avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1156 soluții astăzi
Forum Activitate ancaantoce

Activitate ancaantoce

Răspuns la discuția Martor proces incredintare minor
Ma gandeam ca fiind un proces civil judecatorul va fi mai intelegator..
Daca esti rugat sa fii martor intr-un proces de incredintare minor si ulterior te razgandesti si ii spui persoanei ca nu poti veni, aceasta trecandu-te deja pe lista, poate schimba cu alt martor? Aceasta a spus ca o va pune pe mama ei in loc. Vor exista probleme la adresa mea?
Ce sanse de castig am , intr-un posibil viitor proces pentru lipsa in gestiune, de care nu am cunostinta, daca:
-Nu am semnat inventarul la intrare, nici proces verbal de primire, dar am semnat in registrul de intrari-iesiri
-la momentul angajarii, exista o lipsa in gestiune asumata de fosta colega, dar care nu a fost scazuta din registrul, deci era o suma nu era faptica, neavand atata marfa in magazin la angajare, precum figureaza suma din registrul
-am mai facut inventare, dar nu au fost semnate de noi, cateodata nici nu le-am vazut continutul
-am semnat ultimul inventar, dar am refuzat sa semnez declaratia de inventar
-predam marfa insotita de aviz la magazinul alaturat, dar nu au fost semnate de noi toate avizele
-avem un referat, semnat de noi, potrivit caruia am luat pe datorie marfa in val de 16 lei, dar am achitat-o a doua zi-ei zic ca am recunoscut ca am furat prin acest referat, deci este ca si cum avem antecedente si ne baga la furt pentru lipsa in gestiune
-nu se preda monetar la iesire din tura
-primeam marfa fara facturi
-am avut mai multe colege pe parcurs

Nu mai stiu unde sa intreb cum trebuie procedat, ce sa facem, unde sa
mergem.....:( In cat timp pot pretinde de la noi suma lipsa?
Daca am contractul suspendat pe doua luni pentru cercetari in vederea stabilirii unei asa zise lipse in gestiune, ma pot angaja in alta parte tot cu norma intreaga? Daca se ajunge la proces, cum ma poate afecta la noul loc de munca?>
Răspuns la discuția Lipsa foarte mare la inventar
Si eu sunt cam in aceeasi situatie..nu am semnat inventarul de primire, nici macar nu l-am vazut, dar am semnat registrul de gestiune..nestiind ce e ala de fapt. La ultimul inventar, inainte sa intru eu, era o lipsa de 1700 de lei, care nu s-a scazut in registru de gestiune, deci stocul nu era real. Acum ei spun ca chiar daca nu am semnat inventarul si nu am facut proces verbal de primire, faptul ca am completat registrul ala e ca si cum am acceptat gestiunea.Dar cum sa o accept, daca era o lipsa care nu s-a consemnat, lipsa fiind recunoscuta de angajata dinaintea mea, prin angajament de plata?
Răspuns la discuția Raportul zilnic de gestiune
Daca am semnmat ultimul inventar, la plecare, dar am refuzat sa semnez declaratia, cum ma poate afecta? Si cum pot demonstra ca inventarul nu a fost facut corect: s-a facut cu usile deschise, s-au vandut produse intre timp, si s-a gresit nr de bucati, preturi gresite pe el. Am vazut dupa aia, cand mi s-a dat o copie...
Ce valoare are raportul zilnic de gestiune? La angajare nu am semnat inventarul, nici proces verbal de primire, fiind si o lipsa a fetei care a plecat, recunoscuta in scris, dar care nu s-a scazut din raport. Acum ei zic ca daca am semnat raportul zilnic in continuare, e ca si cum am primit gestiunea. Dar cum am primit gestiunea, daca era o lipsa care nu s-a scazut? Fiind fara experienta, nu am stiut .:((
Inventarul a fost facut cu usile deschise, in perioada asta colega vanzand din produse, plus ca m-am uitat pe el si exista greseli la pret sau nr de bucati. De asta ziceam ca nu este valid si cum il pot anula? Cum pot contesta prejudiciul? Va multumesc frumos pentru raspuns!!!Eu am terminat perioada de preaviz, dar m-au rugat sa mai stau pana isi gasesc o alta persoana. Maine au zis ca ne dau la politie pentru furt, conditii in care nu mai vreau sa raman. Pot pleca fara efectuarea inventarului, acesta facandu-se cu 3 sapt inainte sau voi avea probleme?
Unde trebuie sa merg sa anulez inventarul?Stiu ca trebuie in termen de 30 de zile de la semnarea lui, dar nu stiu unde sa merg? La tribunal?Aveti cumva o cerere tip sau ceva? Trebuie platit ceva? Va rog, raspuns! Multumesc frumos
Adica vin sa verifice actele, gestiunea, inventarul?