avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters303335

Activitate ContSters303335

buna ziua ,

As dori sa izolez blocul pe exterior, am nevoie de autorizatie de la primarie tinand cont ca restul apartamentelor sunt deja izolate si doar al meu nu a fost(cel mai probabil fostul proprietar stia ca o sa il vanda si nu l-a mai izolat)?
Răspuns la discuția taxa de succesiune
multumesc pentru raspuns
da stiu acest lucru, 411301 cor figureaza ca si operator indroducere ,validare si prelucrare date
vroiam sa stiu daca din punct de vedere al drepturilor -salariu, program de lucru(tinand cont ca este un job foarte stresant), etc sunt anumite dezavantaje
stiu ca este o lege in care este precizat ca persoanele care lucreaza in conditii de risc (stres, zgomot 8 ore de la casti)au anumite drepturi(reducere program de lucru si altele)
persoana respectiva lucreaza 9 ore din care 1h are pauza, iar turele pot pica si in weekend si de sarbatori legale(de sarbatori legale primeste liber in alta zi lucratoare aleasa aleatoriu in program)
persoana respectiva este operator call center si este incadrat in c i m la cor 411301
Buna ziua,

Imi puteti spune si mie care ar fi avantajele si dezavantajele unui angajat care in mod normal din munca pe care o face ar fi incadrat la cod caen 8220 dau pe contractul de munca este incadrat la cod caen 4132?

Multumesc
Răspuns la discuția parti comune in bloc
multumesc pentru informatii, au fost suficiente sa-mi rezolv problema
Buna ziua,
Am si eu o problema mai complicata cu un teren la tara, tatal meu ar vrea sa dezbata taxa de succesiune pe el sa mi-l poata vinde. Ideea este ca terenul respectiv a fost dat din tata in fiu de ceva generatii nimeni nu a facut acte pe el iar impozitul il plateste si tatal meu si unchiul meu iar imparteala pana acum a fost de comun acord. dupa ce i-am cedat o mare parte din teren pentru ca nu aveam timp sa-l muncim noi acum el mai vrea si o parte din terenul pe care urmeaza sa mi-l "vanda" tatal meu. Intrebarea mea e in ce conditii as putea sa dezbat taxa de succesiune tinand cont ca pe terenul respectiv nu s-a facut titlu de proprietate pana acum ci a fost doar dat din generatie in generatie.
multumesc!
Buna ziua,

Am si eu o intrebare in legatura cu partile comune ale unui bloc.

-subsolul blocului daca nu este prevazut cu boxe dar o parte din proprietari si-au facut(unii au chiar 2) exista posibilitatea sa solicit la administratie si eu spatiu acolo?sau demolarea boxelor?
-terenul din fata apartamentului meu(stau la parter si exista o gradina mica) este considerata parte comuna a tuturor locatarilor chiar daca unii locuiesc pe partea opusa a scarii blocului? sau doar a proprietarilor care locuiesc pe partea respectiva adica p+1+2+3+4?

in contractul de vanzare cumparare este specificat

"Subsemnatii x si y vindem dl z apartamentul proprietatea noastra..........., precum si dreptul la coproprietate din partile dependinte comune ale blocului care prin natura si destinatia lor sunt in folosinta tuturor coproprietarilor.

O data cu apartamentul se transmite cumparatorului si dreptul de folosinta asupra terenului aferent constructiei in suprafata indiviza de 12,58 mp, respectiv cota parte de 7,94%"
Răspuns la discuția probleme apa calda
am discutat si cu vecinii in bloc din ce am vazut din 20 de apartamente cca 10 au centrala, si asta ar fi un motiv dar totusi stand la parter ma asteptam sa vina mai repede. in orice caz m-am gandit si singura solutie e o centrala. in felul asta pot fura si ei mai putin. pentru ca la apa se fura la caldura se fura.....in aprilie pe data de 2 aprile s-a oprit caldura iar pe 31 noaptea si 1 noaptea a fost caldura cca 1 ora..nici nu s-au incalzit caloriferele si la intretinere caldura pe astea 2 ore este de 30 lei in condintiile in care pe timpul iernii caldura a fost 200 lei cel mai mult in decembrie pe o luna intreaga tinand cont ca se baga caldura de 2-3 ori pe zi cateva ore


multumesc pentru sfaturi!
Buna ziua,

vroiam sa intreb daca exista vreo posibilitatea sa reclam altundeva (si sa se rezolve cumva) decat la administratorul de bloc faptul ca apa "calduta" vine foarte greu, spun calduta pentru ca doar atat este desi fara sa exagerez las apa sa curga inainte sa intru la dus intre 30 min si 1h iar de cele mai multe ori nici atunci nu se incalzeste. M-am adresat adiminstratorul de bloc si a zis ca asta e situatia in toata tara si sa-mi pun centrala/boiler. Tin sa precizez ca stau la parter intr-un bloc p+4 si am consum lunar intre 10-15 mc3 de apa calda 2 persoane in conditiile in care 1saptamana pe luna suntem plecati din localitate