avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 866 soluții astăzi
Forum Activitate estelle72

Activitate estelle72

sunt consultant fiscal inscrisa in camera cosultantilor si am fost numita din partea judecatoriei ca si consultant intr-un proces cu o firma.problema este ca eu nu am avut cunostinta de aceasta desemnare din partea judecatoriei, intrucat am primit prin posta o instiintare sa ridic o recomadata prin posta dar expirase termenul.am aflat abia ieri de lucrul acesta cand am fost sunata telefonic de la curtea de apel unde a ajuns dosarul in urma mai multor amanari.am facut o intampinare dar ma intreb unde poate fi vina mea daca ei nu au avut o confirmare de primire din partea mea.care ar putea fi repercursiunile? eventula e posibila vreo amenda?

care este diferenta dintre doua persoane in varsta de 65 ani , una cu vechime in munca de 35 ani si cealalta 15 ani vechime privind stabilirea cuantumului pensiei. ambele persoane lucrand in acelasi domeniu.
va multumesc



[Mesaj editat - Vă rog să nu mai scrieti exclusiv cu majuscule, nu este regulamentar]
sunt nascuta la data 08.06.1958 si lucrez din anul 6 noiembrie1978 pina in prezent.am avut 1 an de zile somaj si o perioada de 10 luni de zile contract de colaborare in administratia publica care nu este trecuta in cartea de munca.
va rog sa-mi spuneti daca pot iesi anul acesta la pensie si cu ce procent este diminuata valoarea pensiei daca ies anticipat.
AS DORI VA ROG SA-MI SPUNETI DACA EXISTA ARTICOL DE LEGE CARE SA MA OBLIGE SA IAU CHITANTIER PTR INCASAREA DE IMPOZITE SI TAXE LOCALE, AVAND IN VEDERE CA EXISTA GHISEE LA CARE SE FAC INCASARI.MENTIONEZ CA EU LUCREZ DE 12 ANI IN DIRECTIA TAXE SI BUGETE LOCALE OCUPANDU-MA EFECTIV DE EVIDENTA SI URMARIREA AMENZILOR, FARA SA AM CHITANTIER, MOTIV PTR CARE VA INTREB DACA SUNT OBLIGATA SA IAU?SI CE IMPLICATII PRIVIND SANCTIUNILE POT AVEA LA REFUZUL DE A PRIMI CHITANTIER CA SA FAC INCASARI
in cazul in care am primit un proces verbal intocmit de agent de politie si i-a modificat data intocmirii acestuia fara stampila si semnatura (respectiv anul 2013 a modificat cifra 3 cu 4...an 2014)
se poate contesta in instanta? in baza carui art. din OG 2/2001
imi spuneti va rog, poti fi data afara din firma fara preaviz?
As dori sa-mi spuneti va rog, in momentul in care am fost sanctionata contraventional
si fac plangere in instanta, fara sa platesc amenda in termenul de48 h, ce suma va trebui sa platesc cand se pronunta sentinta judecatoreasca si nu mi se da castig de cauza. Platesc suma in 48 h? sau platesc suma stabilita de agentul de politie ?
Va rog sa-mi spuneti si art de lege cf caruia se plateste suma integrala sau in 48h