avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 902 soluții astăzi
Forum Activitate Elenapusa

Activitate Elenapusa

Cine poate sa verifice greselile administratorei care face lista de intretinere? Adauga penalitati de la o luna la alta, fara ca termenul de intarziere sa fie cel stabilit in Adunarile generale? Atunci cand platesti la zi, cum poti refuza sumele de penalitati adaugate "in plus" la lista de intretinere? Nu avem cenzor, iar presedintele semneaza sau nu lista de intretinere care se afiseaza la avizier. Admiistratora nu este verificata de nimeni, asa ca face ce o taie capul.Cum se poate reolva aceasta problema???
Referitor la aplicarea Legii nr. 142/2016

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca beneficiez de dispozitiile Legii nr. 142/2016 in cazul in care am depus dosarul de pensionare LA LIMITA DE VARSTA,( eu luand in prezent inca pensie anticipata partiala), in data de 25 mai 2016 si pana in prezent nu am primit decizia privind calculul pensiei. Va multumesc.
Răspuns la discuția persoane in plus fara cerere
NU sunt multumita de raspuns. Eu intrebam de ce trebuie sa platesc intretinere in 2 locuri, atunci cand intr-un loc nu stau consecutiv decat 2-3 zile pe saptamana. NU STAU CONSECUTIV.
Răspuns la discuția persoane in plus fara cerere
Legea 230/2007 spune altceva. Fara acordul meu nu are voie sa treaca peroane din burta.
Răspuns la discuția persoane in plus fara cerere
Exista Legea 230/2007 si HG 1588/2007 care spune ca daca stai mai putin de 15 zile (fiica mea sta 3 zile pe saptamana) nu trebuie trecuta la intretinere, mai ales ca: dincolo unde sta plateste lunar pentru ea si bebica, iar aici exista cerere pentru ea, de a se trece alaturi de celelalte 2 persoane si a plati si aici lunar. Deci ea plateste intr-o parte pentru 2 persoane si aici ptr. inca o persoana. De cate ori trebuie sa plateasca?
Doamna administrator a trecut la apartamentul meu un numar de 4 persoane, pe luna mai 2016, in contextul in care noi suntem 2. Abia din luna iunie 2016 vom fi 3 persoane. De ce? Pentru ca fata mea locuieste la casa in alt cartier, si din cand in cand (asta insemnand 12 zile pe luna), mai trece pe la apartament. Din exces de zel, administratora s-a gandit ea asa, sa treaca 4 persoane fara nici un temei si fara nici o cerere din partea noastra facuta catre administratie. Putem sa dam administratia de proprietari in judecata?
In momentul in care 2 persoane se muta de la apartamentul lor, in alt bloc, si acolo platesc intretinere, lunar, in momentul in care se mai intorc pe acasa 10,12 zile, la apartamentul lor proprietate, trebuie sa fie din nou trecute la intretinere, la ei la bloc?Sau se aduce adeverinta de la locul unde se mutase, si unde platesc deja lunar intretinerea? Exista vreo lege care sa mentioneze acest lucru? Va multumesc.
Răspuns la discuția Cota parte indiviza
Nu am vazut la nici un bloc asa o cota mare de CPI. Numai aici este asa de mare.Ce eu am coi la subsol, la terasa blocului, la scarile blocului?NU inteleg.
Nu inteleg de ce apare pe lista de intretinere in fiecare luna cota parte indiviza in valoare de 4,9725? Apartamentul are 63.13 m.p.cu cota parte aferenta de 1.75. De unde reiese valoarea de 4.9725? Si ma uit pe lista de intretinere si celelalte apartamente au la fel valoare ridicata la CPI. Imi poate explica si mie cineva?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Lista de intretinere
1. Administratora nu arata nimanui actele blocului pentru ca nu are o ordine in ele.
2. Vreau sa vad registrele de casa, de fond de reparatii, de rulment, etc.. nu doreste sa le arate nimanui. Eu am fost impotriva lor, iar restul locatarilor, care o cunosc de peste 40 de ani au ales-o. Cu toate ca ceva nu este in regula. Ce vreti sa va spun, intreb de fondul de reparatii si-mi raspunde sec ca nu ma intereseaza. Sta un geam spart la intrarea in scara blocului de la inceputul lunii martie si nu vrea sa-l puna.Cu toate ca exista fond de reparatii de 4000 lei. Ce parere aveti?