avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1032 soluții astăzi
Forum Activitate filean

Activitate filean

Planetarele sunt date jos, jugul nemontat. Nu pot sa o duc tarata fata roti, este si pe rampa.
Ideea este daca exista o lege, pt al reclama penal la politie.
Am vorbit cu un mecanic auto PFA din Cluj daca poate sa schimba placa de presiune la masina personala. Am dus masina cu platforma la atelierul sau ,iar de 7 luni profitand ca locuiesc in B dar si fiind de-o nesimtire crasa nu o mai ansambleaza ,privandma de dreptul de a o folosi .Impozitul este 800 lei ,platit anul trecut,RCA -ul 900 lei ,rovigneta
Alocatia de stat pentru copii se acorda si tinerilor care au implinit varsta de 18 ani, care urmeaza cursurile invatamantului liceal sau postliceal, organizate in conditiile legii, pana la terminarea acestora. Legea 61/93 !
Intebare -Tanara , de 20 ani,studenta la zi ,la facultate de stat , are dreptul la alocatie de stat ? Multumesc
Multumesc .Am facut contestatie la comisia de pe langa CSP acum 9 luni , dar inca nu au raspuns !
Am o rugaminte. Spuneti-mi care este baza legala, art, punct, al , la afirmatiile d-vs de la punctul 3 ,aflandu-ma intr-o situatie asemanatoare cu consiliatul de aici.Adica trecut din pensie invald gr2 ,la pensie limita de varsta.Pt cei 14 ani de p.invalid mi s-a calculat o pensie civila separata (punctaj separat) care a fost adunata cu pensia (punctaj) care o primeam si s-a impartit ( 22ani si 11 luni) la 22,9 rezultand un puntaj mai mic decat cel anterior..
Subventii pt teren agricol APIA .
2 Titluri de proprietate ,
-unul pe bunicul -decedat,terenul trecut pe tata la registrul agricol din comuna .
Au luat subventii de cand se dau 7-8 ani. Nu s-a efectuat succesiunea dupa bunicul ,inca 5 mostenitori,care nu-s interesati de mostenire fiind raspanditi prin tara si europa.
-al doilea -pe mama si tata,tata decedat de 3ani si jumatate,fara succesiune si aci.
Au luat subventii de cand se dau 7-8 ani.
Am depus si in acest an ,actele necesare la APIA , iar acuma i-au cerut depunerea pe langa actele necesare pana la termenul limita, alte acte in plus.
Le-am prezentat ,cele doua Titluri de proprietate ,certificatul nastere ,de casatorie si cel de deces al tata-lui dar mi-au solicitat si certificatul privind calitatea de mostenitor a mamei.Mi-au spus ca costa 50 lei la notar, notarul mi-a zis altceva,trebuie sa chem toate rudele tatei la masa succesorala chiar daca nu vrem sa facem succesiunea.
Sfaturi , Indrumari, nedepund actul cerut de APIA sa ma trezesc ca mama o sa fie acuzata de frauda.
Cat costa acest certificat si care este procedura ?
pana la ce data pot face cererea de retrocedare a suprafetelor agricole sau mai bine zis a reintregirii titlui de proprietate ?
In 2011 cu legea 1192010 si oug 1/2011 am fost transferati in sistemul public.
CSP a mapn netinamd cont ca eu aveam indeplinite conditiile de trecere la p.l.varsta,m-au lasat mult si bine in p.invalid.
Va dau urmayoare elemente L-119 Art 1 litera (a) ;
Art 2 alin (3) [Legea19/2000 Art64 alin(1)] ; Art 5 alin (2) .
Intelegeti,eu nu am nici o treaba cu L 263.
Am primit azi Decizia cu recalcularea pt p.l.varsta din p.inv.cu L 263.
Stagiu cotizare public 14ani/6luni(1an civil+13,5 p.inv).
Nr puncte 6,42460 impartite (?) la 35 ani? dimiunate?
Stagiu cotizare militar 26 ani inclus gr. munca .
Stagiu total de cotizare 40ani/6luni.
Nr puncte 30,50727 impartite la 22.9 .
Total puncte realizate 36,93187 =Punctaj mediu anual 1,5182
Am impartit in fel si chip,nu mi-a dat nicicum suma asta.
Am sunat la CSP,raspunsul ,asa a dat calculatorul .
In Decizia anterioara incepand cu data 01.01.2011,
revizuirea si recalcularea s-a facut in baza L119/2010 , baza OUG 1/2011,stagiul complet de cotizare la 20 de ani.
Total stagiu de cotizare realizat 27ani/4luni din care civil 1an/1luna ,impartirea punctajului total la 20.
Total puncte 32,48871 =Punctaj mediu anual 1,62443
M-a intereseaza sa gasesc o cale sa-i dau in judecata pt ca nu m-au trecul la P.L.V.de la 01.01.2011 .
Sunt in p.inv pana la 01.05.2014 ,iar DP.L.V. au emis-o incepand cu au 01.06.2011,lasand deoparte ceva ani.
Refuz trecerea in acest mod la P.L.V. si vreau s-a cer sa-mi anuleze Decizia aceasta, pot ramane in p.invalid pana in 04.11.2016 ,macar se mai aduna ceva puncte.Ce argumente sa invoc . Am cautat cativa av prin cluj dar nu l-am gasit pe ala stapaneste domeniul p.militare.Daca este cineva dispus pe aici ,chiar de nu-i clujean.