avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 839 soluții astăzi
Forum Activitate ionemari

Activitate ionemari

sotul si-a incetat contractual de munca la angajator cu art 55, lit,b(cu acordul partilor),dar au trecut cele 30zile in care angajatorul trebuia sa ii plateasca salariile neplatite pana acum(acesta fiind si motivul incetarii contractului).

cum se procedeaza, mai ales ca in ultimile trei luni ale contractului, primea fluturasele, dar salariul, nu,iar pe acestea erau trecute si tichetele de masa cuvenite pentru luna respective, si nici acestea nu le-a primit.

Angajatorul I-a propus mai nou sa primeasca in schimbul valorii tichetelor - PASARI(activitatea angajatorului fiind de abatorizare), si eventual sa mai astepte chiar si dupa expirarea celor 30de zile de la intocmirea notei de lichidare cu primirea drepturilor salariale.
Nu mi se pare normal, desi mentionez ca sotul a refuzat semnarea notei de lichidare.
sotul meu nu a primit de la locul de munca unde este angajat pana acum deduceri personale pentru copilul nostru de 8 luni, pe fluturas scriind ca are 0 persoane in intretinere, desi a depus copie dupa certificatul de nastere la angajator imediat dupa ce ne-a fost eliberat.

Mai trebuiesc si alte documente, altfel nu mai beneficiaza de aceste deduceri??????Multumesc!
Ma intereseaza daca se pot accesa fonduri european pentru construirea si amenajarea spatiului pentru o gradinita particulara intr-un sat.
Discuție lmproprietarire
Intrebarea mea este daca a fost data vreodata o lege prin care se improprietareau veteranii de razboi cu terenuri.

Multumesc!
Discuție Taxa auto 2012
Exista termen limita pentru depunerea cererii de restituire a taxei auto la anaf ?Ma refer daca scrie undeva in lege ca numai in timp de 1an ai dreptul sa soliciti restituirea taxei.Am achitat taxa in 2012.

Multumesc!
Intrebarea mea este in cat timp de la angajarea intr-o firma la peste 50 km de domiciliu pot slolicita ajutorul mentionat in art 74 din aceasta lege.

Multumesc!
Vreau sa stiu daca s-a schimbat ceva in privinta metodei de recuperare a taxe pana la 01.01.2013.
Se depune dosar la tribunal si iti angajezi avocat sau nu mai este nevoie?......dosarul deja depus va fi solutionat.

Multumesc!
Am avut un avocat pana acum ceva timp in urma care m-a reprezentat de cativa ani in unele dosare cu un vecin care imi facea probleme. Acele dosare au avut raspunsuri favorabile pentru mine, doar ca la nici unul dintre ele avocatul nu a depus vreo chitanta care sa arate ca am suportat onorariile fata de el. Cand a venit vremea sa cer despagubire vecinului pentru ca m-a purtat atatia ani prin tribunale nu s-a mai putut face nimic pentru ca nu aveam dovada ca eu am cheltuit bani in toti acesti ani( ceea ce eu nu stiam ca la dosare el nu depusese niciodata vreo chitanta)iar asa numitul meu avocat ma tot ducea cu presul, vrand sa amane sa imi spuna adevarul si mi-a tot cerut bani pentru tot feluri de motive, ba ca trebuie sa caute executor si trebe sa platesc un comision, ba ca trebuie sa finalizeze un alt proces in care am fost iarasi reclamat de vecin, iar in tot acest timp in care am fost mintit am mai suportat iarasi onorarii, dandu-mi seama ca de fapt nu au existat si alte procese asa cum afirma el.(a profitat de faptul ca nu locuiam in orasul in care aveam apartamentul cu procesele).Acum nu mai pot face nimic sa cer despagubiri, si nici cu avocatul nu am ce sa fac din cate am inteles pentru ca nu am nici o dovada ca i-am dat bani, el nu a depus chitante la dosare, iar cu noua lege li se da posibilitatea avocatilor sa invoce motiv ca te-a reprezentat binevol, cu toate ca judecatorii stiu ca ei nu reprezinta pe nimeni degeaba, dar sunt mana in mana si fac servicii fara sa mai taie chitante.
intrebarea mea este daca uscatorul care este situat la parterul blocului si in care momentan este deschisa o asociatie de proprietari se poate vinde de catre locatarii blocului si daca trebuiesc semnaturi de la toti proprietarii sau doar de la 50 +1.De cativa ani la noi in scara este deschisa asociatia de proprietari de la care seful scarii incaseaza lunar o suma de bani reprezentand asa numita chirie, doar ca nu se stie nimic de acesta suma si cum este ea folosita, iar cei care locuim acolo, vrem sa vindem acel spatiu si sa impartim banii.
Am avut un dosar penal in 2009 si pe baza acestui dosar vreau sa stiu daca se mai pot cere daune.Multumesc!