avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 465 soluții astăzi
Forum Activitate geanina86

Activitate geanina86

Buna ziua.Bunica mea a depus cerere la primarie pentru modificarea titlului de proprietate in aprilie 2016,in baza unei hotarari judecatoresti irevocabile.S-a platit taxa de masurare a pamantului,s-au atasat cererii copii dupa sentinta judecatoreasca,s-a facut masuratoarea insa nici urma de titlu...cei de la primarie invoca diverse motive pentru care nu au trimis dosarul spre cadastru desi a trecut un an si 4 luni. Ce mai putem face in acest caz?am depus tot ce ne-au cerut la dosar.ne-au asigurat ca nu lipseste nimic si cu toate astea noi ne rugam de ei sa trimita documentatia...putem face undeva o reclamatie avand in vedere ca avem o sentinta irevocabila care le pune in vedere sa ne modifice titlul de proprietate?
Am cumparat o bucata de teren cu suprafata de 10600 mp dar la masuratori au reiesit 8964mp(in contractul de vanzare cumparare scrie ca am cumparat 10600mp si in paranteza apare completarea ca s-au gasit doar 8964 mp).Terenul acesta a fost traversat de un canal artificial asfel incat au ramas pe celalalt mal 1600 mp,si probabil vanzatorul ar fi trebuit sa ceara un alt numar de parcela si modificare in titlu,inainte de vanzare.Nu s-a facut aceasta modificare.Intabularea este facuta pe 8964 mp.
Intretinem si cealalta bucata de teren(cea de 1600 mp) desi nu avem documente care sa ateste proprietatea pe noua numerotare parcelara.
Intre timp vanzatorul a decedat.Ce demersuri putem face pentru a intra si scriptic in stapanirea celor 1600mp?
Multumesc mult!
Buna seara,
Pe 15 martie 2017 am deschis un srl care va produce sapun natural,cu un nume de firma original.Deocamdata am doar activitati de birou,nu produc nimic,nu vand nimic.

Aceste zile am observat ca altcineva se foloseste pe facebook de numele firmei,face si vinde sapun,in cadrul unui alt magazin de cadouri/suveniruri.

Totusi pentru a vinde sapun cosmetic este nevoie de avize de la dvs,acreditare la min sanatatii si multe altele...iar aceasta persoana se foloseste de numele firmei, face acelasi lucru pe care il voi face eu dupa ce voi parcurge legal toti pasii plus ca e la 30 km de localitatea in care functionez.
Ce pot face?cui ma adresez?La registrul comertului?la Anaf?
Sunt ingrijorata deoarece acesta persoana poate aduce un prejudiciu de imagine si nu doar atat...ma pot trezi ca trebuie sa dau declaratii/explicatii pentru activitati pe care nu am voie sa le fac pana nu am toate avizele.
Buna seara!
Am construit o casa in regie proprie, cu autorizatie emisa in 15 iulie 2014,valabila 1 an.In aceasta perioada am zidit si acoperit casa,fara tencuiala,fara usi,fara geamuri,fara fatada.In prezent este in acelasi stadiu.
Intrebare:intru sub incidenta legii 177/2015?din cate stiu a intrat in vigoare in septembrie 2015 iar autorizatia mea a expirat pe 14 iulie 2015 si nu am prelungit-o.
Primaria m-a avertizat in scris astazi ca nu am efectuat receptia la terminarea lucrarii si voi fi sanctionat cu amenda si ca nu am achitat cotele 0.1%,respectiv 0.50%(legea nr 10/1995-cu modificari si completari).Am doar o chitanta cu 0.1%,achitata in 2014,la inceperea lucrarilor.
Trebuie sa mai platesc si cei 0.50% daca este prevazuta doar in legea 177/2015?
Da,este cea mai buna solutie!Asa ar trebui sa procedez.Multumesc mult!
Buna ziua,
Doresc sa completez un dosar pentru ministerul educatiei.Printre alte hartii mi se solicita o adeverinta de la ISJ care ca confirme ca dreptul de predare nu mi-a fost retras.Isj refuza sa se pronunte motivand ca ei nu sunt organ abilitat...desi in metodologie scrie clar :"adeverinta eliberata de isj ca dreptul de predare nu a fost retras".Ce pot face in acesta privinta?Am nr de inregistrare la cerere,am raspunsul lor oficial,in care imi spun sa ma adresez organelor abilitate... .Isj este fostul meu angajator,ma indoiesc ca nu are o baza de date in care sa verifice daca in urma vreunei abateri mi-ar fi retras dreptul de predare....in mod normal instanta le-ar aduce la cunostinta ca mi s-a retras dreptul de practica......desi nu am avut nici un fel de probleme cu legea.va multumesc!
Răspuns la discuția Recurs la recurs...se poate?
persoana in cauza a depus in cele 15 zile de la pronuntarea sentintei:
-o contestatie in anulare
-si in urmatoarea zi acest "recurs la recurs".
ce se intampla in acest caz?se iau in considerare ambele documente?sau al doilea (recurs la recurs) nici nu este luat in considerare?
mentionez ca persoana respectiva a depus amandoua in disperare de cauza,nestiind care i-ar fi de ajutor.
buna ziua,
se poate face recurs la recurs cu sentinta irevocabila in baza art. 377 alin. 1 respectiv art. 299 alin. 1 ?daca da,ce sanse de reusita sunt?