avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Activitate pavelceclan

Activitate pavelceclan

Buna seara as dori sa aflu daca angajatorul are obigatia de a asigura transportul angajatului la domiciliu daca acesta presteaza ore suplimentare si are domiciliul in afara localitatii unde îsi desfsoara activitatea multumesc.
Nu se schimba nici functia nici meseria doar au spus ca nu este in regula vechiul contract

Art. 32. C.mun.
(1) Pe durata executarii unui contract individual de munca nu poate fi stabilita decat o singura perioada de proba.
(2) Prin exceptie, salariatul poate fi supus la o noua perioada de proba in situatia in care acesta debuteaza la acelasi angajator intr-o noua functie sau profesie ori urmeaza sa presteze activitatea intr-un loc de munca cu conditii grele, vatamatoare sau periculoase.
(3) Perioada de proba constituie vechime in munca.

Asadar, cum vor sa va schimbe c.i.m. ?

Buna ziua, lucrez la o firma de 4 ani, acum sa schimbat conducerea si am cerut o marire de salar cu care au fost de acord dar nu vreau sa faca act aditional pentru ca vor sa-mi schimbe contractul de munca pe motiv ca vechea conducere nu mia facut bine contractul. Este legal ca dupa 4 ani in firma sa-mi schimbe contractul si sa am din nou perioada de proba ? Mie mi se pare ca ceva-i putred aici. Va multumesc.
Buna ziua, ma numesc Pavel Ceclan si as avea si eu nevoie de putin ajutor. Am avut proble cu o banca si am fost dat in judecata dupa care am primit o somatie de la un executor judecatoresc caci am de plata o anumita suma plus cheltuielile de judecata. Am luat legatura cu executorul si am stabilit sa platesc esalonat, promlema e ca eu platesc din 2013 si deja am depasit suma ce era scrisa in somatie si am fost la banca si am aflat ca executorul nu a virat decit jumate din suma pe care am depuso in contul sau. Am vorbit cu executorul si mia spus ca banca mai trage ceva penalitati care nu erau trecute in somatie sau in vreun alt act si ca am doua dosare pentru ca ia facut dosar si sotiei mele ea fiind coplatitor la acelasi credit dar eu nu cred ca trebuie sa platesc de doua ori cheltuielile de judecata pe acelas credit chiar daca sint doua dosare. Mentionez ca detin toate chitantele si fluturasii cu popriri ca sa justific ca am achitat acea suma. As ave nevoie de niste sfaturi ce sa fac, sa platesc in continuare sau sa nu mai platesc si sa astept sa-mi puna din nou poprire pe conturi si pe urma sa-l dau in judecata ? As avea vreo sansa ? Va multumesc.
Buna ziua, am avut o problema cu o banca si am ajuns pe mina unui executor judecatoresc am ajuns la un acord de plata esalonat dar domnul executor ma minte ca banca mai trage dobinzi si penalitati dar nu e adevarat caci eu am fost la banca si mam interesat dar banca a tras toate dobinzile si penalitatile in cei patru ani jumate cat am reusit sa platesc mai este o problema, executorul nu vireaza toti banii pe care ai depun eu si cei care vi din poprirea pe salar a sotiei. Mai este o problema, suma luata de mine de de la banca este 15000 ron, dupa ce nu am mai putut plati banca a transferat creditul care a ramas in valoare de 12000 ron executorul mia trimis somatie pe care a specificat ca am de achitat suma de 12000 ron plus cheltuielile de judecata de 2000 rondeci in total 14000 ron problema este cind am facut intelegerea de plata executorul mia spus ca am de plata 14000 ron plus cheltuielile de judecata deci mia pus cheltuielile de judecata de doua ori in acordul de plata si a trebuit sa semnez altfel trebuia sa achit integral toata suma sau imi scotea casa la licitatie. Ce as avea de facut ca sa nu platesc cheltuielile de judecata de doua ori si sa nu platesc asa zisele dobinzi si penalitati care de fapt nu exista ? Va multumesc.
Am avut credit la o banca si pierzindumi serviciul nu am mai putut plati o perioada.
Banca a inaintat dosarul si mam trezit cu un executor judecatoresc la usa care ia pus sotiei mele poprire pe salar. Dupa ce mam angajat am facut si eu un angajament de plata ca sa imi achit datoria si sa nu fiu executat silit
As vrea sa va intreb pe dv-oastra daca e normal ca banii ce i sa-u tras sotiei mele din salar si cei care ii depun eu conform angajamentului de plata, sa fie virati in contul domnului executor ?
Vreau sa mentionez caci contul domnului executor este la o alta banca si nu la cea de la care am contractat eu creditul. Va multumesc.