avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1592 soluții astăzi
Forum Activitate vyo36

Activitate vyo36

Buna ziua! Bunicii mei locuiesc langa un cetatean care detine mai multi stupi cu albine in curte. In aceasta perioada, in curtea bunicilor, nu se poate sta de albine. Toate animalele din curte sunt speriate de intepaturi, bunicii mei sunt piscati peste tot si curtea lor e plina de roiuri de albine. Au mers la primarie ,dar totul a fost in zadar deoarece domul respectiv este fratele viceprimarului si nu s-a luat nici o masura desi intr-o zi , cand bunicul meu a dat foc la niste frunze uscate in curte a fost reclamat la politia din sat care imediat a venit la poarta sa-i dea avertisment . Oamenii de acolo sunt terorizati de aceasta situatie si nu cunosc o cale legala pentru a solutiona aceasta problema. Va rugam din suflet daca ne puteti indruma catre o institutie abilitata pentru rezolvarea acestui calvar pe care il traiesc acesti batrani neputinciosi. Va multumim ! O zi buna va doresc!!!
Buna dimineata! Sunt angajata unui spital de stat in functia de asistent
medical si de câteva săptămâni noi, asistentele medicale, ne confruntăm cu urmatoarea situatie: nu mai avem acces cu masina personală în curtea spitalului, pe motiv ca suntem multe si nu este loc. Acces in curtea spitalului au doctorii, rezidenții si tot personalul tesa. De mentionat este faptul ca in tura de dupa-amiaza si de noapte curtea spitalului este goală iar noi suntem nevoite sa umblam dimineata la 5.30 a.m si noaptea cu masinile printre blocuri. Am vorbit cu persoanele abilitate pentru a ne elibera si noua permis de acces dar toți au ridicat din umeri fara un raspuns concret. Întrebarea noastra este urmatoarea: exista un cadru legal de a putea combate aceasta situatie în care ne aflam? Noi o consideram drept discriminare ,deoarece si noi suntem licențiate iar fara noi , personalul tesa nu ar exista si nu au studii mai multe decat noi!! Ce ne îndrumați sa facem?? Multumim anticipat!! O zi buna!!
Răspuns la discuția Drepturi salariale
Multumesc mult pentru sfat. O zi buna.
Buna ziua. Eu lucrez ca asistent medical intr-un spital de copii in compartimentul de neurologie. Dupa ce s-a facut cumul de sporuri, noi pe acest sector mai avem ca sporuri 15 % spor de pediatrie si 10% spor de neurologie; iar zile de concediu fiecare in functie de vechime fara nici o alta zi in plus. Citind drepturile salariale ale asistentilor medicali din neurologie am constatat ca noi nu ne incadram in nici un fel. Ma puteti sfatui cui putem sa ne adresam pentru a ne cere drepturile care ni se cuvin? (serviciul personal sau sindicat?). Multumesc frumos. O zi buna va doresc.
Buna ziua. In urma procesului de divort fostul sot este obligat la plata pensiei alimentare in cuantum de 25% din venitul lunar net. De 3 ani el nu mai este angajat, dar este administrator la 2 firme (una de constructii si una cu profil stomatologic) si plateste in urma unei plangeri la Parchet pentru abandon o pensie alimentara stabilita de el calculata la netul salariului minim pe economie. Mentionez faptul ca de fiecare data de la firmele la care este administrator am primit la dosar instiintare precum ca are titlu onorific in firme, nefiind remunerat in consecinta. Ce ma sfatuiti sa fac? Il pot actiona in judecata pentru a stabili instanta o suma fixa si lunara (nu cum trimite el o data la 3-4 luni) sau sa fac demersuri in ceea ce priveste firma ca-l tine "onorific " fara a plati darile catre stat si abia atunci pot vedea concret ce venit declara???? Multumesc anticipat. O zi buna.
Buna seara. Va trimit acest mesaj deoarece am o nelamurire. Fostul meu sot este administrator la o firma (SRL) dar nu plateste pensie alimentara deoarece de fiecare data persoana care este unic asociat in firma imi trimite hartie precum ca fostul meu sot are titlu onorific in firma si nu realizeaza venituri. Am citit postarea dumneavoastra precum ca un administrator nu figureaza ca angajat la o firma dar e obligat prin lege sa plateasca contributii la stat. La ce valoare va plati el aceste contributii in conditiile in care el are titlu onorific ? Aceste venituri fac subiectul pensiei alimentare? O seara buna va doresc.
Buna seara. As avea si eu o intrebare. Fostul meu sot nu mi-a platit pensia alimentara timp de 10 luni, motiv pentru care am apelat la un executor. Instanta ne-a aprobat incuviintarea pentru executarea pe bunuri deoarece el nu realizeaza venituri. Executarea s-a stabilit pe salariul minim pe economie in perioada august - mai 2013 ; fiind in cuantum de 75o lei. Intrebarea mea este urmatoarea: suma restanta se va calcula pe acest salariu sau pe salariul net pe economie ? Multumesc frumos. O seara buna va doresc