avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate barbarosza

Activitate barbarosza

Răspuns la discuția SRL, SRL-D sau PFA
Aici am vazut o comparatie adecvata intre SRL si PFA:

[ link extern ]
MI-am facut firma acum 3 luni. Am avut aceasi intrebare, si i-am sunat pe cei care prin aplicatia lor ([ link extern ] )
mi-au completat actele gratuit pentru infiintarea de SRL.

Raspunsul lor: contractul de comodat este un contract cu titlu gratuit, asadar pe cei de la ANAF NU ii intereseaza acest tip de contract, fiindca practic nu au ce castiga dupa el.
Răspuns la discuția Autorizatie functionare
Daca vrei firma, foloseste aplicatia [ link extern ]

Iti poti descarca gratuit actele direct completate. Dupa ce ies actele mergi la Primarie si depui alt set de acte pt autorizatia de functionare.
Răspuns la discuția Infiintare Firma

Pentru o firma nou infiintata este de ajuns un dosar pentru inregistrare ca si platitor de TVA depus la ANAF, si totul este gata. NU exista conditiile de mai sus.

Cei care NU doresc sa fie platitori de TVA, si ajung la o cifra de afaceri de 65.000 Euro/an (apropo, stiti in RON ce valoare reiese?, fiindca pun pariu ca si aici va inselati) trebuie sa declare automat depasirea acestei CA si inregistrarea cu perioada urmatoare (luna/trimestru) ca si platitor de TVA.
Se POATE declara sediul unei societati comerciale si intr-o garsoniera, chiar daca nu este spatiu comercial. In cazul in care il acel spatiu mai functioneaza o societate comerciala, va fi nevoie de o declaratie notariala din partea proprietarului prin care acesta declara posibilitatea acestui lucru.

@juridic dana: eu mi-am facut o firma acum 3 luni, si am exact aceasi situatie, si va asigur ca nu sunt probleme. Dvs. aveti ceva experiente recente?
Daca pe contract nu a fost mentionat acest lucru, atunci este ilegal, desi din punctul meu de vedere perfect moral. Probabil mizezi pe Facebook sa ii mustrezi in fata prietenilor acestora pe cei intarziati, insa poate exista si un revers al medaliei, si sa pierzi clienti din aceasta cauza.
Basil123, pentru inceput trebuie sa iti faci firma.

Apoi trebuie sa vezi carei categorii de clienti vei factura, deoarece locul de prestare a serviciilor se considera a fi in acest caz locul beneficiarului, si atunci acesta va fi obligat la plata taxelor (ma refer la TVA). Asadar, daca va fi persoana juridica inregistreaza-te macar in scopuri de TVA si apoi in Reg. Operat. Intracomunitari, pentru a putea factura cu TVA zero.
ONRC nu va radia firma din oficiu la expirarea perioadei.
Răspuns la discuția PFA, SRL sau ...?
Se poate si PFA si cu angajat. Totul tine de avantajele sau dezavantajele fiecarei forme de asociere. Citeste ce scrie aici, si iti poti face o parere foarte buna, referitor la avantajele unui SRL vs PFA, si invers.

[ link extern ]
Intra pe www.smartapp.ro, mergi acolo la pasul3, si undeva pe la mijloc este o sectiune in care poti cauta un cod CAEN fie dupa numar, fie dupa caractere. Si vezi ca trebuie sa existe ceva legat de online, internet, sau casa de comenzi. Vei avea nevoie de asa ceva pentru vanzari online. Tot pe acel site iti poti face actele pentru firma.

Trebuie sa pastrezi certificatele de conformitate primite de la furnizori, pentru a le oferi mai departe cumparatorilor.