avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 892 soluții astăzi
Forum Activitate andrearox

Activitate andrearox

Buna ziua!

As dori sa ma ajutati sa gasesc OMAI nr. 121/2007 care modifica OMAI nr. 275/2002 precum si OMAI nr. 289274/5.02.2010. Incerc sa gasesc cit mai multe informatii legate de acordarea unui spor de 8 % functionarilor publici din administratia publica locala pentru asa numitul ”secret de serviciu”. Cum se acorda, care ar fi criteriile, etc. In instituia in care lucrez doar o parte dintre functionari au acest spor , altii nu. Nu stim de ce, desi toti lucram exact in aceleasi conditii.Multumesc.
As putea invoca deci raspunderea delictuala.
Da, asta stiu, am invocat articolul. Institutia ierarhic superioara ar putea raspunde alaturi de institutia inferioara? Sunt sanse ca pîrîţii să cîştige şi să se lase şi cu obligaţia de a plăti nişte sume...
Buna ziua!

As dori sa stiu care ar fi institutia de drept care ar justifica introducerea in cauza a unei institutii publice ierarhic superioara celei care este reclamanta.
Situatia pe scurt este urmatoarea : o institutie publica cheama in judecata persoane fizice (pentru anularea unor acte/certificate) ca urmare a unei Adrese primite de la institutia ierarhic superioara (din Bucuresti), instituite care in baza unor acte legislative coordoneaza, indruma, etc. activitatea reclamantei.
Va multumesc!
PS : va intreb din punctul de vedere al reclamantei, instituia publica.
Buna ziua!

As dori sa stiu raspunsul la urmatoarea situatie in legatura cu anularea unui act de stare civila transcris in Rominia (sunt functionar public): actul strain care a fost transcris in Rominia este fals adica stim ca se fac cercetari in strainatate cu privire la acest aspect.In baza acelui act a fost intocmit, pina sa aflam, altul rominesc pe care trebuie deci sa il anulam.Intrebarea este : cercetarile in materie penala care se fac in strainatate imi pot suspenda actiunea de anulare din Rominia? Eu zic ca da dar as avea nevoie de o confirmare sau infirmare. Va multumesc.
Multumesc mult pentru raspuns. care ar fi situatia in cazul uni contract de vinzare-cumparare cu drept de abitatie ? Adica cel care are dreptul de abitatie poate lua in spatiu pe cineva, sa isi dea consimtamintul la serviciul de evidenta ? Ce se intelege prin "familie"? Sotie, copii , chiar daca nu ii avea la momentul instituirii dreptului de abitatie?
As vrea sa ma lamuriti in privinta unor aspecte :
1. poate un uzufructar sa isi dea consimtamintul (la serviciul de evidenta a persoanelor) pentru luarea in spatiu a unei persoane, fara a avea nevoie si de nudul proprietar?
2. nudul proprietar are acest drept ?
Act de nastere si casatorie.
Buna ziua! As vrea sa stiu daca cererea de apel si intimpinarea in cazul unui dosar care are ca obiect anularea unui act de stare civila se taxeaza. Eu stiam ca actiunile de acest gen adica cele care privesc actele de stare civila nu se taxeaza. Multumesc.
Buna ziua! Am situatie mai complicata de explicat, sper sa ma fac inteleasa : sunt functionar public, inspector,cu studii juridice, cu definitivatul dat ca avocat;m-am reintors la munca dupa CIC si seful vrea sa ma "treaca" pe functia de consilier jur.La institutia unde lucrez exista deja un post de cons. jr. ocupat de altcineva dar se doreste aceasta schimbare. As vrea sa stiu : 1.grila de salarizare a cons. jr. este aceeasi cu cea a inspectorului? Adica daca tot va tb. sa indeplinesc functia, voi fi platitta mai mult? Persoana de la R.U. spune ca nu e nici o diferenta dar am indoieli.
2.Cum ma voi putea prezenta in instanta daca va fi cazul?
Multumesc mult!