avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 170 soluții astăzi
Forum Activitate OliviuBogdan

Activitate OliviuBogdan

Buna seara, ma confrunt cu urmatoarea problema:

Detin in prezent un teren pe suprafata caruia in trecut s-a construit un dig de protectie impotriva dezastrelor naturale. Mentionez faptul ca proprietarul de drept de la acea vreme nu a fost de acord pentru constructia acestuia, pentru ca s-a pierdut mult din suprafata.
Asadar in prezent am solicitat Apelor Romane din judetul respectiv un raspuns in acest sens, pentru a primii despaguririle aferente.
Apele Romane au invocat legea numarul 255 / 2010.

( In cazul in care pentru efectuarea unei investiii de interes public este necesara utiliarea de imobile apartinand
persoanelor fizice/juridice de drept privat, cadrul juridic prinvind acordarea despagubirilor ca urmare a exproprierii
petru cauza de utilitate publica este stabiliti de legea nr 255/2010.)

Si anume :

etapele procedurii de expropriere, stabilite la art.4 al actului normativ mentionat sunt:
a) aprobarea indicatorilor tehnico-economici ai lucrarulor de interes national, judetean sau local
b) consemnarea sumei individuale aferente reprezentand plata despaguburii pentru imobilele care fac parte din
coridorul de expropiere si afisarea listei proprietarilor imobilelor
c) transferul dreptul de proprietate
d) finalizarea formalitatilor aferente procedurii de expropriere.

Si acum fac referire la dig-ul in cauza in acelasi raspuns primit de la Apele Romane

Cu privire la obiectivul de investitii "amenajare rau Mures pentru apararea impotriva inundatiilor a localitatii Iernut, jud Mures"
anterior inceperii lucrarilor nu a fost demarata procedura de expropriere, nefiind stabilit vreun coridor de expropriere
, respectiv nefiind declarate imobile/terenuri de interes public. Asadar, nu a fost operat transferul dreptului
de proprietate, nefiind preluate in domeniul public al Statului Roman imobile/terenuri proprietate privata.
Drept urmare, nu au fost acordare despaguri in acest sens.


Din raspunsul primit, nu inteleg cum e posibil ca sa ridice o constructie pe un domeniu privat, fara un acord temeinic scris, o masuratoare topografica, etc.

Ce ar trebui sa fac, sa primesc despagurile necesare pentru suprafata terenului pe care in prezent de afla dig-ul?

Va multumesc.
Inteleg, dar ideea este ca suntem blocati, un proces ar dura mult si e costisitor, intrebarea mea este, putem sa vindem imobilul in situatia de fata ? Multumesc
Buna ziua, am o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv:

- suntem pe un imobil trei proprietari ( doi suntem veri dulci - dobandire calitate imobil dupa bunica ) - care avem efectuata succesiunea la zi. Cota noastra de proprietate 0.75
- al treilea proprietar este - un var de al nostru din familie dar care nu are efectuata succesiunea la zi. Cota de proprietate 1/4 (0.25)

Din cauza persoanei mai sus mentionate, fara succesiune, nu putem sa scoatem la vanzare imobilul.

Ce ne recomandati sa facem in acest sens ? Multumesc
Uscatorie bloc, vanzarea se poate face la acordul 50%+1 din vecini sau trebuie sa fie 100% ? Multumesc.
Mentionez in acelasi timp ca este vorba de o mostenire nu de o tranzactie pe care sa o fi facut in trecut si acum sa vand cu o suma mai mare.
Buna ziua, am o nelamurire, daca vand o bucata de pamant in valoare de 30.000 euro, am dat un exemplu, cat ar trebui sa platesc la stat pentru tranzactie? Sau ce taxe se platesc la vanzarea unei bucati de pamant.?

Mentionez ca are toate actele la zi in regula.
Am inteles acest lucru, dar camerele video nu sunt sisteme de supraveghere atata timp cat nu sunt autorizate de IPJ. Ca aceste sisteme sa fie probe trebuie autorizate. Atata timp cat sunt nelicentiate sunt doar echipamente electronice perfirice, gresesc undeva?

din pdv fiscal se ofera chitanta si factura pe codul 9511
Buna ziua as avea o intrebare, detin un PFA cu codul caen 9511 "reparatii intretinere si etc pentru electronice". stiu ca montajul de camere e putin cam delicat, intrebarea este daca am voie sa montez in zone private gen: locuinte, case, firme, curte firma etc? Unde nu e domeniu public, atata timp cat instintez beneficiarul ca la o eventuala problema, camerele respective nu constituie o proba. Ele sunt doar pentru vizualizarea spatiului cand nu e nimeni acolo.


M-am informat si cunosc faptul ca exista o licenta in acest sens. dar daca privim aceste sisteme ca sistem electronic si nu ca sistem de securitate, pur si simplu un client X vrea sa vada ce are in curte cand nu e el acolo, stiind faptul ca, in cazul unui ev neplacut aceste camere nu sunt probe relevante.
Inteleg, dar intr-un mediu privat, gen locuinte, spatii comerciale cu titlu de proprietate etc, persoana care este proprietar poate sa monteze aceste sisteme fara licenta din moment ce ele se vand la magazine de profil gen emag.ro la magazinul de prezentare etc. Atunci un proprietar X care vrea sa isi vada casa de vacanta de la munte cand nu e acolo trebuie sa mearga sa faca ceva curs in domeniu si sa aiba licenta? Mi se pare total absurd
Buna ziua, momentan sunt PFA si printre alte coduri CAEN detin si codul 9511 care include echipamente electronice periferice unde ma gandesc eu ca ar intra si sistemele DVR+camere supraveghere.

Am avut diverse discutii cu firmele de paza sau cu cei care lucreazain domeniu cum ca as avea nevoie de o autorizatie speciala pentru a monta aceste sisteme.

Acum eu montez aceste sisteme la persoane cu spatii private si cu acceptul lor, nu fac studiu de securitate pentru care cred eu ca as avea nevoie de acea autorizatie, montez camerele unde vrea clientul si cum vrea clientul.

Mentionez faptul ca sunt doar Sisteme de supraveghere prin camere VIDEO prin care beneficiarul poate sa vada ce se intampla in spatiile unde sunt montate, nu sunt omologate de politie ca sa fie probe in cazul unei infractiuni. Sunt echipamente care sunt puse in vanzare catre public. Eu doar le montez si le configurez

Nu montez sisteme de alarma

Nu montez sisteme de avertizare conectate la diferite dispecerate

Nu montez orice alte echipamente cu actiuni de spionaj.

Va rog daca cineva a mai trecut prin aceasta situatie sa imi raspunda, daca totusi am nevoie de acea autorizatie sau daca pot continua munca sub PFA la care ofer chitanta. Multumesc