. Daca mama mea vrea sa imparta pamantul copiilor ce trebuie sa faca , avand in vedere ca timp de multi ani doar ea a platit taxele.
Taxa de succesiune se va dezbate intre ea si fratele ei sau in lipsa acestuia?
Răspuns la discuția Contranct angajare.
Buna ziua.Cat timp este valabila fisa medicala de angajare avand in vedere ca am lucrat o singura zi(zi de proba) si nu am decat o copie a acesteia.Ma pot angaja fara sa mai fac alta fisa medicala?
Răspuns la discuția Demisie
Imi puteti da un exemplu de notificare si ce ar trebui scris.Va multumesc
Discuție Demisie
Buna ziua ,
In data de 29.11 am lucrat si incheiat un contract de munca,considerata zi de proba , iar conditiile sunt foarte proaste , vreau sa imi dau demisia cum se spune (precizez contractul incepe de pe 2 Decembrie) , iar angajatorul mi-a spus ca trebuie sa semnez o hartie. Stiti cumva despre ce este vorba? Si un contract in cate exemplare se incheie?
Buna ziua,
Am facut fisa medicala pentru a ma angaja la un magazin de produse din carne , inca nu am inceput munca si nu am semnat contractul.La completarea fisei medicale se specificau 8 ore pe zi , dar din discutile avute cu angajatorul programul este de 12 ore pe zi , zilnic. Ce articole trebuie specificate in contractul pe care urmeaza sa il semnez , salariu fiind minimul pe economie ? O parere.