avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1239 soluții astăzi
Forum Activitate Emmanuel_ro

Activitate Emmanuel_ro

buna , Ieri mau anuntat parintii mei ca am primit de la ANAF o decizie cum ca in data de 16 .09 .14 sa ma prezint la caseria anaf pentru a-mi restituii o parte din suma stabilita de catre instanta .
Eu sunt plecat in strainatate si sincer nu mam gandit sa las o procura pentru ridicare. ce as putea face in acest caz? ar putea sa vireze banii astia in contul meu bancar? ce ar trebuii sa fac? in al 2-lea rand suma totala de restituit este de cca 8400 Ron dar am inteles ca acum primesc aproximativ 1500 ron...
Ma puteti ajuta? Va Multumesc
Multumesc pentru raspuns ...dar in cazul in care imi dau demisia cu preaviz ce sar putea intampla daca nu ma prezint in fiecare zi la birou conform celor spuse de aici ...eu nu am munca de birou , si in fisa postului nu imi scrie niciunde ca trebuie sa fiu prezent acolo....sunt un simplu sofer international ...pur si simplu datorita concediului medical ei spun ca nu pot sa mai lucrez acolo... si daca nu o sa imi dau demisia ei o sa ma dea afara disciplinar pentru neprezentare la servici....eu azidimineata am sunat si am anuntat ca nu mai am concediu medical apoi la cateva ore ma sunat deacolo "sefa" si mia spus astea
Buna , sunt angajat la o firma romaneasca unde serrviciul se desfasoara in afara tarii... ca sofer profesionist...
Acum mi sa terminat concediu medical si am anuntat si mi sa cerut sa imi dau demisia cu acordul partiilor....Eu vreau sa imi dau demisia cu preaviz 20 zile ...ce m-ar putea pune sa lucrez in timpul asta de 20 zile ? avand in vedere ca munca mea pana acum a fost in strainatate...de la birou mia spus ca trebuie sa merg la biroul din ro sa stau 8 ore pe zi ca aici nu are ce sa imi dea de munca !!! se poate asa ceva? va multumesc
Buna ziua , am castigat un proces (recurs) la curtea de apel alba iulia pentru recuperarea taxei auto...Eu am asteptat sa imi ajunga hotararea sa pot fac demersurile mai departe...
Azi am sunat la curtea de apel mi sa spus ca dosarul a fost restituit la sibiu , si hotararea nu se comunica acasa...
am sunat la sibiu mi sa spus ca trebuie sa fac o cerere de copiere si inca ceva nu mai stiu exact ma puteti ajuta va rog unde as putea gasii o astfel de cerere ? am inteles ca e o cerere tip Multumesc
Buna , Va rog sa imi spune-ti cum e mai bine sa fac sa imi dau demisia sau sa astept ? Mie frica ca dupa demisie sa nu imi mai primesc banii deloc ...
iti multumesc freeelis ,
Buna , lucrez la o companie de transport , am fost in concediu medical aprox 3 saptamani si firma X acum refuza sa imi dea diurna pana cand nu imi dau demisia ,

Eu nu vreau sa imi dau demisia daca nu imi primesc drepturile mele salariale ...
Concediu medical mi sa terminat pe data de 31.01.14 , si azi cand am fost la sediul firmei mi sa spus ca imi desface contractul de munca indisciplinat pentru neprezentare la servici daca nu imi scriu demisia cu acordul partilor , precizez ca 31 a fost ultima zi de concediu si era vineri , Eu sunt angajat ca sofer pe comunitate si aici in ro nu exista decat un sediu restul firmei e in strainatate...nu ma sunat nimeni sa merg la servici (ii adevarat ca oricum nu mai acceptam) vreau niste sfaturi va mutumesc
buna ziua , am o SC din anul 2008 am functionat aproximativ 2 ani apoi din 2010 nu sa mai lucrat ...acum vreau sa stiu ce e de facut sa o inchid sau sa o desfintez nu prea stiu cum sa ma exprim...pana acum am inteles ca sa depus anumite declaratii la administratia finaciara dar nu mai vreau sa o folosesc m-am stabilit intr-o alta tara am un loc de munca si vreau ca aceasta firma sa nu mai imi stea in cap multumesc
Răspuns la discuția Taxa de mediu
buna ...in noiembrie 2012 in noiembrie am actionat in judecata pentru inmatricularea unui autoturism Citroen c5 1997 cm , in iulie 2013 am castigat procesu si mi-am inmatriculat autoturismu fara taxa pe baza hotararii judecatoresti
iti multumesc inca odata freeelis , o sa ma adresez atunci la ITM , Respect pentru munca pe care o faci