avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Activitate viola

Activitate viola

Mama mea (persoana cu handicap grav) a platit impozitul pe casa si teren desi era scutita. As vrea sa stiu daca eexista vreo posibilitate sa recuperez acesti bani. Ea nu a stiut sa depuna cerere cu certificat de handicap si nimeni nu i-a adus la cunostinta ca ar fi avut acest drept. Multumesc
Discuție azil de batrani
buna, va rog frumos sa-mi dati un raspuns. Mama se afla in camin de batrani internata deoarece necesita supraveghere medicala continua fiindca sufera de Alzaimer, este bolnava cu inima si nu poate merge singura (fara sprijin) in urma unui accident vascular cerebral din care a ramas cu semipareza stanga. Eu am internat-o in camin si am semnat un act in urma cu 7 luni. Ea traieste datorita dializei si a 20 pastile ce ia in fiecare zi.
De cateva zile nu mai judeca, a devenit agresiva si vrea sa plece acasa cu orice pret. Eu sunt singura fiica si locuiesc departe de ea la cca 5000km. Nu pot sa-i execut ordinul deoarece ea are o casa fara conditiile indispensabile de locuit. M-a amenintat ca daca nu o duc acasa intr-o saptamana ea suna o ruda de-a ei sa vina sa o ia de acolo si sa o duca acasa. Intrebarea mea la care va rog sa-mi raspundeti este: poate acea ruda sa o externeze din acel camin fara consimtamantul meu? Legea e de partea mea in aceasta situatie? multumesc
Răspuns la discuția renunt la drepturile parintesti
Invinge raul cu binele!! arata-i fatei ca esti capabil sa primesti raul care ti-l face fara sa raspunzi cu rau! Asta-i adevarata intelepciune, sa raspunzi cu bine la rau! Ti-o spun din proprie experienta! Roaga-l pe Dumnezeu sa-ti dea intelepciune sa stii cum sa vorbesti cu fiica astfel incat sa poti afla ce ii lipseste in familia voastra.
Multumesc pt raspuns dar eu totusi cred ca in tarile membre ale Conventiei de la Haga, Prefecturile pot sa apostileze documentele eliberate in Romania. Altfel de ce exista conventia de la Haga?
ACTELE ROMANILOR PREZENTI IN ITALIA POT FI TRADUSE DE TRADUCATOR AUTORIZAT IN ITALIA APOI LEGALIZATE, APOSTILATE DE NOTAR SI PREFECTURA DIN ITALIA?
Sunt proprietar al unui apartament dintr-un bloc de apartamente. In apartamentul meu nu locuieste nimeni nici macar o zi pe an. In fiecare platesc la asociatia de locatari o suma cca 30€ pentru cheltuielile scarii blocului. Este corect? As putea avea legea cu indatoririle si drepturile proprietarului?
Tatal plateste pensia de intretinere fiicei sale majore, studenta, doar pentru lunile cand merge la cursuri. Asa prevede legea in Romania?