avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Activitate iacobelena

Activitate iacobelena

Discuție NELAMURIRE
Buna ziua,
Va rog sa-mi dati o solutie la problema cu care ma confrunt. Sunt licentiat in Stiinte administrative,al Facultatii de stiinte juridice si administrative. Am fost acceptata in Colegiul Consilierilor Juridici, fiind consilier juridic stagiar. De curand, s-a sesizat ca nu corespund statutului de consilier juridic, nefiind licentiat in drept,desi eu am intrebat daca pot fi consilier juridic, cu studiile dobandite si am fost acceptata initial. Ulterior se va emite o decizie, in care se precizeaza eroarea comisa si asumata de catre Colegiu. Intrebarea mea este,, De ce nu pot fi consilieri juridici, cei licentiati in studii administrative, daca obiectele de studiu sunt tot de drept repectiv, penal,civil,administrativ,familial, etc. ?.....de ce nu pot face reprezentare civila in instanta, cu statut de consilier juridic ?.... Multumesc !
Buna ziua !
Va rog sa- mi indrumati pasii spre infiintarea unui cabinet de consultanta juridica. Sunt consilier juridic al unei societati comerciale si sunt stagiar in anul 2 al Colegiului Consilierilor Juridici. Pot sa renunt la forma de angajare si sa merg pe cont propriu ?
Ce documente si unde trebuie sa ma adresez, pentru infiintare ?
Va multumesc anticipat ! Mult succes in activitate !


Cu respect,
Elena Iacob
Discuție Dizolvare ong
Buna ziua. Va rog,daca se poate, sa-mi transmiteti un model de cerere dizolvare Asociatie non profit.Am cautat prin doc. de pe internet dar nu am gasit nimic concret. Multumesc anticipat ! O saptamana minunata va doresc !

Cu respect, E. Iacob
Răspuns la discuția desfiintare si dizolvare SNC
De la Registrul comertului mi-a cerut act aditional autentic de dizolvare a SNC si nu stiu cum sa-l formulez. Adresa mea este office.cons@yahoo.com. Multumesc ! O zi minunata !!!
Buna ziua,
Va rog sa ma sprijiniti in conceperea unei hotarari,in vederea dizolvarii prin lichidare a unui SNC. motivul este incapacitatea de desfasurare a activitatii,in raport cu situatia economica actuala. Daca aveti posibilitate va rog sa-mi transmite-ti un model de hotarare si de act aditional de dizolvare,care trebuie sa le prezint notarului.
Va multumesc si va doresc mult succes in activitate !!! Cu respect,Elena Iacob
Răspuns la discuția Contract de voluntariat
Contractul de voluntariat,doresc sa-l inchei cu un Centru social-copii.

multumesc !
Buna seara,
Va rog sa-mi spuneti ,daca este in limite legale,un contract de voluntariat incheiat pe termen de 12 luni,cu program de 8 ore/zi. Mentionez ca sunt somer,deci nu am alta activitate profesionala,incheiata prin contract.
Va multumesc si va doresc o primavara frumoasa !
Cu respect, Elena Iacob.
multumesc mult ! sa aveti o zi minunata !
Buna seara !
Va rog sa-mi spuneti daca pot incheia doua contracte de munca,cu acelasi angajator,pe posturi diferite,avand conditiile cerute de angajator si implicit de fisa postului. Mentionez ca sunt somer si mai am inca 5 luni pana la expirarea celor 12,prevazute. Care sunt conditiile impuse,odata cu incheierea acestor contracte?
Va multumesc mult !
Răspuns la discuția consilier juridic
Multumesc pt.raspuns. Va doresc mult succes in tot ceea ce faceti !