avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Activitate biaden

Activitate biaden

Imi spune ca nu am ce sa-i fac oricum ca el cunoaste procurori si chiar cu recurs nu am ce-i face. Ca probe au fost: 2 martori, inreg audio si video, certif medico legal, plangeri la politie si 2 avertismente date de politie paratului plus o amenda. Iar el a avut 2 martori dintre care unul a fost foarte nehotarat in afirmatii,judecatorul intrebandu-l de vreo 3 ori aceeasi intrebare iar el neraspunzand. Am facut apel deoarece cred ca inreg nu au fost vizionate si ascultate.
Va multumesc pentru raspuns . Paratul imi rade in nas ca a castigat procesul, ca nu o sa pot dovedi niciodata ce face el pentru ca are sustinere. M-ar fi interesat in ce masura judecatorul poate fi de acord in totalitate cu procurorul.
Daca procurorul nu a pus conditiile de admitere unui ordin de protectie ce sanse sunt ca instanta sa admita?
Răspuns la discuția Ordin de restrictie si evacuare
Multumesc pt raspuns. Ramane de vazut ce va decide instanta.
Răspuns la discuția Ordin de restrictie si evacuare
Pe 15.10.2015 este primul termen. Martori ii am pe fiul meu si nora mea si am si inreg video si audio referitoare la momentul in care m-a batut, amenintari, injurii. Plus ca sotul a fost amendat(injurii) si avertizat de politie sa ma lase sa intru deoarece am dreptul sa locuiesc acolo. Da, imobilul este cumparat avand act de vanzare cumparare pe numele amandurora. Eu chiar nu am alt imobil si nu am unde locui iar el mai detine un imobil mostenire. Sunt sanse de castig in aceasta situatie?Mentionez ca am certif medico legal si am intentat proces penal care inca nu s-a judecat. Multumesc.
Buna ziua! Ce sanse sunt sa obtin un ordin de restrictie si evacuarea sotului meu care este foarte recalcitrant si momentan locuieste impreuna cu amanta in casa noastra iar pe mine nu ma primeste in curte? Mentionez ca el a intentat divortul si adaug ca intre timp m-a batut si am depus plangere penala impotriva lui. De asemenea el mai detine o locuinta care este mostenire iar eu nu am unde locui. stau pe la rude. va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția taxa executorului
multumesc mult pentru raspuns
Răspuns la discuția concediu medical
multumesc f mult de raspuns. eu am trimis o cerere catre angajator iar raspunsul a fost negativ. Am trimis o alta cerere in ian 2015 si pana acum nu am primit niciun raspuns de la ei. oricum va multumesc si am sa fac sesizare la ITM.
buna ziua! Am fost in concediu medical din nov 2013 si pana in mai 2014 dupa care am fost disponibilizata in urma condedierii colective. Am primit drepturile salariale corespunzatoare concediului de odihna decat pentru luna mai 2014 cand am fost in preaviz. pot solicita drepturile salariale aferente perioadei nov 2013-aprilie 2014 avand in vedere ca suntem tara europeana si ar trebui sa respectam legea sau nu(nr de zile ale concediului medical nu diminueaza nr. de zile ale concediuluide odihna)?
Răspuns la discuția taxa executorului
In martie 2013 s-a infiintat titlul executoriu pentru suma de 29.856 ron la care se adauga ch de executare in val de 3570 ron in baza unui proces verbal de cheltuieli intocmit in data de 4.02.2013.
In iunie 2013 intocmeste un alt proces vb de cheltuieli in suma de 3670 ron care este asemanator cu primul (100 ron diferenta). In per martie 2013 - martie 2014 am platit o suma de 5806 ron catre executor din care executorul a virat catre banca suma de 3227ron.
In iulie 2014 in urma unui contract de tranzactie incheiat intre mine si banca s-a convenit ca din suma de 29856 ron sa platesc suma de 20900 pentru a se inchide creditul iar banca sa renunte la executarea silita a mea.
In 17.07.2014 executorul infiinteaza o poprire de 2841 ron reprezentand cheltuieli de executare.
Pana acum mi s-au oprit 2215 ron din salariu.
Este corect ca sa mai infiiinteze aceasta poprire pentru suma de 2841 ron? Sper ca am fost mai explicita.