avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Activitate B_C-tin

Activitate B_C-tin

Va rog sa-mi spuneti, ce responsabilitati au primariile fata de utilizatorul de energie termica, cf. legii 325/2006? Pana acum am citit numai ca au aplicat amenzi celor care nu au primit aviz de deconectare si s-au deconectat singuri, fara niciun exemplu ca o primarie sa apere interesele omului de rand. Este mai mult decat bizar sa te puna, este o conditie, sa cumperi centrala termica si apoi sa stai cu ea agatata pe perete ca cineva iti creaza probleme in eliberarea avizului de deconectare.
va multumesc.
cei care au savarsit fapte penale inaintea datei de 1. februarie 2014, in baza carui cpp se judeca?
Daca o scara de bloc, cu contori pentru toate serviciile, doreste sa se mute de la o asociatie de proprietari la alta , ce formalitati trebuiesc facute?
Răspuns la discuția Plata incalzire locuinta
Am depus la Asociatie un tabel, cf. art.25 (3), legea 230/2007, cu toti proprietarii de pe scara prin care erau de acord ca sa nu-mi repartizeze cheltuieli cu incalzirea. Acest demers nu era suficient ca sa nu mai platesc incalzirea?
In aceasta vara am dorit sa ma debransez de la sistemul centralizat de incalzire R.D.E.T. Am completat dosarul cu toate cerintele R.A.D.E.T.-lui, inclusiv cumparare si montare centrala termica (era una dintre conditii) Am mers la Asociatia de Proprietari de unde am luat semnaturile necesare si declaratia presedintelui prin care certifica ca pe aceeasi scara exista un apartament debransat cu aviz R.A.D.E.T. din anul 2005, dar din neglizenta administratorului nu mai are PV de debransare. Dupa 30 zile de la depunerea dosarului, R.A.D.E.T-ul a trimis la Asociatie un aviz nefavorabil de debransare pe motiv ca la dosar nu am PV de o debransare anterioara anului 2007 si sa fiu pus la plata incalzirii locuintei. Am reusit sa iau legatura cu cel al carui apartament era debransat (fiind plecat din tara), mi l-a trimis si l-am depus la R.A.D.E.T, dar nu am primit inca niciun raspuns. Problema este ca eu m-am debransat de la sistemul de incalzire R.A.D.E.T ca sa nu mai platesc costurile enorme cu incalzirea si sa-mi folosesc centrala pe care o aveam cumparata si montata, dar nu scap de Asociatie ca-mi repartizeaza cheltuieli la incalzire ca asa a cerut R.A.D.E.T.-ul.
Va rog sa-mi spuneti ce pot sa fac legal pentru a scapa de plata incalzirii de care nu beneficiez? A venit un agent de la Primarie, a constatat deconectarea, dar nu am primit nici macar amenda ca m-am deconectat singur.
astept pronuntarea intr-un proces civil, acum mai pot face unele precizari scrise catre judecatorie?
Răspuns la discuția Conflict de interese?
citatia vine pe numele presedintelui, ap.17, si nu a asociatiei.
multumesc pt. raspunsuri.
rog sa-mi spuneti, daca eu ca administrator asociatie, angajez si platesc din fondul asociatiei pe fiul meu, ca avocat, intr-un dosar intentat de un membru al asociatiei impotriva presedintelui de asociatie, se poate considera conflict de interese? este dosar civil si revendica anularea unor masuri abuzive luate de comitetul executiv.
multumesc.