avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate dodoambra

Activitate dodoambra

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Am o nelamurire. Garantia pentru ce vi sa cerut? Nu pentru buna derulare a contractului? Eu personal as retine aceasta garantie pentru denuntarea unilaterala a contractului. De obicei se prevede ca renuntarea la contract sa se faca cu cel putin 30 de zile inainte. ( de vazut ce scrie in contract) Faptul ca dumneavoastra nu puteti optine autorizatie de functionare nu e treaba proprietarului spatiului. Dumneavoastra, inainte de a inchiria trebuia sa va informati despre acest lucru .... Proprietarul nu trebuie sa aiba cunostinta despre cerintele de autorizare.


mrays99 a scris:

......... insa recent mi-am cumparat o goarna din aceea care se foloseste pe stadion, de te scoala din mormant....si am de gand sa o folosesc chiar in fata curtii proprietarului, astfel incat sa inteleaga ca daca fiecare face ce vrea, se va ajunge la haos....si asa cum cainele lor poate sa latre liber in proprietate privata si eu pot sa ma joc cu goarna aia ....

Da, numai ca dumneavoastra sunteti o fiinta rationala care ar trebui sa cunoasteti regulile de convietuire, pe cand cainele nu.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util


Amalia dinu a scris:

Am cumparatun teren in anul 2007 cu suma de 50 000 euro credit imobiliar ........

Cum adica credit imobiliar? Banca nu a vrut sa puna sechestru pe ce veti cumpara? Nu sa interesat ce faceti cu banii? Daca nu, inseamna ca a fost credit pentru nevi personale..
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Corect, cu acordul si celeilate parti, dar rezultatul ne acordarii acordului, este renuntarea la contract... asa cum se intampla la orisice majorare de utilitati cand se prevede ca neacceptarea duce la rezilierea contractului.
Ma mira. eMag sunt destul de seriosi. Orice problema au rezolvat-o. O data am cumparat ceva la un pret si nu sa livrat. Pretul pe sit aproape sa dublat. Furnizorul spunea ca nu mai are pe stoc, dar aparea in continuare la eMag dar scump. Am luat legatura cu eMag si sesizare la ANPC. Am fost sunat de eMag care mi-au dat un vaucer compensatie sa inchid disputa. In alta situatie, acum vreo 4 ani, am cumparat un produs care pe site era trecut cu pretul de 100 lei (pret eronat) L-am platit si a doua zi furnizorul ma suna si spune ca din pacate nu-l mai are pe stoc. Pe situl eMag era in continuare dar cu 1000 lei. Dupa sesizare, ANPC, am primit produsul la pretul platit. In concluzie, reclamatie la ANPC. Sigur, sigur veti fi contactat foarte repede de eMag pentru solutionare. Va doresc succes.
Nu am inteles exact. Ce a verificat respectivul? Ati scris : suma de bani si "1 cos verificat"
Deci a verificat cosul? sau centrala? Daca centrala, trebuia sa faca un proces verbal, cu datele din contractul de furnizare gaze, fisa de autorizarea si punere in functiune a centralei.
Daca a verificat cosul de fum, trebuia sa-l trimiteti la plimbare ca la incalzire cu gaz nu trebuie verificare decat daca faceti foc cu lemne ca asa se depune funingine si trebuie curatat periodic.
Daca nu a facut acest lucru, fiti sigur ca a fost un sarlatan care va excrocat de bani. Pentru verificarea centralei primiti de la furnizor pe factura atentionare ca trebuie sa faceti verificarea.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util


raluk0207 a scris:

Atunci, contactați un avocat, puneti-l pe tatăl dvs sub interdicție .........

Dac tatal nu are intentia certa sa doneze casa concubinei, daca incepeti un asemenea demers, puteti fi sigur ca imediat va face acest lucru ca raspuns la actiunea voastra.
2 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cred ca partea cu contributia la intretinerea animalelor, este ca partea care le tine vrea sa OBLIGE !! pe celalalt sa contribuie la intretinerea lor. De obicei femeile iau animale, pe care sotul , de obicei trebuie sa le accepte vrand ne vrand.
Sau unii manipuleaza contorul din apartament


popdan a scris:

........ Nu are NICIO LEGATURA cu apa celor care stropesc gradinile. ......

Adica cum? Nu ati inteles?
"Daca vecinii uda gradinile, sa fie pusi la plata. Mai sunt unii care isi duc apa in casa de la subsol."
daca uda gradina tot de la subsol?